wawainfo.pl
Starcia z policją podczas Marszu Niepodległości 2020

Jakub Kaminski/East News

Starcia z policją na Marszu Niepodległości. Funkcjonariusze bronią się gazem, w ich kierunku lecą race

11 Listopada 2020

Autor tekstu:

Mateusz Dolak

Udostępnij:

Chwilę przed godziną 15 policjanci zaczęli interweniować wobec osób zgromadzonych na Marszu Niepodległości. W kierunku funkcjonariuszy poleciały race i petardy. Funkcjonariusze musieli użyć gazu.

Nie całkiem zmotoryzowany Marsz Niepodległości 2020

W środę, 11 listopada, w Warszawie rozpoczął się Marsz Niepodległości 2020. Mimo zapowiedzi organizatorów, że w tym roku - ze względu na obostrzenia epidemiczne dotyczące zgromadzeń publicznych - marsz przyjmie formę zmotoryzowaną, a jego uczestnicy będą jeździć w pętli od ronda Dmowskiego do ronda Waszyngtona, na ulice wyszło także wielu pieszych

"W Al. Jerozolimskich w centrum miasta na pasy ruchu przeznaczone dla pojazdów weszły osoby piesze. Policjanci kierują do nich komunikaty wzywające do zachowania zgodnego z prawem. Osoby są informowane, że zgromadzenie w takiej formule jest nielegalne" - czytamy w komunikacie policji opublikowanym jeszcze przed godziną 14. Przejazd i przemarsz uczestników wydarzenia jest ponadto źródłem utrudnień na stołecznych ulicach.

[EMBED-1022]

Zamieszki na Marszu Niepodległości 2020

Z relacji policji i mediów wynika, że podczas Marszu Niepodległości 2020 na ulicach Warszawy dochodzi do zamieszek. Uczestnicy marszu atakują policjantów zabezpieczających wydarzenie, rzucając w ich kierunku race. Policja odpowiedziała, używając gazu.

"W rejonie Ronda de Gaulle'a grupy chuliganów zaatakowały policjantów chroniących bezpieczeństwa innych ludzi. Do działań wprowadzono pododdziały zwarte. W celu przywrócenia porządku prawnego wykorzystywane są środki przymusu bezpośredniego" - czytamy we wpisie opublikowanym przez stołeczną policję na Twitterze o godzinie 14:57.

[EMBED-1018]

[EMBED-1023]

Szturm na okolice Empiku

Do najbardziej niebezpiecznych wydarzeń doszło jednak w okolicach salonu Empik przy Rondzie de Gaulle'a. Grupa zamaskowanych osób, próbowała prawdopodobnie wtargnąć do środka. Na szczęście zniszczeniom uległa jedynie elewacja budynku.

Wrzucali do środka również race. Większość z uczestników zajścia miała na sobie biało-czerwone emblematy, a część również polskie flagi.

"Narodowcy, kibole i neonaziści atakują i biją przypadkowych przechodniów którzy przypominają im lewaków albo gejów. Niesamowita agresja pijanych prymitywów!" - czytamy w opisie filmu, na którym widać jak grupa agresywnych osób demoluje sklep.

Marsz Niepodległości 2020: zarekwirowano pirotechnikę

Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem Marszu Niepodległości 2020 zabezpieczająca wydarzenie policja zabezpieczyła wśród pieszych uczestników marszu materiały pirotechniczne oraz podejmowała interwencje wobec osób, które ich używały.

"Podejmowane są interwencje wobec osób, które w Al. Jerozolimskich używały materiałów pirotechnicznych. Zabezpieczono kilkadziesiąt sztuk rac i świec dymnych. Legitymowane są osoby, które używały takich materiałów" - czytamy w komunikacie policji na Twitterze.

Incydenty na Marszu Niepodległości 2020

Podczas Marszu Niepodległości 2020 w Warszawie dochodzi nie tylko do ataków na policjantów, ale także na biura miejskiej administracji. - Kilka minut temu otrzymałam informację, że doszło do próby podpalenia drzwi jednego z biur administracyjnych urzędu miasta przy Alejach Jerozolimskich. Doszło tam do starć z policją - przywołuje słowa rzecznik stołecznego ratusza Karoliny Gałeckiej TVN24.

Tego rodzaju atakom zapobiegać mają ogromne siły policji zaangażowane w zabezpieczanie marszu. "Do bieżących działań wykorzystywane są zarówno znaczne siły policyjne, jak i duże wsparcie techniczne, począwszy od kamer monitoringu po policyjny śmigłowiec" - informuje stołeczna komenda.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Mateusz DolakAutor

Jestem redaktorem prowadzącym portal Wawa Info. Trafiłem tutaj z Super Expressu, a wcześniej - pisałem dla portalu tvn24.pl i tvnwarszawa.pl. Swoją przygodę z mediami zacząłem jeszcze w liceum, kiedy współpracowałem z lokalnym radiem i telewizją.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Pexels Rodnae Productions

Wiadomości

E-sport - w czym tkwi jego fenomen?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wawa Info zmienia się w goniec.pl - Warszawa

Czytaj więcej >

Wiadomości

Świąteczna Warszawa. Specjalne metro i choinka na pl. Zamkowym

Czytaj więcej >
Protest pod Sejmem na ul. Wiejskiej

Wiadomości

Protest pod Sejmem. "Aborcja znaczy życie"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Warszawska Karta Miejska za darmo dla osób powyżej 70. roku życia

Czytaj więcej >
Pogrzeb 19-letniego Igora. / fot. WawaInfo

Wiadomości

Pogrzeb 19-letniego Igora. Wzruszające słowa księdza

Czytaj więcej >