wawainfo.pl
Marsz Niepodległości 2020

East News

Narodowcy już są na ulicach. Centrum sparaliżowane, kordony policji w gotowości. Marsz Niepodległości 2020 w Warszawie

11 Listopada 2020

Autor tekstu:

Mateusz Dolak

Udostępnij:

Po godzinie 13 na ulicach pojawili się pierwsi uczestnicy samochodowego "Marszu Niepodległości 2020". Zgromadzeni zbierają się w okolicach ronda Dmowskiego skąd o godzinie 14 ma ruszyć przejazd. W gotowości są już policjanci i służby miasta, kt

Marsz Niepodległości 2020

W środę, 11 listopada, o godzinie 14 na ulicach Warszawy rozpocznie się Marsz Niepodległości 2020. Marsz Niepodległości 2020 w praktyce nie będzie marszem a przejazdem samochodów trasą, którą zazwyczaj przechodziły środowiska narodowe. Organizatorzy zmienili jego formułę w ostatniej chwili.

Oficjalnie twierdzą, że to z uwagi na sytuację epidemiczną w Polsce. Zmiana formuły marszu może mieć związek także z decyzją prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, który nie wydał zgody na jego organizację ze względów sanitarno-epidemiologicznych po konsultacji z wojewodą i sanepidem.

Utrudnienia już od godziny 13

W związku z przejazdem Marszu Niepodległości 2020 zapowiadaną trasą po pętli od ronda Dmowskiego do ronda Waszyngtona w Warszawie można spodziewać się dużych utrudnień komunikacyjnych.

Pierwsze utrudnienia pojawiły się już około godziny 13, gdy na stołecznych ulicach pojawiły się pierwsze samochody i motocykle uczestników marszu. Na rondzie Dmowskiego pojawiają się także pierwsi piesi z biało-czerwonymi flagami i opaskami, co może oznaczać, że wbrew zakazowi stołecznego ratusza zmotoryzowanemu "marszowi" towarzyszyć będzie jednak także marsz tradycyjny.

"Nasza cywilizacja, nasze zasady"

Hasło Marszu Niepodległości 2020 brzmi: "Nasza cywilizacja, nasze zasady", a plakat wydarzenia odwołuje się zarówno do symboliki historycznej, jak i do aktualnych wydarzeń. Widzimy na nim rycerza husarii rozbijającego mieczem leżącą na ziemi gwiazdę w barwach tęczy, symbolu LGBT

Plakat i hasło marszu odwoływać się mogą do ostatnich protestów w ramach strajku kobiet, które wyrażały poparcie także dla osób LGBT i sprzeciwiały się dyskryminowaniu i stygmatyzowaniu ich. Demonstracje te były punktem odniesienia dla organizatora Marszu Niepodległości 2020 Roberta Bąkiewicza, który widział w nich usprawiedliwienia dla organizacji marszu pomimo obostrzeń epidemicznych i ograniczenia liczebności zgromadzeń publicznych. 

Komunikacja przez radio

Z uwagi na obostrzenia epidemiczne zmianie uległa nie tylko formuła Marszu Niepodległości 2020, który - przynajmniej oficjalnie - nie jest w tym roku przemarszem, lecz przejazdem. Kolejnym novum jest sposób komunikowania się uczestników i organizatorów wydarzenia.

"W tym roku przemówienia, piosenki patriotyczne, ale przede wszystkim KOMUNIKATY LOGISTYCZNE podamy przez radio w samochodzie! Wszyscy nastawiamy odbiorniki na 87,8 FM! Podjęliśmy w tym celu współpracę z Radiem Wnet, które dla ułatwienia przebiegu wydarzenia udostępni swoje fale! Nadawanie rozpocznie się jutro o godzinie 9 i będzie trwało przez cały przebieg Marszu Niepodległości!" - poinformowali organizatorzy Marszu Niepodległości 2020 na Facebooku.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Mateusz DolakAutor

Jestem redaktorem prowadzącym portal Wawa Info. Trafiłem tutaj z Super Expressu, a wcześniej - pisałem dla portalu tvn24.pl i tvnwarszawa.pl. Swoją przygodę z mediami zacząłem jeszcze w liceum, kiedy współpracowałem z lokalnym radiem i telewizją.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Ulice

Wypadek na Modlińskiej. Dwie osoby w szpitalu

Czytaj więcej >

Ulice

Policyjna blokada na Wisłostradzie. Szukali pijanego kierowcy

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Ulice

Ochota i Żoliborz w strefie płatnego parkowania

Czytaj więcej >

Ulice

Zderzenie dwóch aut na Mokotowie. Jedna osoba w szpitalu

Czytaj więcej >

Ulice

Śmiertelny wypadek na Bielanach. Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia.

Czytaj więcej >

Ulice

Tramwaj potrącił mężczyzne na Marszałkowskiej. Poszkodowany miał prawie 3,5 promila

Czytaj więcej >