Rząd wprowadził nowe obostrzenia. Co z Warszawą i Mazowszem?
Nowe obostrzenia
Adam Niedzielski zaczął swoją konferencję od wskazania regionów, gdzie pandemia jest najbardziej rozwinięta. Minister Zdrowia wymienił województwa: warmińsko-mazurskie, mazowieckie i pomorskie.
Mazowsze jest na drugim miejscu w Polsce pod względem średniej dziennej ilości zakażeń na 100 tysięcy osób. W województwie mazowieckim wskaźnik ten wynosi 61,3.
Nauka zdalna
- Główną przyczyną rozwoju pandemii jest mutacja brytyjska koronawirusa. Udział tej mutacji osiągnął 52 procent - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
Z konferencji ministra zdrowia wynika, że obostrzenia wprowadzone 15 marca w stolicy i województwie mazowieckim - wbrew wcześniejszym doniesieniom - nie zostaną jeszcze bardziej zaostrzone. Zmieni się jedynie sposób nauczania dzieci w klasach 1-3.
Przypominamy, że od poniedziałku, zajęcia dla najmłodszych odbywały się w trybie mieszanym. Od 20 marca będą one wyłącznie zdalne.
Dużo większe zmiany dotyczyć będą całego kraju.
- W trosce o zdrowie i życie obywateli, podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu rozszerzonych zasad bezpieczeństwa w całej Polsce. Dodatkowo rekomendujemy pracę zdalną wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zasady wprowadzone zostaną od soboty, 20 marca. Obowiązywać będą do 9 kwietnia, czyli obejmą także okres Świąt Wielkanocnych - powiedział w środę Adam Niedzielski.
Obostrzenia przedłużone do 9 kwietnia
Minister zdrowia powiedział, że obowiązujące obostrzenia zostaną przedłużone do 9 kwietnia.
W całej Polsce zamknięte będą:
-
hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
-
galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;
-
teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
-
kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
-
baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
-
sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
-
stoki narciarskie;
-
kluby fitness i siłownie;
-
obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).
Zobacz całą konferencję:
Czekamy na Wasze informacje
wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.
Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:
-
Śmiertelny wypadek w Płocku, 85-latka zginęła pod kołami cysterny
-
Kolejki na otwarciu Biedronek w Warszawie. Ludzie rzucili się na test wykrywający przeciwciała
-
20-latek namawiał młode dziewczynki na seks. Sąd skazał Franciszka K. na trzy lata
źródło: wawainfo.plzdjęcie główne ilustracyjne: East News