wawainfo.pl > Wiadomości > Komisja Europejska podjęła decyzję. Niektóre z lodów Milka będą musiały zniknąć ze sklepów
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 19.03.2022 03:38

Komisja Europejska podjęła decyzję. Niektóre z lodów Milka będą musiały zniknąć ze sklepów

Wycofane lody
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Warto zajrzeć dziś do zamrażarki i sprawdzić, czy nie mamy w niej zakazanych produktów.

Komisja Europejska zadecydowała o wycofaniu z rynku niektórych produktów stworzonych przez firmę Froneri. Chodzi o część lodów Milka, w których wykryto substancje zakazane w Unii Europejskiej.

Lody wycofane ze sklepów

Niektóre z popularnych lodów Milka, wyprodukowanych przez firmę Froneri zostaną niezwłocznie wycofane ze sprzedaży.

W produktach znaleziono bowiem substancje, z których korzystanie jest zakazane w Unii Europejskiej. Komisja Europejska podjęła decyzję o podjęciu natychmiastowych kroków.

Chodzi o tlenek etylenu (ETO), którego stężenie wykorzystane w tworzeniu lodów Milka okazało się niezgodne z normami dopuszczanymi w UE.

Komisja Europejska nalega

W myśl postanowienia KE, wszystkie produkty, w których zawarta jest substancja mają zostać natychmiastowo wycofane ze sprzedaży, a te, które zostały już kupione, należy w miarę możliwości, odzyskać od klientów.

- Po wykryciu tlenku etylenu (ETO), pestycydu zakazanego w UE, w dodatku do żywności używanym do produkcji produktów przetworzonych, zwłaszcza lodów, Komisja odbyła trzy spotkania z państwami członkowskimi w celu wypracowania wspólnego podejścia w tym temacie - powiedział cytowany przez Onet przedstawiciel KE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stefan De Keersmaecker - Stanowisko Komisji, poparte przez wszystkie państwa członkowskie, jest takie, że produkty spożywcze, o których wiadomo, że zostały wyprodukowane z dodatkiem mączki chleba świętojańskiego (E410), w której stwierdzono zanieczyszczenie ETO, należy wycofać z rynku i odzyskać od konsumentów - dodał specjalista.

Lody, które muszą zostać wycofane, zakupić można w polskich sklepach. Oprócz tego, dostępne są również w Rumunii, Cyprze, Belgii, Grecji, Holandii, Andorze, Austrii, Portugalii, Danii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemczech i na Malcie.

(...) zdecydowaliśmy się na działanie prewencyjne poprzez wycofanie części produktów zawierających kwestionowaną substancję i zapewniając najwyższy, możliwy poziom ochrony konsumentów. Niniejsza akcja wycofania produktów z rynku, dotyczy WYŁĄCZNIE selektywnych partii towarowych produktów lodowych marki MILKA - napisano w komunikacie zamieszczonym na stronie polskiego oddziału firmy Froneri.

W załączniku zamieszczonym na stronie dowiadujemy się, że wycofane produkty to m.in. niektóre partie lodów Milka MiniStick, Milka MiniCone, czy Milka Vanilla.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

Źródło: onet.pl, wawainfo.pl, froneri.pl Zdjęcie główne: Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne