Jak rozpocząć przygodę z bieganiem?
Rozpoczęcie przygody z bieganiem nie musi oznaczać przysłowiowej drogi przez mękę. Jeśli odpowiednio przygotujemy się kondycyjnie, jak również dobierzemy strój skrojony na miarę potrzeb, to szybko możemy się spodziewać pierwszych rezultatów w postaci lepszej kondycji i chęci do dalszego działania. Jak to zrobić? Podpowiadamy.
Bieganie – jak zacząć?
Przede wszystkim nie możemy się zniechęcać. Jeśli na początku możemy tylko chodzić i to przez kilka minut, a potem potrzebujemy przerwy – to jest zupełnie normalne! Nie musimy od razu biec w maratonie. W zależności od tego, od jakiego doświadczenia zaczynamy, musimy znaleźć dla siebie odpowiedni plan treningowy, którego powinniśmy się trzymać. Na przykład, jeśli graliśmy w piłkę nożną, wtedy prawdopodobnie będzie nam trochę łatwiej zacząć. Ale jeśli w ciągu ostatnich kilku lat uprawialiśmy mało sportu – będziemy potrzebować trochę więcej treningu i cierpliwości.
Bieganie w tempie chodu
Aby zacząć biegać jako początkujący, ważne jest, aby nie robić za dużo na raz. Jogging dla początkujących to przede wszystkim znalezienie własnego rytmu biegania. Nie biegajmy za szybko, bo po kilku metrach złapiemy zadyszkę. Sztuczka polega na tym, aby najpierw biegać przez stały czas bez przerwy. Dłuższe odległości i większe prędkości przychodzą później. Bieganie może tak nam wejść w krew, że nie będziemy w stanie wyobrazić sobie bez niego życia. Kto wie, może zostaniemy zawodowcami? Sport zyskuje na popularności, co potwierdza wzrost zainteresowania firmami takimi, jak legalne polskie zakłady bukmacherskie .
Czego potrzebujemy, aby zacząć biegać?
Jogging to jeden z najbardziej praktycznych sportów dla początkujących. Kosztuje niewiele i możemy go uprawiać praktycznie wszędzie. Jeśli mamy wtedy odpowiedni sprzęt, rozpoczęcie pracy będzie jeszcze łatwiejsze. Ale tak naprawdę nie potrzebujemy niczego, aby zacząć. Z wyjątkiem porządnej pary butów do biegania. Odpowiednie buty znajdziemy w sklepie z obuwiem sportowym, w którym można wykonać analizę naszego biegu. Ale nawet jeśli dany but jest nam tam polecany — najważniejsze jest to, abyśmy sami od początku czuli się w nim komfortowo. Jeśli nie będzie nam w nim wygodnie, nie zmieni tego nawet długie chodzenie. Możemy wtedy wpaść w złość, ponieważ zapłaciliśmy dużo pieniędzy za niewłaściwy but. Odzież funkcjonalna wygląda fajnie i pomaga lepiej odprowadzać pot. Ale nie jest absolutnie konieczna. Jedyny wyjątek: bieganie w środku zimy. Odzież funkcjonalna wtedy naprawdę ma sens. Fajny pulsometr lub inteligentny zegarek, który przez całą dobę mierzy tętno i spalanie kalorii, to coś, co „fajnie mieć”, ale nie jest to najważniejsza rzecz, aby zacząć biegać. Monitory fitness są bardziej wyszukane niż zegarki sportowe i mogą pomóc w zmotywowaniu się i śledzeniu biegu na początku. Ale są one tylko opcjonalne.
Tekst zewnętrzny
KOMUNIKAT O KONSEKWENCJACH UDZIAŁU W NIELEGALNYCH GRACH HAZARDOWYCH Zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt 3 Ustawy o grach hazardowych karze pieniężnej podlega uczestnik w grze hazardowej urządzanej bez koncesji lub zezwolenia. Zgodnie z art. 107 § 2 Kodeksu karnego skarbowego karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie podlega, kto na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczy w zagranicznej grze losowej lub zagranicznym zakładzie wzajemnym. Zgodnie z art. 109 kks uczestnik w grze losowej, zakładzie wzajemnym, grze na automacie, urządzonych lub prowadzonych wbrew przepisom ustawy lub warunkom koncesji lub zezwolenia, podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych.
KOMUNIKAT O RYZYKU ZWIĄZANYM Z UCZESTNICTWEM W ZAKŁADACH BUKMACHERSKICH Pamiętaj, że uczestnictwo w zakładach wzajemnych jest hazardem. Uprawiając hazard można stracić kontrolę nad graniem i uzależnić się. Uprawianie patologicznego hazardu, czyli tego, będącego wynikiem uzależnienia, może w skrajnych przypadkach prowadzić do zadłużenia, problemów zdrowotnych, zawodowych oraz rodzinnych. Pamiętaj, aby uczestnicząc w zakładach bukmacherskich: nigdy nie pożyczać pieniędzy na grę; nigdy nie starać się odrobić strat po przegranej grze; zachować równowagę pomiędzy grą i innymi zajęciami; nie traktować gry jako sposób na zarabianie pieniędzy; grać tylko pieniędzmi przeznaczonymi na rozrywkę, nie używać tych przeznaczonych na codzienne wydatki.