wawainfo.pl > Rozrywka > Narodowa reprezentacja siatkówki uznana za „Drużynę Roku” Polski. Krótka historia naszych siatkarskich sukcesów
materiał partnerski
materiał partnerski 08.02.2023 16:53

Narodowa reprezentacja siatkówki uznana za „Drużynę Roku” Polski. Krótka historia naszych siatkarskich sukcesów

Reprezentacja Polski siatkowka
Materiały promocyjne

Reprezentacja Polski w piłce siatkowej mężczyzn zdobyła najważniejsze sportowe wyróżnienie w kraju – tytuł Drużyny Roku w Plebiscycie Przeglądu Sportowego i Polsatu na Najlepszego Sportowca Polski 2022 roku. W gronie nominowanych znaleźli się także przedstawiciele siatkówki – Magdalena Stysiak, Bartosz Kurek oraz Kamil Semeniuk, który zajął 4. miejsce.

Rok 2022 był pełen sukcesów i historycznych osiągnięć reprezentacji Polski, dlatego jest to szczególnie pozytywne, że w 88. edycji Plebiscytu zostali docenieni przedstawiciele właśnie tej dyscypliny. Trener Nikola Grbić oraz zawodnicy Tomasz Fornal, Marcin Janusz, Łukasz Kaczmarek, Jakub Popiwczak, Mateusz Poręba i Aleksander Śliwka odebrali nagrodę za Najlepszą Drużynę 2022 roku.

Jak Polska stała się siatkarską potęgą?

Podobnie jak skoki narciarskie i żużel, siatkówka jest jednym z tych sportów, które są popularne w niewielu krajach, ale w których Polska przoduje – nasza męska drużyna znajduje się od lat w ścisłej czołówce. W ostatnich latach sukcesy męskiej drużyny w mistrzostwach świata i Europy oraz Lidze Narodów – choć nie na igrzyskach olimpijskich, gdzie Polska walczy z „klątwą ćwierćfinału” – z pewnością wpłynęły na popularność tej dyscypliny. Kolejne sukcesy naszych męskich i kobiecych ekip zauważyli sponsorzy i bukmacherzy – sport znajduje stałe źródła dofinansowania i dodatkowo jest źródłem rozrywki wśród typerów, którzy mogą legalnie obstawiać go u wszystkich bukmacherów online, od LVBet i STS, poprzez Fuksiarza, na Betclic skończywszy – czytaj więcej o Polskich operatorach zakładów online.

Ale siatkówka jest również popularną rozrywką w całym kraju i jednym ze sportów, którego podstaw dzieci uczą się od najmłodszych lat. W latach 70., w tym samym czasie, gdy reprezentacja Polski w piłce nożnej wygrywała z czołówką światową, do głosu dochodzili także ich siatkarscy koledzy – niestety rzadko się o tym dzisiaj pamięta. Drużyna Huberta Jerzego Wagnera po raz pierwszy triumfowała na mistrzostwach świata w Meksyku w 1974 roku, a dwa lata później, po dramatycznej walce ze Związkiem Radzieckim, zdobyła pierwsze (i jak dotąd jedyne) złoto olimpijskie Polski. Do dziś ciepło wspomina się czołowych siatkarzy tamtej epoki – Edwarda Skorka, Tomasza Wójtowicza, Ryszarda Boska i Zbigniewa Zarzyckiego.

Jednak pierwszy prawdziwy siatkarski boom w Polsce nastąpił dopiero pod koniec wieku, kiedy to Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) zaprosiła męską drużynę do gry w Lidze Światowej. Obecnie znany jako Liga Narodów, turniej ten oferuje konkretny zastrzyk finansowy (milion dolarów dla zwycięzcy). Daje też punkty do światowego rankingu, które później mogą przełożyć się na lepsze rozstawienie do kwalifikacji mistrzowskich.

Polacy zadebiutowali w Lidze Światowej w 1998 roku. Choć wygrali tylko trzy z 12 meczów, na trybunach tłoczyły się tysiące kibiców. Siatkówka stała się odświeżającą odskocznią od piłki nożnej, która w latach 90. była nękana korupcją i chuligaństwem na stadionach. Okazało się, że można wspierać reprezentację bez używania wulgaryzmów, wyrywania krzeseł i burzenia stadionów.

Złotka

Dotąd siatkówka była popularna w Polsce, ale bez sukcesów na arenie międzynarodowej. Niespodziewanie przyniosła go reprezentacja pań, zdobywając mistrzostwo Europy w 2003 roku w Ankarze i ponownie we Włoszech dwa lata później. Trenerem „Złotek” do pierwszego tytułu był nieżyjący już Andrzej Niemczyk – barwna postać, która kochała siatkówkę, hazard, kobiety i whisky. W „złotej” drużynie znalazły się utalentowane młode zawodniczki, takie jak Małgorzata Glinka i Katarzyna Skowrońska, które później były wielkimi gwiazdami ligi włoskiej, uznawanej za najlepszą na świecie.

Po sukcesie pań przyszła kolej na panów. W 2006 roku prowadzona przez argentyńskiego trenera Raúla Lozano polska drużyna sięgnęła po srebro podczas Mistrzostw Świata w Japonii. Historyczny przełom nastąpił w meczu z Rosją, kiedy Polacy pokonali dwusetową stratę i awansowali do półfinału. Dopiero w finale Polska zmierzyła się z Brazylią.

Kolejny kamień milowy nastąpił w 2009 roku, kiedy to męska drużyna po raz pierwszy sięgnęła po mistrzostwo Europy, a Polki zdobyły brąz. Nasza reprezentacja zdobyła swoje pierwsze medale Ligi Światowej w 2011 i 2012 roku, z brązem w Gdańsku, a następnie złotem w Sofii.

Mistrzostwa świata w 2014 roku przyniosły nową eksplozję zainteresowania siatkówką w Polsce, która wywołała wrzawę medialną na długo przed podaniem pierwszej piłki. Mecz otwarcia został rozegrany na Stadionie Narodowym w Warszawie przed ponad 60-tysięczną publicznością. Tym razem Polacy pokonali Brazylię 3:1 i po 40 latach ponownie zostali mistrzami świata.

Najwyższej klasy sport, organizacja i kibice

Doskonała atmosfera na meczach rozgrywanych w kraju sprawia, że Polska jest popularnym miejscem organizacji turniejów FIVB. Oprócz 2014 roku Polska była także gospodarzem lub współgospodarzem mistrzostw Europy w 2013, 2017 i 2021 roku.

Ubiegłoroczne mistrzostwa świata mężczyzn miały odbyć się w Rosji, ale Polska wraz ze Słowenią wkroczyła do akcji, gdy władze sportu postanowiły pozbawić Rosjan honoru po inwazji na Ukrainę. Polska była również współgospodarzem turnieju kobiet, wraz z Holandią, w następnym miesiącu. Tak oto siatkówka stała się częścią naszej narodowej kultury.

 

Artykuł sponsorowany

Tagi: