wawainfo.pl > Wiadomości > Głośny huk w Warszawie, ludzie pytają o tajemniczy dźwięk. Co się dzieje?
Mateusz Dolak
Mateusz Dolak 19.03.2022 03:20

Głośny huk w Warszawie, ludzie pytają o tajemniczy dźwięk. Co się dzieje?

wawainfo.pl

Tajemniczy dźwięk w Warszawie

Dźwięk słyszalny był w całym mieście, ale najwięcej zapytań o to co się dzieje, pochodziło od mieszkańców Białołęki, Targówka, Pragi-Północ i Pragi-Południe.

Był to huk, który przypomniał dźwięk wybuchu. Mieszkańcy stolicy zastanawiają się, co się wydarzyło. Na Facebooku pojawiło się wiele zapytań w tej sprawie.

"Nie mamy zgłoszeń"

Chcieliśmy zaspokoić ciekawość warszawiaków, dlatego sprawdziliśmy co się stało. Na początek zadzwoniliśmy na służby.

- Nie mam informacji, żeby coś wybuchło. Nie mamy zgłoszeń o poważnych interwencjach w tej chwili - powiedział nam o godzinie 13 Łukasz Płaskociński ze stołecznej straży pożarnej. - Nie mamy informacji aby coś poważnego się stało. Nie dostaliśmy zgłoszeń o wypadku lub wybuchu - dodała w tym samym czasie mł. asp. Irmina Sulich z wydziału komunikacji społecznej policji w Warszawie.

Jeden piorun

Z pomocą w rozwiązaniu zagadki przyszedł ekspert z IMGW. - Chyba wszyscy to słyszeli - zauważył Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy IMGW-PIB. I od razu uspokoił, że to normalne zjawisko.

- Sprawcą zamieszania okazała się komórka burzowa cumulonimbus. To co słyszeliśmy, to było wyładowanie doziemne, które wystąpiło o godzinie 12.20 na terenie pomiędzy Białołęką a Markami - wyjaśnił Walijewski.

I dodał, że komórka, która pokazała się w okolicy Warszawy bardzo szybko straciła na mocy. - 11 lat temu była podobna sytuacja. Wówczas też mieliśmy bardzo lokalne zjawisko, a jeden piorun trafił akurat w wieżę mostu Poniatowskiego. Siła uderzenia była tak duża, że z wieży spadła kula - przypomniał rzecznik IMGW.

W środę w całej Polsce mogą wystąpić podobne zjawiska. - Komórki burzowe, które są dzisiaj w kraju, pojawiają się bardzo szybko i są bardzo rozproszone. Pod taką komórką może spaść deszcz lub grad. Po wyładowaniu, komórka może się przesunąć dalej, lub zniknąć - stwierdził Walijewski.

Rozwój sytuacji pogodowej można śledzić na stronie meteo.imgw.pl. Znajdują się tam mapy, które ilustrują przemieszczanie się komórek burzowych. - Obecnie widzimy, że pas rozwinął się na północny wschód od Warszawy, w okolicach Marek i Wołomina. Pas opadów znajduje się też na północ od Mińska Mazowieckiego i Kałuszyna - podsumował.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

źródło: wawainfo.plzdjęcie główne ilustracyjne: wawainfo.pl

Powiązane