wawainfo.pl > Wiadomości > Dlaczego w Warszawie wyją syreny w poniedziałek, 19.04.2021? Co oznacza wyjąca syrena?
Mateusz Dolak
Mateusz Dolak 19.03.2022 03:20

Dlaczego w Warszawie wyją syreny w poniedziałek, 19.04.2021? Co oznacza wyjąca syrena?

dlaczego wyją syreny?
dlaczego wyją syreny?

Dlaczego w Warszawie wyją syreny?

W poniedziałek, 19.04.2021 w Warszawie zawyły syreny. Wielu mieszkańców zaczęło zastanawiać się, co się dzieje i dlaczego w Warszawie wyją syreny. Jak wynika z komunikatu stołecznego ratusza, wycie syren spowodowane jest 78. rocznicą powstania w getcie warszawskim. W tym roku obchody rocznicy z powodu pandemii będą one nieco inne niż zwykle i będzie je można oglądać za pośrednictwem internetu. Główny punkt zaplanowano na godzinę 12. To właśnie o tej godzinie przez minutę słyszalny będzie dźwięk syren. Tuż po minucie pamięci, rozpoczną się centralne obchody przed pomnikiem Bohaterów Getta.

Wycie syren w Warszawie. Co oznacza wycie syren?

Wycie syren w Warszawie ma upamiętnić bohaterów powstania w getcie. Dźwięk syren słyszalny był przez jedną minutę w całym mieście. Gdyby jednak istniało jakieś zagrożenie, syreny wyłyby aż trzy minuty - tyle właśnie trwa ogłoszenie alarmu. Wówczas powtarzany jest też zapowiedź słowna: Uwaga!, Uwaga! Uwaga! ogłaszam alarm.

W Warszawie znajduje się nowoczesny system syren, który składa się z kilkuset urządzeń, punktów pomiarowych i czujników pogodowych. Całość stanowi istotny element podnoszący bezpieczeństwo mieszkańców stolicy. Jak informuje miasto, istnieją trzy rodzaje sygnałów alarmowych, które wydają syreny. W przypadku usłyszenia wycia syren należy postępować zgodnie z poleceniami podawanymi w komunikatach nadawanych poprzez środki masowego przekazu lub syreny alarmowe.

Wycie syren przez minutę nie oznacza z kolei zagrożenia. Alarm w takim przypadku używany jest do upamiętniania ważnych wydarzeń i rocznic. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, testowe wycie syren musi być zapowiedziane co najmniej 24 godziny wcześniej.

Obchody 78. rocznicy powstania w getcie warszawskim

W organizację obchodów 78. rocznicy powstania w getcie warszawskim po raz kolejny włączyło się Muzeum Historii Żydów Polskich "POLIN", które wraz z ratuszem zorganizowało 9. edycję  społeczno-edukacyjnej akcji "Żonkile". - Pandemia ogranicza organizację otwartych, dużych spotkań, ale program tegorocznej akcji Żonkile jest bardzo bogaty. Przed nami koncerty, debaty, wykłady, pokazy filmowe skierowane zarówno do młodszej jak i dorosłej publiczności - zapowiedział prezydent Rafał Trzaskowski.

W ramach akcji, na ulicach Warszawy znów zobaczymy setki żółtych kwiatów przypiętych do ubrań przechodniów. Papierowe żonkile będzie można odebrać przy stacjach metra o największym ruchu pasażerskim: Centrum, Politechnika, Świętokrzyska Ratusz Arsenał, a także przy Dworcu Centralnym i Wileńskim. Nowością będą też żonkilomaty, które pojawią się w głównych punktach komunikacyjnych. Oczywiście, każdy z nich będzie wyposażony w płyn do dezynfekcji rąk.

Żonkile stały się symbolem powstania dzięki Markowi Edelmanowi - ostatniemu dowódcy ŻOB (zmarłemu umarł w 2009 roku), który w rocznice powstania w getcie warszawskim układał bukiet żywych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie.

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku i trwało do 16 maja 1943 roku. Było największym zrywem Żydów podczas II wojny światowej. Powstańcy zdawali sobie sprawę, że nie mają szans, ale chcieli wyrządzić wrogom jak największe szkody. Niemcy podczas powstania całkowicie zniszczyli getto i spalili znajdujące się w nim domy. Kiedy dziś (19.04.2021) równo o 12 zawyją syreny, warto przypomnieć sobie o bohaterach tamtych czasów.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

źródło: wawainfo.plzdjęcie główne ilustracyjne

Powiązane