wawainfo.pl

Wiktor Baron - http://baronphotography.eu/

Decyzja sądu apelacyjnego ws. Marszu Niepodległości

19 Marca 2022

Autor tekstu:

redakcja info

Sąd Apelacyjny wydał właśnie ostateczną decyzję ws. zażalenia złożonego przez wojewodę mazowieckiego i organizatora Marszu Niepodległości. Sąd utrzymał w mocy decyzję Sądu Okręgowego uchylającą decyzję Konstantego Radziwiłła o rejestracji Marszu Niepodległości jako wydarzenia cyklicznego.

O decyzji Sądu Apelacyjnego poinformował prezydent Warszawy. Rafał Trzaskowski zaznaczył, że jakiekolwiek zgromadzenie "narodowców" w święto niepodległości będzie miało charakter nielegalny.

Marsz Niepodległości nie będzie zgromadzeniem cyklicznym

Warszawski ratusz odwołał się do Sądu Okręgowego o uchylenie decyzji marszałka mazowieckiego. Konstanty Radziwiłł wydał zgodę na rejestrację Marszu Niepodległości jako zgromadzenia cyklicznego.

W środę Sąd Okręgowy przychylił się do stanowiska ratusza, ale wojewoda i organizator Marszu Niepodległości złożyli zażalenie do Sądu Apelacyjnego. O prawomocnej decyzji poinformował prezydent stolicy w mediach społecznościowych.

- Tzw. Marsz Niepodległości nie będzie miał w najbliższych latach statusu zgromadzenia cyklicznego. Sąd apelacyjny nie uwzględnił odwołania organizatorów i zgodził się z naszym rozumowaniem [...] Na ulicach Miasta Stołecznego Warszawy nie ma miejsca na ekscesy narodowców, którzy znieważają święte symbole Polski Walczącej. Skandalem jest przyzwolenie PiS na zawłaszczenie naszego wspólnego narodowego święta przez skrajne nacjonalistyczne siły i zwykłych chuliganów i zadymiarzy. Wstyd - czytamy na Facebooku Rafała Trzaskowskiego.

Zdaniem prezydenta do zadań policji będzie należało "niedopuszczenie do manifestacji i ekscesów".

Awantury z policją i podpalone mieszkanie. Tak wyglądał "rajd" niepodległości rok temu

Wątpliwości co do organizacji Marszu Niepodległości budzą wydarzenia, które rozegrały się ulicach stolicy w ubiegłym roku. Z uwagi na pandemiczne obostrzenia marsz miał przybrać formę rajdu.

Przy Rondzie Dmowskiego pojawiły się motocykle i samochody osobowe obwieszone biało-czerwonymi flagami. Dość spora grupę stanowili jednak piesi.

W trakcie rajdu doszło do kilku niebezpiecznych sytuacji. Demonstrujący rzucali petardy z Mostu Poniatowskiego. Jedna z nich trafiła w lokal w kamienicy. Wybuchł pożar.

Z kolei przy Rondzie de Gaulle'a doszło do starć z policją. Przy Empiku agresywni uczestnicy rajdu rzucali w funkcjonariuszy racami, petardami, butelkami i kamieniami. Większość z nich była zamaskowana.

Funkcjonariusze próbowali powstrzymać demonstrujących, używając środków przymusu bezpośrednio. Zastosowali m.in. gaz i broń gładkolufową. To właśnie od strzałów z tej broni ranny został fotoreporter Tomasz Gutry z "Tygodnika Solidarność".

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

  • Europejski Dzień bez Samochodu już 22 września. Komunikacja miejska będzie darmowa

  • Nie żyje Hanna Lewandowska, wiceprezes Zarządu Oddziału Warszawa-Śródmieście Związku Nauczycielstwa Polskiego

  • Zderzenie na Marymonckiej. Ruch tramwajowy był zablokowany

Źródło: Twitter, Gazeta Wyborcza

Autor fotografii: Wiktor Baron - http://baronphotography.eu/

Tagi:

Podobne artykuły

Dzieje się w Warszawie

Wygodna i dobrze płatna praca. Barbora Polska prowadzi nabór na kurierów
Czytaj więcej >

Dzieje się w Warszawie

Utrudnienia w kursowaniu metra. Na miejscu lądował śmigłowiec LPR
Czytaj więcej >

Dzieje się w Warszawie

Warszawa: utrudnienia na Ochocie i w Centrum. Ruszył protest klimatyczny
Czytaj więcej >

Dzieje się w Warszawie

Fantastyczne wieści dla mieszkańców Warszawy. Miasto zadba dodatkowo o ich zdrowie
Czytaj więcej >

Dzieje się w Warszawie

Wiatr zerwał dekoracje świąteczną z Galerii Wileńskiej
Czytaj więcej >

Dzieje się w Warszawie

Strefa Jelenia 2022 namiesza nad Wisłą! Powraca najgorętszy rapowy cykl koncertów w plenerze
Czytaj więcej >
redakcja info

Konto redakcji Wawa Info

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]