wawainfo.pl

East News, zdjęcie ilustracyjne

Co z komuniami 2021? Jest komunikat Archidiecezji Warszawskiej

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Mateusz Dolak

Co z Pierwszą Komunią Świętą w 2021 roku?

Informacja podpisana przez księdza Łukasza Przybylskiego pojawiła się 20 kwietnia 2021 roku. Czytamy w niej, że do Kurii Metropolitalnej Warszawskiej zgłaszają się rodzice z licznymi pytaniami dotyczącymi organizacji tej uroczystości.

Kuria nie ma wpływu na obostrzenia, dlatego komunikat jest bardzo lakoniczny. Archidiecezja Warszawska przypomina, że termin uroczystości Pierwszej Komunii Świętej ustala ksiądz proboszcz w danej parafii. Data powinna być uzgodniona z rodzicami dzieci przystępujących do tego sakramentu.

"W zależności od warunków parafialnych należy rozważyć przystępowanie dzieci do Pierwszej Komunii Świętej w małych grupach, a nawet indywidualnie biorąc pod uwagę różne terminy. Przy organizacji uroczystości należy uwzględnić obowiązujące zasady reżimu sanitarnego oraz postulaty rodziców co do bezpiecznego przeprowadzenia uroczystości." - zaleca ks. Przybylski.

Dalej czytamy, że obowiązek przygotowania dzieci do komunii spoczywa na rodzicach.Proboszcz może jedynie zweryfikować stopień przygotowania i dopuścić (lub nie) dzieci do sakramentu.

"Duszpasterze i katecheci pełnią rolę wspomagającą względem rodziców poprzez prowadzone lekcje religii, katechezy i spotkania. W obecnym czasie formą najbezpieczniejszą są spotkania online, ale tam gdzie to możliwe nie można wykluczyć spotkań w formie bezpośredniego spotkania z zachowaniem reżimu sanitarnego" - brzmi komunikat Archidiecezji Warszawskiej.

Zwiększą limity na komunie?

W czwartek o sakrament Pierwszej Komunii Świętej pytany był rzecznik rządu Piotr Muller. W rozmowie z Wirtualną Polską powiedział: - Jeśli chodzi o msze święte, limity są ustalone. One wraz z obniżającą się liczbą zakażeń będą się nieco powiększały - więcej osób będzie mogło uczestniczyć we mszach świętych -.

Oznajmił też, że w przyszłym tygodniu rząd może poinformować o zmianach w limitach wiernych w kościołach.

- Jeśli sytuacja epidemiczna na to pozwoli, stopniowo będziemy chcieli te regulacje modyfikować. Nie wykluczam, że będą miały one charakter regionalny - podsumował.

Nadal nie wiadomo czy będzie można organizować spotkania rodzinne w restauracjach czy lokalach, oraz jakie będą limity osób.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

  • Niepełnosprawna kobieta chciała wysiąść z pociągu. Drzwi nagle się zamknęły, skład odjechał z otworzoną platformą

  • Mężczyzna przebrany za policjanta wszedł do Carrefoura. Miał 40 centymetrową siekierę, trzymał ją nad głową kasjerki

  • Kobieta nie miała innego wyjścia, wszystko przez jej męża. Na miejsce przyjechała straż pożarna i policja

źródło: wawainfo.pl, wp.plzdjęcie główne ilustracyjne: East News

undefined

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

66-latek zasłabł na klatce. Reanimował go sąsiad, niestety mężczyzna nie żyje
Czytaj więcej >

Wiadomości

Wszystko się nagrało. Sprzedawcy w sklepie nie wytrzymali, ludzie bili się o klapki
Czytaj więcej >

Wiadomości

W poniedziałek będzie 10. rocznica śmierci Jolanty Brzeskiej. Wieczorem planują zgromadzenie
Czytaj więcej >

Wiadomości

Zaszczepili się przeciwko koronawirusowi, teraz przerywają milczenie. Afera w szpitalu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Czytaj więcej >

Wiadomości

Koszmar w centrum Warszawy, w akcji policja i straż pożarna. Mężczyzna na oczach ludzi skoczył z mostu
Czytaj więcej >

Wiadomości

Kolejny śmiertelny wypadek w Złotych Tarasach
Czytaj więcej >
Mateusz Dolak

Jestem redaktorem prowadzącym portal Wawa Info. Trafiłem tutaj z Super Expressu, a wcześniej - pisałem dla portalu tvn24.pl i tvnwarszawa.pl. Swoją przygodę z mediami zacząłem jeszcze w liceum, kiedy współpracowałem z lokalnym radiem i telewizją.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]