wawainfo.pl > Wiadomości > Chcą zmienić szkolne statuty. "Statut szkoły nie stoi ponad ustawami"
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 03:32

Chcą zmienić szkolne statuty. "Statut szkoły nie stoi ponad ustawami"

Powrót do szkół
Piotr Molecki/East News

Powrót do szkół. Dominik Kuc wraz z przewodniczącą stołecznej komisji edukacji, Dorotą Łobodą szykują interwencje w placówkach oświaty. Będą sprawdzać, czy statuty są zgodne z obowiązującymi przepisami.

Statuty szkół określają prawa, nakazy i zakazy, które obowiązują nie tylko uczniów, ale także dyrekcję i pozostałych pedagogów. Samorządowcy chcą przeanalizować kluczowe kwestie zawierane w dokumentach.

Chodzi między innymi o restrykcje dotyczące ubioru, swobody wyrażania poglądów oraz mniejszości seksualnych. - Statuty nie mogą dyskryminować żadnej grupy uczniów. Nie mogą zmuszać do udziału w uroczystościach religijnych, nie mogą łamać zasad dotyczących ekspresji - tłumaczył Kuc

Powrót do szkół. Kuc i Łoboda szykują interwencje

W akcję "StatutDoNaprawy" włączyła się także przewodnicząca komisji edukacji w Radzie m.st Warszawy - Dorota Łoboda. - Niesamowicie cieszę się na ten projekt. Zależy mi na tym, żeby szkoły, które prowadzimy, nie łamały praw człowieka. Nie chcemy, żeby statuty łamały prawo, a niestety wiemy, że takie sytuacje się zdarzają - komentowała radna Koalicji Obywatelskiej.

Jak podaje Łoboda, głównym celem akcji jest dotarcie do statutów wszystkich stołecznych placówek, żeby móc skontrolować, na jakich zasadach funkcjonuje szkolna społeczność. - Statut szkoły nie stoi ponad rozporządzeniami, ustawami, czy Konstytucją - podkreśla.

- Przypadki łamania widzieliśmy w czasie październikowych strajków kobiet, gdy jedna ze szkół dyskryminowała uczennicę za symbol błyskawicy. Placówka próbowała zasłonić się właśnie zapisem ze statuty szkoły. To niedopuszczalne - wymieniał Kuc - Wiemy o tym, że zespół szkół w Łęczycy zakazywał "propagowania mniejszości seksualnych" w statucie szkoły. Po interwencjach organizacji pozarządowych zapis został zmieniony. Chcemy doprowadzić do podobnej zmiany - dodawał społecznik.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: wawainfo.pl zdjęcie główne: Piotr Molecki/East News

Powiązane