Będzie odcinkowy pomiar na S8 w Warszawie. GITD podał datę uruchomienia

Autor Mateusz Dolak - 13 Kwietnia 2021
Źródło: East News zdjęcie ilustracyjne

Będzie odcinkowy pomiar prędkości na trasie S8 w Warszawie. Rzeczniczka Głównego Inspektoratu Drogowego przekazała, że w poniedziałek podpisano umowę na montaż i dostawę systemu kontrolującego średnią prędkość kierowców. Wszystko wskazuje, że zostanie on uruchomiony pod koniec października.

Odcinkowy pomiar prędkości na trasie S8

System będzie mierzył prędkość na dwóch odcinkach.

Pierwszy, obejmie 12 kilometrów od węzła Łabiszyńska do węzła Marki. Drugi, 5 kilometrów od węzła Konotopa do węzła Bemowo.

- Kamery znajdą się nad każdym pasem ruchu na wjazdach i zjazdach. Pomiary będą prowadzone w obu kierunkach ciągu głównego - powiedziała w rozmowie z portalem Wawa info, Monika Niżniak z GITD.

Odcinkowy pomiar prędkości sprawdzi średnią prędkość z jaką poruszają się kierowcy. - Wspólnie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, analizowaliśmy miejsca gdzie dochodzi do dużej ilości wypadków i kolizji. Wybór lokalizacji poprzedziły też liczne wizje lokalne - podkreśliła Niźniak.

Najnowsza technologia

Jak dodała rzeczniczka, system będzie nowoczesny. Kamery będą rejestrowały obraz w bardzo wysokiej jakości nawet w nocy i w złych warunkach atmosferycznych. Urządzenia automatycznie określą średnią prędkość pojazdu na podstawie odległości i czasu przejazdu.

Dane będą wysyłane w czasie rzeczywistym do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANRAD).

Trwają prace nad ustaleniem harmonogramu montażu urządzeń. GITD zwróci się do GDDKiA w sprawie organizacji ruchu w tym czasie. Wiadomo, że prace będą prowadzone pod ruchem. - Zrobimy wszystko, by stanowiły jak najmniejsze uciążliwości dla kierowców. Ustaliliśmy, ze będziemy mogli wykorzystać infrastrukturę należącą do GDDKiA. Kamery zostaną zamontowane na istniejących już bramownicach i podłączone do istniejącej sieci energetycznej - wyjaśniła rzeczniczka.

Trudno określić jak długo potrwa procedura wystawiania mandatów. - Dla przykładu, w styczniu uruchomiliśmy pomiary na autostradzie A1. Od tamtej pory wykryliśmy około 100 tysięcy naruszeń, 50 tysięcy kierowców już otrzymało wezwania do zapłaty. Pomiary w tamtym miejscu pokazały, że około 40 procent kierowców przekroczyło dozwoloną prędkość. Większość z nich jechała szybciej średnio o 11-20 kilometrów na godzinę - podsumowała Niżniak.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: wawainfo.pl
zdjęcie główne ilustracyjne: East News

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News