Stanął pierwszy eko-przystanek w Warszawie. Czy zielone wiaty "wyrosną" w całej stolicy?

ZTM troszczy się o pasażerów i środowisko
ZTM informuje, że fenomen wiaty przystankowej polega na pokryciu jej dachu o powierzchni 9 m2 dodatkową "zielenią". Dodatkowe 9m2 natury w mieście, biorąc pod uwagę kurz, smog i wszelkie zanieczyszczenia, to naprawdę dużo. Jak podaje ZTM, obsadzenie dachu wiaty zielenią pozwala na zmagazynowanie w czasie deszczu nawet 90 litrów wody, obniża zapylenie powietrza o ok. 15-20 proc. w otoczeniu wiaty, absorbuje 7,3 kg dwutlenku węgla rocznie, a w upalne dni obniża temperaturę pod dachem wiaty o 3-5 °C. "Rośliny pokrywające dach są bardzo wytrzymałe na warunki środowiskowe, a dodatkowo - dzięki długiemu okresowi kwitnienia - są przyjazne m.in. dla pszczół." - czytamy dalej na stronie Zarządu. Oprócz zielonego dachu przystanek posiada specjalne oznaczenia, zabezpieczające ptaki przed rozbijaniem się o szyby wiaty.
Drugie podejście do zielonych przystanków
Warto przypomnieć, że pierwszy zielony dach na wiacie przystankowej pojawił się w Warszawie w 2019 r. w ramach projektu dla lokalnej społeczności na Skwerze "Sierpnia 1944". On także został zamontowany przez AMS.
Czekamy na Wasze informacje
wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.
Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!










