80 autobusów nie wyjechało na ulice Warszawy. Kontrole wszystkich kierowców w stolicy
ZTM zawiesił współpracę z przewoźnikiem
Codziennie na ulice Warszawy wyjeżdża około 1300 autobusów, jednak w związku z wypadkiem autobus w ubiegły wtorek ZTM wstrzymało współpracę z Arriva. - W związku z zawieszeniem współpracy, dziś na ulice Warszawy wyjechało o 80 autobusów mniej niż zazwyczaj. Odwołane zostały pojedyncze kursy, jednak nie zawiesiliśmy żadnej linii autobusowej - poinformował rzecznik prasowy ZTM Tomasz Kunert.
Po spotkaniu władz @warszawa z firmą @ArrivaPolska zawiesiliśmy umowy z wykonawcą. Oczekujemy od firmy przetestowania kierowców i zaświadczenia, że nie zażywają oni substancji psychoaktywnych. W tym czasie połączenia obsługiwać będą pozostali przewoźnicy @WTP_Warszawa
— Karolina Gałecka (@K_Galecka) July 7, 2020
Arriva udostępnia ZTM 125 autobusów
Przewoźnik Arriva każdego dnia udostępniał ZTM 125 autobusów. Zawieszenie współpracy ze spółką wytworzyło lukę w liczbie poruszających się po mieście autobusów komunikacji miejskiej. Jak przekazał nam rzecznik, częściowo ilość pojazdów udało się uzupełnić dzięki pozostałym przewoźników współpracującym z ZTM. - Operatorzy uruchomili swoje rezerwy i już dziś zapewnili nam 45 autobusów. Będziemy prowadzić rozmowy, iloma pojazdami są jeszcze w stanie nas wspomóc - wyjaśnił Kunert.
Arriva rozumie decyzję ZTM
- W pełni szanujemy decyzję władz miasta, związaną z okolicznościami wczorajszego wypadku autobusu Arriva w Warszawie, dotyczącą zawieszenia realizacji usług - przekazała Joanna Parzniewska rzeczniczka spółki Arriva. Przewoźnik rozpoczął już badania wszystkich kierowców zatrudnionych przez Arriva, pomimo istniejącej luki prawnej oraz nieuregulowanych kwestii kontroli kierowców przez przewoźników pod kątem stosowania środków odurzających.
Arriva chce zagwarantować bezpieczeństwo
Joanna Parzniewska zapewnia, że pracownicy spółki zostaną dodatkowo przeszkoleni przez specjalistów w zakresie rozpoznawania oznak wpływu narkotyków. - Chcemy ponadto razem ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, którym zależy na bezpieczeństwie transportu wypracować odpowiednie mechanizmy, które pozwolą rozwiązać systemowo problem oraz zagwarantować bezpieczeństwo pasażerom - podkreśla rzeczniczka.