wawainfo.pl
Odśnieżanie ulic w Warszawie

Zarząd Oczyszczania Miasta

Brak zimy, na odśnieżanie wydano miliony. Na co poszły pieniądze?

17 Lutego 2020

Autor tekstu:

Mateusz Dolak

Udostępnij:

Łagodna zima sprawiła, że służby odpowiedzialne za odśnieżanie ulic nie miał zbyt wiele pracy. W sezonie zimowym 2019/2020 do połowy lutego, posypywarki wyjeżdżały tylko 11 razy.

19,5 miliona

Postanowiliśmy sprawdzić, ile ZOM wydał na utrzymanie dróg i chodników. Okazało się, że 19,5 miliona złotych. Ta kwota to koszt działań służb na 1,5 tys. km ulic i ponad trzech milionach metrów kwadratowych chodników i przystanków.Jak udało nam się ustalić, budżet Zarządu Oczyszczania Miasta zarezerwowany na działania zimowe w sezonie 2019/20 wynosi 80 mln zł. Do połowy lutego wydano 19,5 mln zł, czyli 1/4 tej kwoty. W tym samym okresie w poprzednim sezonie ZOM wydał 45,4 mln zł (40 wyjazdów), a dwa sezony temu  - 39 mln zł (36 wyjazdów).- Koszty pojedynczych akcji mogą się różnić. W zależności, czy posypywarki wyjeżdżają na wszystkie ulice, którymi kursuje komunikacja miejska, czy też na te najważniejsze np. mosty i wiadukty. Ceny nie zmieniły się w stosunku rocznym, ponieważ mamy podpisaną trzyletnią umowę obowiązującą do 2021 roku - tłumaczy Magdalena Niedziałek z Działu Komunikacji Społecznej ZOM. 

Sezon zimowy dla wykonawców prac zimowego oczyszczania miasta trwa umownie pół roku. Jest to okres od połowy października do połowy kwietnia.- Mimo wymaganej 6-miesięcznej gotowości, wykonawcy otrzymują zapłatę za konkretnie wykonane akcje. Pozostała po zakończeniu sezonu kwota jest przeznaczane na działania zimowe podczas kolejnego sezonu, który rozpocznie się w IV kwartale tego roku - dodaje Niedziałek.Zarząd Oczyszczania Miasta odpowiada za część terenów w Warszawie - są to główne ulice, które stanowią 1/3 ciągów komunikacyjnych w stolicy, tereny przystanków, dojścia do metra oraz chodniki wzdłuż głównych ulic, które nie przylegają do budynków. Pozostałe wydatki na zimowe utrzymanie ulic oraz chodników ponoszą dzielnice oraz prywatni właściciele terenów.

Czekamy na wasze informacje

wawainfo.pl - to nowy portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Podobne artykuły

Śmigłowiec LPR (zdjęcie ilustracyjne)

Wiadomości

Mężczyzna spadł z mostu Poniatowskiego. Nie żyje

Czytaj więcej >
Akcja służb w Lesie Kabackim (zdj. ilustracyjne)

Wiadomości

23-letnia Karolina nie żyje. Jej ciało znaleziono w Lesie Kabackim

Czytaj więcej >
W Warszawie trwa protest Agrounii.

Wiadomości

Akcja rolników w Warszawie, są mocno wkurzeni. Przyjechali przed Biedronki i rozdają ziemniaki

Czytaj więcej >
Pół nagi mężczyzna na Grochowie zaniepokoił wiernych z pobliskiego kościoła.

Wiadomości

Skandal podczas mszy świętej. Przed kościołem nagle pojawił się rozebrany mężczyzna

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rolnicy mają dość. W czwartek pojawią się przed Biedronkami

Czytaj więcej >
W centrum Warszawy postawiono canoe.

Wiadomości

W Warszawie w środku miasta nagle pojawiła się łódka. O co chodzi?

Czytaj więcej >