wawainfo.pl > Wiadomości > Brak zimy, na odśnieżanie wydano miliony. Na co poszły pieniądze?
Mateusz Dolak
Mateusz Dolak 19.03.2022 03:26

Brak zimy, na odśnieżanie wydano miliony. Na co poszły pieniądze?

Odśnieżanie ulic w Warszawie
Zarząd Oczyszczania Miasta

19,5 miliona

Postanowiliśmy sprawdzić, ile ZOM wydał na utrzymanie dróg i chodników. Okazało się, że 19,5 miliona złotych. Ta kwota to koszt działań służb na 1,5 tys. km ulic i ponad trzech milionach metrów kwadratowych chodników i przystanków.Jak udało nam się ustalić, budżet Zarządu Oczyszczania Miasta zarezerwowany na działania zimowe w sezonie 2019/20 wynosi 80 mln zł. Do połowy lutego wydano 19,5 mln zł, czyli 1/4 tej kwoty. W tym samym okresie w poprzednim sezonie ZOM wydał 45,4 mln zł (40 wyjazdów), a dwa sezony temu  - 39 mln zł (36 wyjazdów).- Koszty pojedynczych akcji mogą się różnić. W zależności, czy posypywarki wyjeżdżają na wszystkie ulice, którymi kursuje komunikacja miejska, czy też na te najważniejsze np. mosty i wiadukty. Ceny nie zmieniły się w stosunku rocznym, ponieważ mamy podpisaną trzyletnią umowę obowiązującą do 2021 roku - tłumaczy Magdalena Niedziałek z Działu Komunikacji Społecznej ZOM. 

Sezon zimowy dla wykonawców prac zimowego oczyszczania miasta trwa umownie pół roku. Jest to okres od połowy października do połowy kwietnia.- Mimo wymaganej 6-miesięcznej gotowości, wykonawcy otrzymują zapłatę za konkretnie wykonane akcje. Pozostała po zakończeniu sezonu kwota jest przeznaczane na działania zimowe podczas kolejnego sezonu, który rozpocznie się w IV kwartale tego roku - dodaje Niedziałek.Zarząd Oczyszczania Miasta odpowiada za część terenów w Warszawie - są to główne ulice, które stanowią 1/3 ciągów komunikacyjnych w stolicy, tereny przystanków, dojścia do metra oraz chodniki wzdłuż głównych ulic, które nie przylegają do budynków. Pozostałe wydatki na zimowe utrzymanie ulic oraz chodników ponoszą dzielnice oraz prywatni właściciele terenów.

Czekamy na wasze informacje

wawainfo.pl - to nowy portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Powiązane