wawainfo.pl
Odśnieżanie ulic w Warszawie

Zarząd Oczyszczania Miasta

Brak zimy, na odśnieżanie wydano miliony. Na co poszły pieniądze?

20 Marca 2022

Autor tekstu:

Mateusz Dolak

Udostępnij:

Łagodna zima sprawiła, że służby odpowiedzialne za odśnieżanie ulic nie miał zbyt wiele pracy. W sezonie zimowym 2019/2020 do połowy lutego, posypywarki wyjeżdżały tylko 11 razy.

19,5 miliona

Postanowiliśmy sprawdzić, ile ZOM wydał na utrzymanie dróg i chodników. Okazało się, że 19,5 miliona złotych. Ta kwota to koszt działań służb na 1,5 tys. km ulic i ponad trzech milionach metrów kwadratowych chodników i przystanków.Jak udało nam się ustalić, budżet Zarządu Oczyszczania Miasta zarezerwowany na działania zimowe w sezonie 2019/20 wynosi 80 mln zł. Do połowy lutego wydano 19,5 mln zł, czyli 1/4 tej kwoty. W tym samym okresie w poprzednim sezonie ZOM wydał 45,4 mln zł (40 wyjazdów), a dwa sezony temu  - 39 mln zł (36 wyjazdów).- Koszty pojedynczych akcji mogą się różnić. W zależności, czy posypywarki wyjeżdżają na wszystkie ulice, którymi kursuje komunikacja miejska, czy też na te najważniejsze np. mosty i wiadukty. Ceny nie zmieniły się w stosunku rocznym, ponieważ mamy podpisaną trzyletnią umowę obowiązującą do 2021 roku - tłumaczy Magdalena Niedziałek z Działu Komunikacji Społecznej ZOM. 

Sezon zimowy dla wykonawców prac zimowego oczyszczania miasta trwa umownie pół roku. Jest to okres od połowy października do połowy kwietnia.- Mimo wymaganej 6-miesięcznej gotowości, wykonawcy otrzymują zapłatę za konkretnie wykonane akcje. Pozostała po zakończeniu sezonu kwota jest przeznaczane na działania zimowe podczas kolejnego sezonu, który rozpocznie się w IV kwartale tego roku - dodaje Niedziałek.Zarząd Oczyszczania Miasta odpowiada za część terenów w Warszawie - są to główne ulice, które stanowią 1/3 ciągów komunikacyjnych w stolicy, tereny przystanków, dojścia do metra oraz chodniki wzdłuż głównych ulic, które nie przylegają do budynków. Pozostałe wydatki na zimowe utrzymanie ulic oraz chodników ponoszą dzielnice oraz prywatni właściciele terenów.

Czekamy na wasze informacje

wawainfo.pl - to nowy portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Tagi:

Pogoda WarszawaWarszawa

Mateusz DolakAutor

Jestem redaktorem prowadzącym portal Wawa Info. Trafiłem tutaj z Super Expressu, a wcześniej - pisałem dla portalu tvn24.pl i tvnwarszawa.pl. Swoją przygodę z mediami zacząłem jeszcze w liceum, kiedy współpracowałem z lokalnym radiem i telewizją.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

W poniedziałek będzie 10. rocznica śmierci Jolanty Brzeskiej. Wieczorem planują zgromadzenie

Czytaj więcej >
Szczepionka

Zaszczepili się przeciwko koronawirusowi, teraz przerywają milczenie. Afera w szpitalu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Czytaj więcej >

Koszmar w centrum Warszawy, w akcji policja i straż pożarna. Mężczyzna na oczach ludzi skoczył z mostu

Czytaj więcej >
Kolejny wypadek w Złotych Tarasach

Kolejny śmiertelny wypadek w Złotych Tarasach

Czytaj więcej >