wawainfo.pl > Kronika kryminalna > Do klientów wysyłali cegły zamiast towarów. Grupa oszustów wpadła w ręce policji
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 03:30

Do klientów wysyłali cegły zamiast towarów. Grupa oszustów wpadła w ręce policji

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Policja z Mokotowa wpadła na trop wyjątkowo perfidnych przestępców. Grupa oszustów sprzedawała w interencie sprzęt elektroniczny, ale towar nigdy nie trafiał do odbiorców. Zamiast laptopów i smartfonów klienci otrzymywali cegły. Wyłudzaczom grozi do 8 lat więzienia.

Policja na tropie internetowych wyłudzaczy. Wysyłali klientom cegły

Policja z Mokotowa otrzymała nietypowe zgłoszenie. Poszkodowani poinformowali mundurowych, że zostali oszukani w trakcie zakupów internetowych.

Policja szybko zaangażowała w tę tajemniczą sprawę. - Okazało się, że sprawcy wykorzystywali jeden ze znanych serwisów ogłoszeniowych o globalnym zasięgu, należący do południowoafrykańskiej grupy medialno-technologicznej - poinformował podkom. Robert Koniuszy z Komendy Rejonowej Policji Warszawa II.

Na czym polegało oszustwo? Na koncie tzw. słupa, czyli fikcyjnej osoby fizycznej, pojawiały się oferty sprzedaży sprzętów elektronicznych. Klienci mogli zakupić np. smartfony i laptopy w dużo niższych cenach. 

Osoby zainteresowane urządzeniami nawiązywały kontakt ze sprzedawcami i dopytywały o szczegóły. Po tym, jak upewniły się, że jest to produkt, którego poszukują, przesyłały pieniądze na rachunek bankowy słupa.

Policja przekazała, że przesyłki docierały do klientów po kilkudziesięciu godzinach. Jednak po otwarciu pudełka czekała na ich nieprzyjemna niespodzianka. W środku, zamiast zamówionego towaru, była cegła. 

Podkom. Koniuszy zdradził, że oszuści działali w sposób przemyślany - dobierali taką cegłę, aby ważyła prawie tyle samo, co zamówiony towar. Oszustwo niemal perfekcyjne.

Centrum dowodzenia w Wadowicach

Policja z Mokotowa ustaliła, że grupa oszustów zarządzała nielegalnym procederem ze swojego rodzinnego miasta - Wadowic (woj. małopolskie). Na początku lipca mundurowi udali się na miejsce i zatrzymali dwóch oszustów - 18-latka i 26-latka.

Podejrzani zostali przetransportowani do Warszawy, gdzie prokurator przedstawił im zarzuty. Starszemu oszustowi udowodniono dotychczas 7 przestępstw. W związku z tym trafił do tymczasowego aresztu na okres 2 miesięcy. Z kolei 18-latek usłyszał jeden zarzut i został objęty dozorem policyjnym.

Niedawno policja trafiła na trop trzeciego kompana z grupy oszustów. 23-latek figuruje w systemie policyjnym jako poszukiwany. Z ustaleń mundurowych wynika, że dopuścił się przynajmniej siedmiu przestępstw na łączną kwotę ok. 14 tys. zł. Policja złapała go w Wadowicach. Wszystkim trzem wyłudzaczom grozi 8 lat więzienia.

Policja w dalszym ciągu prowadzi śledztwo w tej sprawie i próbuje ustalić, ile osób zostało oszukanych przez wyjątkowo perfidnych przestępców. 

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

Powiązane