wawainfo.pl

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Do klientów wysyłali cegły zamiast towarów. Grupa oszustów wpadła w ręce policji

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Policja z Mokotowa wpadła na trop wyjątkowo perfidnych przestępców. Grupa oszustów sprzedawała w interencie sprzęt elektroniczny, ale towar nigdy nie trafiał do odbiorców. Zamiast laptopów i smartfonów klienci otrzymywali cegły. Wyłudzaczom grozi do 8 lat więzienia.

Policja na tropie internetowych wyłudzaczy. Wysyłali klientom cegły

Policja z Mokotowa otrzymała nietypowe zgłoszenie. Poszkodowani poinformowali mundurowych, że zostali oszukani w trakcie zakupów internetowych.

Policja szybko zaangażowała w tę tajemniczą sprawę. - Okazało się, że sprawcy wykorzystywali jeden ze znanych serwisów ogłoszeniowych o globalnym zasięgu, należący do południowoafrykańskiej grupy medialno-technologicznej - poinformował podkom. Robert Koniuszy z Komendy Rejonowej Policji Warszawa II.

Na czym polegało oszustwo? Na koncie tzw. słupa, czyli fikcyjnej osoby fizycznej, pojawiały się oferty sprzedaży sprzętów elektronicznych. Klienci mogli zakupić np. smartfony i laptopy w dużo niższych cenach. 

Osoby zainteresowane urządzeniami nawiązywały kontakt ze sprzedawcami i dopytywały o szczegóły. Po tym, jak upewniły się, że jest to produkt, którego poszukują, przesyłały pieniądze na rachunek bankowy słupa.

Policja przekazała, że przesyłki docierały do klientów po kilkudziesięciu godzinach. Jednak po otwarciu pudełka czekała na ich nieprzyjemna niespodzianka. W środku, zamiast zamówionego towaru, była cegła. 

Podkom. Koniuszy zdradził, że oszuści działali w sposób przemyślany - dobierali taką cegłę, aby ważyła prawie tyle samo, co zamówiony towar. Oszustwo niemal perfekcyjne.

Centrum dowodzenia w Wadowicach

Policja z Mokotowa ustaliła, że grupa oszustów zarządzała nielegalnym procederem ze swojego rodzinnego miasta - Wadowic (woj. małopolskie). Na początku lipca mundurowi udali się na miejsce i zatrzymali dwóch oszustów - 18-latka i 26-latka.

Podejrzani zostali przetransportowani do Warszawy, gdzie prokurator przedstawił im zarzuty. Starszemu oszustowi udowodniono dotychczas 7 przestępstw. W związku z tym trafił do tymczasowego aresztu na okres 2 miesięcy. Z kolei 18-latek usłyszał jeden zarzut i został objęty dozorem policyjnym.

Niedawno policja trafiła na trop trzeciego kompana z grupy oszustów. 23-latek figuruje w systemie policyjnym jako poszukiwany. Z ustaleń mundurowych wynika, że dopuścił się przynajmniej siedmiu przestępstw na łączną kwotę ok. 14 tys. zł. Policja złapała go w Wadowicach. Wszystkim trzem wyłudzaczom grozi 8 lat więzienia.

Policja w dalszym ciągu prowadzi śledztwo w tej sprawie i próbuje ustalić, ile osób zostało oszukanych przez wyjątkowo perfidnych przestępców. 

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

  • Zaatakował kierowcę maczetą, bo za późno zmienił pas ruchu. Grozi mu 5 lat więzienia

  • Brawurowa jazda hulajnogą po trójpasmowej jezdni. Niebezpieczne zdarzenie we Włochach

  • Tragedia na Woli. Ciało leży na przystanku, wokół są kordony policji

Tagi:

Podobne artykuły

Kronika kryminalna

Wojna gangów w Żyrardowie. Zabili nie tego co trzeba, znów padły strzały
Czytaj więcej >

Kronika kryminalna

Co stało się, gdy 13-letnia Zuzia i Kinga wyszły z domu? Rekonstrukcja zdarzeń
Czytaj więcej >

Kronika kryminalna

Ukradli telefon za 5 tys. złotych. Policja poszukuje sprawców
Czytaj więcej >

Kronika kryminalna

Białołęka. Dostawca jedzenia miał prawie 2,5 promila
Czytaj więcej >

Kronika kryminalna

Ursynów: 16-latek wypadł z 3. piętra podczas imprezy
Czytaj więcej >

Kronika kryminalna

Makabryczna śmierć w Piasecznie. Mężczyzna znaleziony w plastikowym worku
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]