wawainfo.pl

East News zdjęcie ilustracyjne

Zakaz palenia na balkonach. Są wyniki sondy, społeczeństwo znów podzielone

13 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Dolak

Udostępnij:

Prawie pięć tysięcy osób zagłosowało w sondzie w sprawie zakazu palenia na balkonach. Okazuje się, że w tej sprawie jesteśmy podzieleni. Blisko 49,2 procent głosujących popiera wprowadzenie zakazu, a 50,8 procent ma przeciwne zdanie na ten temat.

Zakaz palenia na balkonach

Pomysł wprowadzenia zakazu palenia na balkonach to pomysł radnej Renaty Niewiteckiej, która jest szefową komisji ochrony środowiska w Radzie Warszawy.

Radna z ramienia KO-Nowoczesnej nagłośniła sprawę w marcu. Od tamtej pory w przestrzeni publicznej trwa debata na temat zakazu. W internecie powstała sonda, która miała pokazać jakie zdanie na ten temat mają mieszkańcy Warszawy. Głosy zbierano przez 21 dni.

Ankieta

Wyniki podzielono na dzielnice. Okazało się, że najwięcej zwolenników zakazu palenia na balkonach (którzy wzięli udział w ankiecie) mieszka na Bemowie, Bielanach, Mokotowie, Ursynowie, Wawrze, Wilanowie i we Włochach. Rekordowe poparcie pochodzi z Ursynowa i jest to wynik 61,79 procent.

Po drugiej stronie są przeciwnicy zakazu. Tutaj głosy dominowały z Białołęki, Ochoty, Pragi-Południe, Pragi- Północ, Rembertowa, Śródmieścia, Targówka, Ursusa, Wesołej, Woli i Żoliborza. Największe poparcie było w Rembertowie - 67,48 procent.

W badaniu mógł wziąć udział każdy, nie było w nim podziału na osoby palące i niepalące.

Dyskusja nadal trwa. Pomysłodawczyni jest zdeterminowana, by taki zakaz został wprowadzony w Warszawie, a potem w całej Polsce.

"Popieram wprowadzenie zakazu palenia na balkonach i będę podejmowała działania zmierzające do wprowadzenia go na terenie naszego kraju. Musimy dać ludziom możliwość formalnego reagowania, kiedy "nasz sąsiad” naraża nas na bierne palenie i smród, który utrudnia nam normalne korzystanie z naszej nieruchomości" - czytamy we wpisie Niewiteckiej na Facebooku.

Komentarze

Pod wynikami ankiety pojawiło się wiele komentarzy. "W bloku którym mieszkam, piętro pode mną mieszka palacz. Pali papierochy regularnie co 15 minut na swoim balkonie. Mam alergię i latem praktycznie nie mogę otworzyć okien bo koleś pali do 1 lub 2 w nocy. Żadne prośby nie skutkują. Jakie to jest prawo że on sobie wietrzy regularnie a ja praktycznie całe lato się duszę i nie mogę otworzyć okien. Niech pali u siebie i zachowuje sobie swój smród z papierochów u siebie, skoro tak go lubi" - napisała Ania.

"To jest chyba pierwsza sytuacja, gdy nie zgadzam się z opinią radnej KO, ale moim zdaniem ta propozycja jest absurdalna. Ludzie kupując mieszkania, płacą również za balkony i to jest ich prywatna sfera. Nie wydaje mi się, żeby na każdym balkonie codziennie ktoś palił po kilka godzin dziennie, żeby aż tak bardzo to przeszkadzało sąsiadom wyżej. Lepiej, by się potruli tym jeszcze bardziej w środku, zasmrodzili całe mieszkanie i narażali na pożar? No absurd" - twierdzi z kolei Maks.

A jaka jest wasza opinia? Napiszcie na naszym Facebooku.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

  • Czytelnicy Wawa Info komentują zachowanie policji wobec babci Kasi

  • Kiedy będzie poluzowanie obostrzeń? Są nieoficjalne informacje

  • Policja szuka świadków w sprawie przekroczenia prędkości. Chodzi o Kubę Wojewódzkiego?

źródło: wawainfo.plzdjęcie główne ilustracyjne: East News

Mateusz DolakAutor

Jestem redaktorem prowadzącym portal Wawa Info. Trafiłem tutaj z Super Expressu, a wcześniej - pisałem dla portalu tvn24.pl i tvnwarszawa.pl. Swoją przygodę z mediami zacząłem jeszcze w liceum, kiedy współpracowałem z lokalnym radiem i telewizją.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Pexels Rodnae Productions

Wiadomości

E-sport - w czym tkwi jego fenomen?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wawa Info zmienia się w goniec.pl - Warszawa

Czytaj więcej >

Wiadomości

Świąteczna Warszawa. Specjalne metro i choinka na pl. Zamkowym

Czytaj więcej >
Protest pod Sejmem na ul. Wiejskiej

Wiadomości

Protest pod Sejmem. "Aborcja znaczy życie"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Warszawska Karta Miejska za darmo dla osób powyżej 70. roku życia

Czytaj więcej >
Pogrzeb 19-letniego Igora. / fot. WawaInfo

Wiadomości

Pogrzeb 19-letniego Igora. Wzruszające słowa księdza

Czytaj więcej >