Zakaz palenia na balkonach. Są wyniki sondy, społeczeństwo znów podzielone

Autor Mateusz Dolak - 13 Kwietnia 2021
Źródło: East News zdjęcie ilustracyjne

Prawie pięć tysięcy osób zagłosowało w sondzie w sprawie zakazu palenia na balkonach. Okazuje się, że w tej sprawie jesteśmy podzieleni. Blisko 49,2 procent głosujących popiera wprowadzenie zakazu, a 50,8 procent ma przeciwne zdanie na ten temat.

Zakaz palenia na balkonach

Pomysł wprowadzenia zakazu palenia na balkonach to pomysł radnej Renaty Niewiteckiej, która jest szefową komisji ochrony środowiska w Radzie Warszawy.

Radna z ramienia KO-Nowoczesnej nagłośniła sprawę w marcu. Od tamtej pory w przestrzeni publicznej trwa debata na temat zakazu. W internecie powstała sonda, która miała pokazać jakie zdanie na ten temat mają mieszkańcy Warszawy. Głosy zbierano przez 21 dni.

Pijany kierowca z impetem wjechał w przystanek. Wszystko transmitował na żywo, jest nagraniePijany kierowca z impetem wjechał w przystanek. Wszystko transmitował na żywo, jest nagranieCzytaj dalej

Ankieta

Wyniki podzielono na dzielnice. Okazało się, że najwięcej zwolenników zakazu palenia na balkonach (którzy wzięli udział w ankiecie) mieszka na Bemowie, Bielanach, Mokotowie, Ursynowie, Wawrze, Wilanowie i we Włochach. Rekordowe poparcie pochodzi z Ursynowa i jest to wynik 61,79 procent.

Po drugiej stronie są przeciwnicy zakazu. Tutaj głosy dominowały z Białołęki, Ochoty, Pragi-Południe, Pragi- Północ, Rembertowa, Śródmieścia, Targówka, Ursusa, Wesołej, Woli i Żoliborza. Największe poparcie było w Rembertowie - 67,48 procent.

W badaniu mógł wziąć udział każdy, nie było w nim podziału na osoby palące i niepalące.

Dyskusja nadal trwa. Pomysłodawczyni jest zdeterminowana, by taki zakaz został wprowadzony w Warszawie, a potem w całej Polsce.

"Popieram wprowadzenie zakazu palenia na balkonach i będę podejmowała działania zmierzające do wprowadzenia go na terenie naszego kraju. Musimy dać ludziom możliwość formalnego reagowania, kiedy "nasz sąsiad” naraża nas na bierne palenie i smród, który utrudnia nam normalne korzystanie z naszej nieruchomości" - czytamy we wpisie Niewiteckiej na Facebooku.

Komentarze

Pod wynikami ankiety pojawiło się wiele komentarzy. "W bloku którym mieszkam, piętro pode mną mieszka palacz. Pali papierochy regularnie co 15 minut na swoim balkonie. Mam alergię i latem praktycznie nie mogę otworzyć okien bo koleś pali do 1 lub 2 w nocy. Żadne prośby nie skutkują. Jakie to jest prawo że on sobie wietrzy regularnie a ja praktycznie całe lato się duszę i nie mogę otworzyć okien. Niech pali u siebie i zachowuje sobie swój smród z papierochów u siebie, skoro tak go lubi" - napisała Ania.

"To jest chyba pierwsza sytuacja, gdy nie zgadzam się z opinią radnej KO, ale moim zdaniem ta propozycja jest absurdalna. Ludzie kupując mieszkania, płacą również za balkony i to jest ich prywatna sfera. Nie wydaje mi się, żeby na każdym balkonie codziennie ktoś palił po kilka godzin dziennie, żeby aż tak bardzo to przeszkadzało sąsiadom wyżej. Lepiej, by się potruli tym jeszcze bardziej w środku, zasmrodzili całe mieszkanie i narażali na pożar? No absurd" - twierdzi z kolei Maks.

A jaka jest wasza opinia? Napiszcie na naszym Facebooku.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: wawainfo.pl
zdjęcie główne ilustracyjne: East News

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News