wawainfo.pl
coraz więcej ozdrowieńców

Pixabay

Sanepid przekazał fantastyczne informacje. Świetna wiadomość w czasach koronawirusa daje nadzieję

17 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Alicja Guz

Udostępnij:

Przybywa osób, które pokonały chorobę COVID-19. Już ponad 10 procent zakażonych wirusem SARS-COV-2 na Mazowszu wyzdrowiało. | www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Przybywa ozdrowieńców na Mazowszu

Do tej pory na Mazowszu stwierdzono 199 przypadków ozdrowień. Jak podaje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie, tylko w ciągu jednej doby odnotowano 23 zakażone osoby, które nie wykazują już objawów COVID-19. Wśród nich jest 13 pensjonariuszy - zarówno kobiet, jak i mężczyzn w wieku od 16 do 92 lat - przebywających w izolacji w Domu Pomocy Społecznej w Niedabylu. Z raportu na poranek 17  kwietnia wynika, że na Mazowszu jest 1 846 zakażonych. Z kolei w całej Polsce odnotowano 7918 pacjentów z pozytywnym wynikiem testu na SARS-CoV-2. 314 osób zmarło, a 866 zarażonych pacjentów wyzdrowiało.

Ozdrowieńcy lekarstwem dla zakażonych

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła leczenie choroby COVID-19 specjalnie przygotowanym preparatem z osocza pozyskanego od osób, które przeszły zakażenie koronawirusem. Tę metodę już wcześniej wykorzystywano w Azji. W Chinach transfuzję osocza krwi przeprowadzono u 15 pacjentów zakażonych koronawirusem, którzy pozostawali w ciężkim lub krytycznym stanie. U większości zauważono poprawę. Od niedawna metodę tę testują również placówki medyczne w Stanach Zjednoczonych, Rosji, we Włoszech, a także w Hiszpanii.

Podawanie osocza ozdrowieńców również w Polsce

Także w Polsce lekarze pracują nad metodą podawania osocza ozdrowieńców osobom chorym na COVID-19. Jako pierwszy z projektem wystartował Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie, o czym poinformował na swoim profilu na Facebooku jeszcze przed świętami Wielkanocnymi. Projektem kieruje prof. Grażyna Rydzewska, a koordynatorami są lekarze Adam Tworek i Krzysztof Jaroń.

Jak działa terapia?

Prof. Andrzej Deptała, kierownik Kliniki Onkologii i Hematologii CSK MSWiA w rozmowie z Ewą Drzyzgą w programie 36,6 tłumaczył: - Osoby, które przechorowały daną chorobę zakaźną, w tym wypadku wirusa SARS-COV-2 skutecznie wytworzyły przeciwciała, inaczej mówiąc immunoglobulinę, które neutralizują tego wirusa. W związku z tym, jeżeli byśmy pobrali osocze od tych tzw. ozdrowieńców, gdzie poziom tych przeciwciał przeciw temu wirusowi będzie stosunkowo wysoki, to przetaczając to osobom chorym, możemy uzyskać poprawę ich stanu klinicznego, czyli obniżyć śmiertelność, skrócić ich czas hospitalizacji [...], dlatego, że te przeciwciała zawarte w osoczu dawców-ozdrowieńców będą skutecznie atakowały wirusa, który znajduje się w organizmie biorcy.

Kto może zostać dawcą osocza?

Na stronie Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie czytamy, dawcą osocza do walki z koronawirusem może zostać osoba, która:

  • przebyła chorobę COVID-19 i posiada dwukrotnie ujemny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 pobrany w odstępie co najmniej 24 godzin (wymaz z nosogardzieli)'

  • waży nie mniej niż 50 kg

  • jest mężczyzną

  • jest osobą pełnoletnią, która nie przekroczyła 65-ego roku życia

  • pragnie pomóc drugiemu człowiekowi

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Podobne artykuły

Policja prosi o pomoc

Wiadomości

Kradzież sprzętu medycznego dla niemowląt z wadami słuchu. Policja prosi o pomoc przy odnalezieniu sprawców

Czytaj więcej >
Stołeczne WOPR

Wiadomości

Tragedia na kąpielisku w Zielonce. Tonącego nie udało się uratować

Czytaj więcej >
Jan BIELECKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Wypadek na plaży w Nieporęcie. Trwa akcja ratunkowa

Czytaj więcej >
wawainfo.pl

Wiadomości

Nie żyje mężczyzna reanimowany przez służby na plaży w Nieporęcie

Czytaj więcej >
Straż pożarna w Skysawa

Wiadomości

Tłum strażaków pod wieżowcem Skysawa na Świętokrzyskiej. Czy sprawa jest poważna?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rowerzystka wjechała prosto pod pociąg. Nie żyje

Czytaj więcej >