Sanepid przekazał fantastyczne informacje. Świetna wiadomość w czasach koronawirusa daje nadzieję
Przybywa ozdrowieńców na Mazowszu
Do tej pory na Mazowszu stwierdzono 199 przypadków ozdrowień. Jak podaje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie, tylko w ciągu jednej doby odnotowano 23 zakażone osoby, które nie wykazują już objawów COVID-19. Wśród nich jest 13 pensjonariuszy - zarówno kobiet, jak i mężczyzn w wieku od 16 do 92 lat - przebywających w izolacji w Domu Pomocy Społecznej w Niedabylu. Z raportu na poranek 17 kwietnia wynika, że na Mazowszu jest 1 846 zakażonych. Z kolei w całej Polsce odnotowano 7918 pacjentów z pozytywnym wynikiem testu na SARS-CoV-2. 314 osób zmarło, a 866 zarażonych pacjentów wyzdrowiało.
Ozdrowieńcy lekarstwem dla zakażonych
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła leczenie choroby COVID-19 specjalnie przygotowanym preparatem z osocza pozyskanego od osób, które przeszły zakażenie koronawirusem. Tę metodę już wcześniej wykorzystywano w Azji. W Chinach transfuzję osocza krwi przeprowadzono u 15 pacjentów zakażonych koronawirusem, którzy pozostawali w ciężkim lub krytycznym stanie. U większości zauważono poprawę. Od niedawna metodę tę testują również placówki medyczne w Stanach Zjednoczonych, Rosji, we Włoszech, a także w Hiszpanii.
Podawanie osocza ozdrowieńców również w Polsce
Także w Polsce lekarze pracują nad metodą podawania osocza ozdrowieńców osobom chorym na COVID-19. Jako pierwszy z projektem wystartował Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie, o czym poinformował na swoim profilu na Facebooku jeszcze przed świętami Wielkanocnymi. Projektem kieruje prof. Grażyna Rydzewska, a koordynatorami są lekarze Adam Tworek i Krzysztof Jaroń.
Jak działa terapia?
Prof. Andrzej Deptała, kierownik Kliniki Onkologii i Hematologii CSK MSWiA w rozmowie z Ewą Drzyzgą w programie 36,6 tłumaczył: - Osoby, które przechorowały daną chorobę zakaźną, w tym wypadku wirusa SARS-COV-2 skutecznie wytworzyły przeciwciała, inaczej mówiąc immunoglobulinę, które neutralizują tego wirusa. W związku z tym, jeżeli byśmy pobrali osocze od tych tzw. ozdrowieńców, gdzie poziom tych przeciwciał przeciw temu wirusowi będzie stosunkowo wysoki, to przetaczając to osobom chorym, możemy uzyskać poprawę ich stanu klinicznego, czyli obniżyć śmiertelność, skrócić ich czas hospitalizacji [...], dlatego, że te przeciwciała zawarte w osoczu dawców-ozdrowieńców będą skutecznie atakowały wirusa, który znajduje się w organizmie biorcy.