wawainfo.pl
Wypadek na Sokratesa

East News

Jest akt oskarżenia po wypadku na Sokratesa. Pod kołami BMW zginął młody ojciec

1 Lutego 2021

Autor tekstu:

Kamil Matuszak

Udostępnij:

Śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Sokratesa w Warszawie dobiegło końca. W zdarzeniu zginął mężczyzna, a oskarżony trafił do aresztu. Prokuratura utrzymała zarzut zabójstwa w akcie oskarżenia, w wyniku czego kierowca może trafić do więzienia

Wypadek na Sokratesa

Prokuratura Okręgowa zakończyła postępowanie w sprawie kierowcy, który śmiertelnie potrącił mężczyznę na Sokratesa w Warszawie. Rzeczniczka prasowa prokuratury, Aleksandra Skrzyniarz przekazała informację o tym, że akt oskarżenia trafił do Sądu Okręgowego pod koniec stycznia i że został w nim utrzymany zarzut "zabójstwa w zamiarze ewentualnym".

Za to przestępstwo grozi nawet dożywotnie pozbawienie wolności. Sugeruje to, że kierowca, Krystian O. miał świadomość tego, do czego może doprowadzić jego brawurowa jazda. Sekcja prasowa Sądu Okręgowego przekazała wiadomość o tym, że sąd przedłużył areszt tymczasowy oskarżonego o kolejne trzy miesiące.

Nawet dożywocie

Początkowo Krystian O. usłyszał zarzut spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym, za co groziło mu do ośmiu lat więzienia. Zarzuty zweryfikowano biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności - obok zdarzenia z ofiarą śmiertelną i narażenia pieszych znajdujących się na przejściu na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, dodano do nich zarzut "zabójstwa w zamiarze ewentualnym".

Co oznacza zarzut, który powoduje zmianę maksymalnego wyroku z ośmiu lat na nawet dożywocie? Wszystko zmienia się, gdy bierzemy pod uwagę zamiary i świadomość tego, co mogło się wydarzyć po zastosowaniu czynów Krystiana O. Zdaniem biegłych, kierowca, który jechał 136 km/h w miejscu, gdzie dopuszczalne jest 50 km/h przewidywał (miał świadomość tego), że może dojść do wypadku ze skutkiem śmiertelnym.

"Kierowca godził się na popełnienie czynu"

Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę okolicę, w której kierowca zdecydował się jechać z tak zawrotną prędkością. Oprócz ograniczenia do 50 km/h utrzymał prędkość zbliżając się do przejścia dla pieszych. Prokurator uznał, że Krystian O. wiedział, co robi i jakie mogą być konsekwencje jego działania - godził się na popełnienie takiego czynu.

W tej sytuacji prokuratura postanowiła zmienić kwalifikację czynu i użyć artykułu 148 paragraf 1 Kodeksu karnego - tak poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Mirosława Chyr.

Śledczy poinformowali również, że sam pojazd, czyli pomarańczowe BMW było "w stanie technicznym niepozwalającym na dopuszczenie do ruchu" - tak wykazała opinia z zakresu techniki motoryzacyjnej przedstawiona przez specjalistę.

Biegły poinformował, że samochód miał zmodyfikowane układy: hamulcowy, kierowniczy i zawieszenia, a dodatkowo zdemontowano czujnik ABS. Auto przeszło też przystosowanie do ruchu prawostronnego, czego nie przewidywał producent pojazdu.

Tragiczny wypadek z 2019 roku

Tragiczny wypadek miał miejsce w październiku 2019 roku na pasach na Sokratesa. Przez przejście przechodzili rodzice z dzieckiem w wózku. Rozpędzony samochód śmiertelnie potrącił ojca, którzy szedł przed matką z dzieckiem. Prezydent Warszawy obiecywał gruntowną modernizację ulicy. Na razie pojawiły się na niej jedynie progi spowalniające.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

  • Fotoradar na Grójeckiej zarejestrował najwięcej przewinień drogowych w całym kraju

  • Strzały w Sejmie. Jedna osoba jest ranna

  • Wybuch pieca w Świerczach: z powodu żałoby zmienił się przebieg finału WOŚP

źródło: tvnwarszawa.plzdjęcie główne: East News

Podobne artykuły

Od poniedziałku plac Bankowy zamieni się w plac budowy, tramwaje rozpoczynają drugi etap prac technicznych

Ulice

Remont torowiska w okolicach placu Bankowego. Zamykanych jest 18 przystanków, a tramwaje będą jeździć objazdami

Czytaj więcej >
KASIA ZAREMBA/AGENCJA SE/East News

Ulice

Wypadek na trasie S8 w kierunku Poznania. Stworzył się gigantyczny korek

Czytaj więcej >

Ulice

Wał Miedzeszyński. Zderzenie dwóch samochodów, są ranni

Czytaj więcej >

Ulice

Wypadek w Warszawie. Z impetem wjechała w pieszego, trwa akcja ratunkowa

Czytaj więcej >
wawainfo.pl

Ulice

Mokotów: wypadek na Puławskiej. Zablokowany jeden pas ruchu

Czytaj więcej >
arembowski / Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Ulice

Wypadek na Stegnach, z samochodów niewiele zostało. Jedna osoba trafiła do szpitala

Czytaj więcej >