wawainfo.pl

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Co dalej z kinem w Pałacu Kultury? Kinoteka niepewna swojej przyszłości

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Kamil Matuszak

Kinoteka w trudnej sytuacji

Przez pandemię kina oraz instytucje kultury na pewno pozostaną zamknięte do końcówki listopada. Dla wielu miejsc będzie to kolejna próba. W złej sytuacji są przede wszystkim małe instytucje, w tym kina studyjne. Jednym z nich jest kultowa warszawska Kinoteka.

- Sytuacja zdaje się być coraz bardziej dramatyczna - pisze dyrekcja i ogłasza, że kino zawiesza swoją działalność. Na razie jest to tymczasowa pauza, która pojawiła się w momencie zamknięcia wielu instytucji w całym kraju. Nie wiadomo jednak, co z kinem wydarzy się za kilka tygodni, nie myśląc już nawet o perspektywie przyszłego roku.

W oświadczeniu dyrekcja kina napisała, że "trudną decyzję podjęto po analizie sytuacji związanej z COVID-19." Choć wszystkie placówki kulturalne zamknięte są od 6 listopada, Kinoteka postanowiła pociągnąć za hamulec ręczny już pod koniec października. To pokazuje powagę obecnej sytuacji i brak możliwości szybkiego jej rozwiązania.

Przesunięte premiery przyczyniły się do kryzysu

Warszawska instytucja, która swoją siedzibę ma w Pałacu Kultury i Nauki słusznie zauważa, że nie pomagają przesuwane premiery filmowe, czy festiwale, które przenoszą się do internetu. Wydaje się jednak, że to obostrzenia sanitarne są gwoździem do trumny dla małych kin.

Przypomnijmy, że według ostatnich restrykcji (jeszcze z czasów, gdy kina były otwarte) mówiły jedynie na co czwarte miejsce na sali kinowej może zostać zajęte przez widza.

Kinoteka działa w PKiN od 2001 roku. Rok 2020 może jednak być ostatnim dla kina studyjnego. Nie wiadomo bowiem, do kiedy potrwają obostrzenia, w jakiej formie instytucje kultury wrócą do działania, ani w jakiej sytuacji finansowej będą się znajdować.

Kiedy możemy spodziewać się pomocy ze strony rządu?

Ministerstwo przygotowuje program pomocy instytucjom, ale na razie skupia się na tych, które zajmują się teatrem, muzyką i tańcem. 

W oświadczeniu dyrekcji kina możemy przeczytać: Żeby branża filmowa i kina przetrwały, potrzebna jest niezwłoczna próba wsparcia w postaci rekompensat z tytułu poniesionych strat. Zagrożenie upadku wielu kin jest realne, a sytuacja zdaje się być coraz bardziej dramatyczna.

Oficjalne zamknięcie Kinoteki miało miejsce 19 października. Nie wiadomo jeszcze, kiedy będziemy mogli ponownie zasiąść na sali kinowej. Mamy nadzieję, że wydarzy się to już niedługo. Z podobnymi problemami borykają się również inne kina studyjne. Nie wiemy, które z nich ponownie otworzą się, gdy już będzie taka możliwość.

Sytuacja wielu branż w Polsce jest obecni beznadziejna. Protestują m.in. taksówkarze oraz przewoźnicy .

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Tagi:

Podobne artykuły

Rozrywka

Top 3 ulubione sporty zimowe w Polsce
Czytaj więcej >

Rozrywka

Lady Gaga w Westfield Arkadia - jak zdobyć wejściówkę?
Czytaj więcej >

Rozrywka

Czy w zakładach można się dorobić? Bukmacherzy bez depozytu.
Czytaj więcej >

Rozrywka

Za opalanie się na balkonie grozić może kara 1500 zł. Sprawdź, jak uniknąć "zgorszenia" sąsiadów
Czytaj więcej >

Rozrywka

Znamy laureatów 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy 
Czytaj więcej >

Rozrywka

Idealny prezent na Dzień Matki na ostatnią chwilę
Czytaj więcej >
Kamil Matuszak

Od wielu lat zajmuje się pisaniem o wszystkim, co go pasjonuje. Dotychczas zawodowo zajmował się przede wszystkim marketingiem internetowym, w międzyczasie udoskonalając swój warsztat dziennikarski.

Całym jego światem jest film, serial i muzyka - uwielbia oglądać i słuchać, a może też mówić i pisać o nich całymi dniami.

Fascynuje go życie w dużym mieście, dlatego lubi poznawać zalety i wady codziennej Warszawy. Kiedyś chciał zostać piłkarzem, następnie radiowcem, a teraz - pragnie jak najlepiej relacjonować czytelnikom to, co dzieje się w stolicy.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]