wawainfo.pl > Rozrywka > Co dalej z kinem w Pałacu Kultury? Kinoteka niepewna swojej przyszłości
Kamil Matuszak
Kamil Matuszak 19.03.2022 03:22

Co dalej z kinem w Pałacu Kultury? Kinoteka niepewna swojej przyszłości

Pusta sala kinowa
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Kinoteka w trudnej sytuacji

Przez pandemię kina oraz instytucje kultury na pewno pozostaną zamknięte do końcówki listopada. Dla wielu miejsc będzie to kolejna próba. W złej sytuacji są przede wszystkim małe instytucje, w tym kina studyjne. Jednym z nich jest kultowa warszawska Kinoteka.

- Sytuacja zdaje się być coraz bardziej dramatyczna - pisze dyrekcja i ogłasza, że kino zawiesza swoją działalność. Na razie jest to tymczasowa pauza, która pojawiła się w momencie zamknięcia wielu instytucji w całym kraju. Nie wiadomo jednak, co z kinem wydarzy się za kilka tygodni, nie myśląc już nawet o perspektywie przyszłego roku.

W oświadczeniu dyrekcja kina napisała, że "trudną decyzję podjęto po analizie sytuacji związanej z COVID-19." Choć wszystkie placówki kulturalne zamknięte są od 6 listopada, Kinoteka postanowiła pociągnąć za hamulec ręczny już pod koniec października. To pokazuje powagę obecnej sytuacji i brak możliwości szybkiego jej rozwiązania.

Przesunięte premiery przyczyniły się do kryzysu

Warszawska instytucja, która swoją siedzibę ma w Pałacu Kultury i Nauki słusznie zauważa, że nie pomagają przesuwane premiery filmowe, czy festiwale, które przenoszą się do internetu. Wydaje się jednak, że to obostrzenia sanitarne są gwoździem do trumny dla małych kin.

Przypomnijmy, że według ostatnich restrykcji (jeszcze z czasów, gdy kina były otwarte) mówiły jedynie na co czwarte miejsce na sali kinowej może zostać zajęte przez widza.

Kinoteka działa w PKiN od 2001 roku. Rok 2020 może jednak być ostatnim dla kina studyjnego. Nie wiadomo bowiem, do kiedy potrwają obostrzenia, w jakiej formie instytucje kultury wrócą do działania, ani w jakiej sytuacji finansowej będą się znajdować.

Kiedy możemy spodziewać się pomocy ze strony rządu?

Ministerstwo przygotowuje program pomocy instytucjom, ale na razie skupia się na tych, które zajmują się teatrem, muzyką i tańcem. 

W oświadczeniu dyrekcji kina możemy przeczytać: Żeby branża filmowa i kina przetrwały, potrzebna jest niezwłoczna próba wsparcia w postaci rekompensat z tytułu poniesionych strat. Zagrożenie upadku wielu kin jest realne, a sytuacja zdaje się być coraz bardziej dramatyczna.

Oficjalne zamknięcie Kinoteki miało miejsce 19 października. Nie wiadomo jeszcze, kiedy będziemy mogli ponownie zasiąść na sali kinowej. Mamy nadzieję, że wydarzy się to już niedługo. Z podobnymi problemami borykają się również inne kina studyjne. Nie wiemy, które z nich ponownie otworzą się, gdy już będzie taka możliwość.

Sytuacja wielu branż w Polsce jest obecni beznadziejna. Protestują m.in. taksówkarze oraz przewoźnicy.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Powiązane