Co dalej z kinem w Pałacu Kultury? Kinoteka niepewna swojej przyszłości

Autor Kamil Matuszak - 18 Listopada 2020
Pusta sala kinowaŹródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

W ubiegłym miesiącu polski rząd wprowadził restrykcje, które skazały na zamknięcie wiele instytucji kulturalnych, w tym kina. W najgorszej sytuacji są małe kina, które muszą radzić sobie z sytuacją na własną rękę. Jednym z takich miejsce jest Kinoteka, która swoją siedzibę ma w Pałacu Kultury i Nauki.

Pod Warszawą powstaje osiedle dla katolików. Każdy dom ze świętym patronem i cudownym medalikiemPod Warszawą powstaje osiedle dla katolików. Każdy dom ze świętym patronem i cudownym medalikiemCzytaj dalej

Kinoteka w trudnej sytuacji

Przez pandemię kina oraz instytucje kultury na pewno pozostaną zamknięte do końcówki listopada. Dla wielu miejsc będzie to kolejna próba. W złej sytuacji są przede wszystkim małe instytucje, w tym kina studyjne. Jednym z nich jest kultowa warszawska Kinoteka.

- Sytuacja zdaje się być coraz bardziej dramatyczna - pisze dyrekcja i ogłasza, że kino zawiesza swoją działalność. Na razie jest to tymczasowa pauza, która pojawiła się w momencie zamknięcia wielu instytucji w całym kraju. Nie wiadomo jednak, co z kinem wydarzy się za kilka tygodni, nie myśląc już nawet o perspektywie przyszłego roku.

W oświadczeniu dyrekcja kina napisała, że "trudną decyzję podjęto po analizie sytuacji związanej z COVID-19." Choć wszystkie placówki kulturalne zamknięte są od 6 listopada, Kinoteka postanowiła pociągnąć za hamulec ręczny już pod koniec października. To pokazuje powagę obecnej sytuacji i brak możliwości szybkiego jej rozwiązania.

Dzisiaj grzeje:
1.Przeciętna emerytura w Warszawie nie jest najwyższa w Polsce. W jednym z województw seniorzy dostają więcej
2. Trwa akcja. Na ziemię spadł meteoryt. W popularnym w Europie regionie tysiące osób wstrzymało oddech
3. Nie żyje aktor polskich filmów i seriali. Na co dzień pracował w warszawskich teatrach

Przesunięte premiery przyczyniły się do kryzysu

Warszawska instytucja, która swoją siedzibę ma w Pałacu Kultury i Nauki słusznie zauważa, że nie pomagają przesuwane premiery filmowe, czy festiwale, które przenoszą się do internetu. Wydaje się jednak, że to obostrzenia sanitarne są gwoździem do trumny dla małych kin.

Przypomnijmy, że według ostatnich restrykcji (jeszcze z czasów, gdy kina były otwarte) mówiły jedynie na co czwarte miejsce na sali kinowej może zostać zajęte przez widza.

Kinoteka działa w PKiN od 2001 roku. Rok 2020 może jednak być ostatnim dla kina studyjnego. Nie wiadomo bowiem, do kiedy potrwają obostrzenia, w jakiej formie instytucje kultury wrócą do działania, ani w jakiej sytuacji finansowej będą się znajdować.

Warszawiacy zapłacą więcej. Miasto podnosi stawki, odczują je wszyscy mieszkańcyWarszawiacy zapłacą więcej. Miasto podnosi stawki, odczują je wszyscy mieszkańcyCzytaj dalej

Kiedy możemy spodziewać się pomocy ze strony rządu?

Ministerstwo przygotowuje program pomocy instytucjom, ale na razie skupia się na tych, które zajmują się teatrem, muzyką i tańcem.

W oświadczeniu dyrekcji kina możemy przeczytać: Żeby branża filmowa i kina przetrwały, potrzebna jest niezwłoczna próba wsparcia w postaci rekompensat z tytułu poniesionych strat. Zagrożenie upadku wielu kin jest realne, a sytuacja zdaje się być coraz bardziej dramatyczna.

Oficjalne zamknięcie Kinoteki miało miejsce 19 października. Nie wiadomo jeszcze, kiedy będziemy mogli ponownie zasiąść na sali kinowej. Mamy nadzieję, że wydarzy się to już niedługo. Z podobnymi problemami borykają się również inne kina studyjne. Nie wiemy, które z nich ponownie otworzą się, gdy już będzie taka możliwość.

Sytuacja wielu branż w Polsce jest obecni beznadziejna. Protestują m.in. taksówkarze oraz przewoźnicy.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Tragedia na Mazowszu. Przeżyłby, gdyby pomoc dotarła na czasTragedia na Mazowszu. Przeżyłby, gdyby pomoc dotarła na czasCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zatrważająca relacja ratownika pogotowia. Do pacjentki dotarli 6 godzin po wezwaniu, konsekwencje były opłakane
  2. Tragiczny wypadek na S7. Przyjechał naprawić samochód znajomej, zginął pod kołami tira
  3. Warszawa poprosiła o 53 respiratory. Dostała dwa, w tym tylko jeden działający
  4. Pracownicy warszawskiego biurowca usłyszeli głośny huk i uderzenie w okno. Na miejscu pojawili się szybko funkcjonariusze
  5. Zniszczono pomnik Jana Pawła II w Legionowie. Podobne przypadki na Żoliborzu, Ursynowie i w Konstancinie
  6. Oburzeni wierni nagle wstali podczas mszy i zaczęli krzyczeć w stronę księdza. Miarka się przebrała, wiemy, co stało się później
  7. Biedronka zaliczyła potężną wtopę. Nie zostawili na sieciówce suchej nitki

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News