wawainfo.pl
Widok na osiedle Wrzeciono od strony Huty Warszawa  [Bielańska Fototeka]

Bielańska Fototeka

Zdjęcia dawnej Warszawy znalezione na śmietniku. Mało brakowało, a przepadłyby na zawsze [GALERIA]

15 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Urząd Miasta st. Warszawy poinformował w poniedziałek (15.06) o niezwykłym znalezisku. Na śmietniku natknięto się na pochodzące z lat 60. zdjęcia Warszawy, konkretnie dwóch dzielnic - Bielan i Żoliborza. Mało brakowało, a zdjęcia na zawsze przepadł

Skarby na śmietniku

Mieszkaniec Bielan dokonał niezwykłego odkrycia. W altance śmieciowej, wśród papierów przeznaczonych do wyrzucenia, odkrył skoroszyt ze starymi, czarno-białymi zdjęciami przedstawiającymi Warszawę lat 60. ubiegłego wieku. - Jestem bardzo wyczulony na książki, historyczne czasopisma i gazety, które podczas domowych porządków są wyrzucane do śmieci. Tak było też tym razem, gdy mieszkanie po zmarłym zostało opróżnione ze wszystkiego - mówi pan Jan, który natknął się na zdjęcia.

Dawna Warszawa na zdjęciach

"Wśród fotografii są m.in. widoki osiedla Wrzeciono. Z kolei wąska, wyłożona kostką trylinką droga, wzdłuż której stoją słupy z napowietrzną trakcją, to obecna ulica Jana Kasprowicza. Znajdziemy również zdjęcia ul. Żeromskiego, Perzyńskiego, dawnej Krawieckiej Spółdzielni Pracy Żoliborzanka czy widok na obecną stację metra Słodowiec. Wśród zdjęć z Żoliborza znajdziemy widok m.in. na Kępe Potocką, Plac Wilsona i dworzec Gdański" - podaje biuro prasowe dzielnicy Bielany. Najbardziej zaskakiwać może niespotykany dziś widok konia skubiącego trawę na łące przylegającej do osiedla Wrzeciono. Na zdjęciach pojawiają się także postacie mieszkańców, jednak ich głównym tematem jest samo miasto.

Dzisiaj grzeje:1. Płonie samochód. Jedna osoba nie żyje. Gigantyczna tragedia na Mazowszu, wypadek i pożar.**2. Kierowca zapłaci nawet 500 zł w czasie burzy. Mandatu trudno uniknąć, ale jest sposób**

Bielańska Fototeka

Zdjęcia trafiły do Bielańskiej Fototeki zajmującej się między innymi archiwizacją zdjęć dzielnicy z okresu przedwojennego, z PRL-u, ale także całkiem współczesnych. Zbiór może wzbogacić każdy, kto odnajdzie tego rodzaju fotografie pośród rodzinnych dokumentów. - Zachęcam wszystkich do przejrzenia rodzinnych archiwów i albumów, w których na pewno znaleźć można niejedną perełkę - mówi Grzegorz Pietruczuk, burmistrz dzielnicy Bielany. Zdjęcia można wysyłać na adres bielany.fototeka@um.warszawa.pl lub osobiście dostarczyć do urzędu dzielnicy Bielany po uprzednim kontakcie telefonicznym (22 4434762). Zostaną one wtedy zeskanowane, po czym powrócą do właścicieli.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Masz konto w PKO BP? Bank ogłasza ważne zmiany, klienci mogą być zaskoczeni

  2. Artur Szpilka pobił znanego polityka. Wszystko uchwyciły kamery (WIDEO)

  3. Tragedia na Mazowszu. Pieszy zginął pod kołami forda. 37-latek nie żyje

  4. Koronawirus w znanej firmie kurierskiej. Pracownicy i klienci na kwarantannie

  5. Ciężkie powroty z długiego weekendu. Gigantyczne korki pod Warszawą, stoi się kilkadziesiąt minut

  6. Zauważyliście, że deski klozetowe w publicznych wc mają specyficzny kształt? Powód powala, odechciewa się wchodzić

Julian Bakuła

Interesują mnie lokalne wydarzenia i problemy mieszkańców Warszawy i okolic, które chciałbym nagłaśniać, przyczyniając się do zmian na lepsze.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Prokuratura zabrała głos po śmierci 94-letniego Stanisława M

Czytaj więcej >

Wiadomości

Trwa Marsz Życia i Rodziny. Protestujący ruszyli pod Kościół św. Krzyża

Czytaj więcej >

Wiadomości

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło. Kilkaset nowych zakażonych

Czytaj więcej >

Wiadomości

Dramat pod KPRM. Jest kolejne nagranie ze zdarzenia

Czytaj więcej >

Wiadomości

Ruszył Marsz dla Życia i Rodziny

Czytaj więcej >

Wiadomości

Białe Miasteczko chwilowo zawiesza działalność

Czytaj więcej >