wawainfo.pl > Wiadomości > Udawali policjantów. Złodzieje zatrzymani przez prawdziwych funkcjonariuszy ze śródmiejskiej komendy
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 03:38

Udawali policjantów. Złodzieje zatrzymani przez prawdziwych funkcjonariuszy ze śródmiejskiej komendy

Policja zatrzymała oszustów wykorzystujących metodę "na policjanta"
KRP I Śródmieście

20-latek skusił się na plik z pieniędzmi i wpadł w ręce policjantów ze Śródmieścia. Wkrótce w ręce stróżów prawa trafiło 4 jego kolegów również korzystających z oszustwa "na policjanta". 65-letnia niedoszła ofiara 20-latka podjęła współpracę z policją po tym, jak otrzymała podejrzane telefony od rzekomego funkcjonariusza i prokuratora. Intuicja jej nie zawiodła.

Mimo publikowania kolejnych apeli, wciąż nie brakuje doniesień o kolejnych sukcesach złodziei parających się oszustwem na policjanta. 5 mężczyzn wykorzystujących naiwność, głównie osób starszych, znalazło się w rękach policjantów. Nie mają szczęścia, gdyż w tym przypadku funkcjonariusze są prawdziwi.

Początkiem zakrojonej akcji wymierzonych w oszustów było zgłoszenie się 65-letniej kobiety. Przekazała ona, że rozmawiała z policjantem oraz prokuratorem. Otrzymała od niech informacje na temat grożącego jej niebezpieczeństwa.

Niepokój i wątpliwości 65-letniej kobiety wywołały pytania na temat posiadanych przez nią rzeczy. Szybko okazało się, że podejrzenia były słuszne.

Z 65-latką skontaktować miał się policjant i prokurator

W połowie czerwca informowaliśmy o serii oszustw na policjanta w Radomiu. 43-latek wyrzucił tam oszczędności życia przez balkon, a 70-latka straciła nawet 200 tys. złotych.

Śródmiejscy policjanci zatrzymali łącznie 5 osób, które wykorzystywały zaufanie do osób wykonujących zawód policjanta i prokuratora. Pierwszy w ręce prawdziwych policjantów wpadł 20-latek. Do zatrzymania doszło pod bankiem, gdzie 65-letnia warszawianka miała przekazać mu plik banknotów.

Miała być to forma "depozytu" zabezpieczającego ją przed planowanym włamaniem do jej mieszkania. - Opowiedziana przez oszustów historia miała wzbudzić u pokrzywdzonej przekonanie, że bierze udział w policyjnej akcji wymierzonej we włamywaczy i przestępczość bankową - przekazuje podinsp. Robert Szumiata ze śródmiejskiej policji.

20-letni oszust został przechytrzony przez 65-latkę

- Do zatrzymania 20-latka doszło przed jednym z banków w centrum miasta. [...] Oszust najpierw wypytał 65-latkę czy i jakie kosztowności oraz pieniądze ma w mieszkaniu, ponieważ przestępcy planują włamanie - dodał podinsp. Robert Szumiata.

W pewnym momencie kobieta zaczęła mieć wątpliwości co do uczciwości kontaktujących się z nią służb. Postanowiła zadzwonić pod numer alarmowy 112. Dyspozytor nie miał wątpliwości, że 65-latka znalazła się na celowniku oszustwa na policjanta. Kobieta podjęła współpracę z prawdziwymi funkcjonariuszami.

Sprawa natychmiast trafiła do śródmiejskiego wydziału wywiadowczo-patrolowego. 65-latka wzięła udział w zasadzce na fałszywego policjanta. Funkcjonariusze zorganizowali akcję tak, że ze wskazanego banku 65-latka nie wyszła z kopertą pełną pieniędzy, a... ulotek. Do zatrzymania 20-letniego oszusta doszło chwilę później.

>

Źródło: KRP I Śródmieście

5 osób zatrzymanych przez warszawską policję w związku z oszustwami na policjanta

Jak podaje śródmiejska policja, w ciągu kilku dni od zatrzymania 20-latka doszło do kilku podobnych zatrzymań. Łącznie w ręce prawdziwych policjantów trafiło 5 oszustów, którzy działali przy próbie okradzenia 65-letniej kobiety.

>

Źródło: KRP I Śródmieście

Prokuratura postawiła już wszystkim aresztowanym zarzuty. Podjęto również decyzje o objęciu wszystkich oskarżonych tymczasowym aresztem na okres 3 miesięcy. W związku z zarzucanymi czynami 5 mężczyzn może trafić do więzienia nawet na 8 lat.

Pamiętajmy, że prawdziwi policjanci nigdy nie proszą osób trzecich, a tym bardziej osób cywilnych, o pomoc w przeprowadzaniu tajnych akcji. Informacje podawane przez telefon, w tym numery odznaki i imię oraz nazwisko funkcjonariusza potwierdzić dzwoniąc na komendę.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

Źródło: wawainfo.pl Zdjęcie główne: KRP I Śródmieście

Powiązane