Trzaskowski powiedział co z Warszawą podczas jego kampanii. Niedługo rusza w Polskę

Autor Alicja Guz - 18 Maja 2020
Rafał TrzaskowskiŹródło: UM Warszawa

Koalicja Obywatelska zmieniła kandydata w tegorocznych wyborach prezydenckich. Małgorzatę Kidawę-Błońską ma zastąpić obecny prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Czy w takiej sytuacji prezydent stolicy weźmie urlop od swoich obowiązków, by prowadzić kampanię wyborczą? | www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Rafał Trzaskowski na prezydenta Polski

Na piątkowej konferencji prasowej Koalicja Obywatelka oficjalnie ogłosiła zmianę kandydata w tegorocznych wyborach prezydenckich. Małgorzatę Kidawę-Błońską ma zastąpić Rafał Trzaskowski, który obecnie pełni funkcję prezydenta Warszawy. - Staje przed Państwem jako kandydat na Prezydenta Rzeczypospolitej. Biorąc na siebie olbrzymią odpowiedzialność walki o demokratyczną Polskę, walki o silne państwo, walki o demokrację - powiedział na piątkowej konferencji KO Rafał Trzaskowski. Poparcia prezydentowi Warszawy udzielił nie tylko zarząd Platformy Obywatelskiej, ale również liderzy wszystkich ugrupowań KO - Nowoczesnej, Inicjatywy Polskiej i Zielonych.

Obrazy WawaINFO"Modlę się, żeby klienci nie nawrzeszczeli" Ile czeka się do fryzjera? SprawdziliśmyCzytaj dalej

Trzaskowski zmienił zdanie

Jeszcze w środę, 13 maja na konferencji prasowej Rafał Trzaskowski dementował plotki o swoim prawdopodobnym kandydowaniu w wyborach prezydenckich. - Ja się zajmuje Warszawą. Jak Państwo widzą, naprawdę tej pracy jest dużo. Właściwie od rana do wieczora. Jasno też wypowiedział się w tej sprawie przewodniczący naszej partii, kto jest kandydatem na prezydenta. Małgorzata Kidawa-Błońska - mówił. Dwa dni później, był już oficjalnym kandydatem KO na prezydenta Polski.

Dzisiaj grzeje:
1. Śpij słodko aniołku. Wzruszający pogrzeb zamordowanej Kornelii. Morze łez w kościele
2. Powstaje nowa partia polityczna, zakłada ją jeden z kandydatów na prezydenta. Znajdzie sympatyków?

Co z Warszawą?

Wiele osób zastanawia się, kto obejmie władzę nad stolicą, gdy Rafałowi Trzaskowskiemu uda się wygrać wybory. - PiS będzie mógł wprowadzić komisarza, ale tylko na 3 miesiące, a ja zostaję Prezydentem Miasta Stołecznego do momentu wygrania wyborów prezydenckich, a w 3 miesiące nie pozwolimy PiSowi zniszczyć Warszawy - zakomunikował Trzaskowski. - Po trzech miesiącach w Warszawie na 100 procent wygra kandydat opozycji - dodał i poprosił mieszkańców stolicy o zaangażowanie i pomoc, ale też przede wszystkim o pójście na wybory.

Strażacy wyłowili ciało z Wisły. Nie wiadomo kto to, prokuratura wszczęła śledztwoStrażacy wyłowili ciało z Wisły. Nie wiadomo kto to, prokuratura wszczęła śledztwoCzytaj dalej

Pierwsze obietnice Rafała Trzaskowskiego

Pierwszą inicjatywą Rafała Trzaskowskiego w razie wygranej w wyborach będzie zwiększenie finansowania służby zdrowia do poziomu 6 proc. PKB. - Pieniądze, które idą dzisiaj na propagandę, na partyjną telewizję powinny zostać przeznaczone właśnie na zdrowie, na nasze szpitale. I dlatego proszę Państwa te pieniądze skierujemy do naszych szpitali - tłumaczył swój plan Trzaskowski podczas konferencji. - W miejsce obecnej telewizji powstanie nowa telewizja publiczna. Bez TVP Info. Bez "Wiadomości”. Bez publicystyki politycznej. Bez tego wszystkiego, co dzisiaj tak zatruwa nasze życie publiczne - dodawał.

Zdalne zarządzanie Warszawą

Rafał Trzaskowski rusza w Polskę ze swoją kampanią wyborczą. - Ruszamy w Polskę. Będziemy rozmawiali z Polkami i Polakami, oczywiście w taki sposób, na jaki pozwala dzisiejsza sytuacja - mówił podczas konferencji. Czy to oznacza, że zarządzanie Warszawą zejdzie na drugi tor? - Będzie mnóstwo takich dni, kiedy będę musiał być w Warszawie, żeby zarządzać tym, co najważniejsze, bo sytuacja jest absolutnie wyjątkowa. Ale dzisiaj świat się tak zmienił, że wystarczy otworzyć komputer i można zarządzać swoimi współpracownikami niezależnie od tego, a nawet nauczyłem się tego w ostatnich miesiącach, czy oni są po prostu za ścianą, czy oni są w innym budynku, czy oni są w innym regionie - poinformował prezydent Warszawy.

Kolizja z autobusem na Trasie Łazienkowskiej. Jeden z kierowców uciekłKolizja z autobusem na Trasie Łazienkowskiej. Jeden z kierowców uciekłCzytaj dalej

Urlop Rafała Trzaskowskiego

Na poniedziałkowej konferencji Rafał Trzaskowski podkreślił też, że na potrzeby zadań kampanii wyborczej będzie brał urlop w sytuacji, gdy nie będzie mógł być osobiście w stolicy. Potwierdził również swoje poprzednie zdanie, że w grę wchodzi także zarządzanie zdalne. Jednocześnie zaznaczył, że oficjalnie nie jest jeszcze kandydatem na prezydenta. - Jestem tylko kandydatem potwierdzonym przez partię polityczną i w tej chwili będziemy podejmować dokładne decyzje, jak mają wyglądać kolejne dni. Ale zapewniam, że najważniejsze jest zarządzanie Warszawą w tym bardzo trudnym momencie - tłumaczył.

Zbieranie podpisów

Pytany podczas konferencji o zbieranie podpisów pod swoją kandydaturą i harmonogram jego kampanii wyborczej Trzaskowski wyraził nadzieję, że "wybory, które prawdopodobnie odbędą się w czerwcu, będą wyborami demokratycznymi, a nie farsą". - Mamy zupełnie nowe wybory. Ten proces rejestracji kandydatów rozpoczyna się na nowo - zaznaczył. - Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, że PiS będzie chciało zrobić z tego farsę i dać dosłownie godzinę na rejestrację, czy zebranie podpisów - dodał Trzaskowski.

Co z obietnicami wyborczymi Trzaskowskiego z poprzedniej kampanii?

Podczas konferencji prasowej 17 maja pojawiło się pytanie od redakcji TVP Info o niewywiązanie się obietnic złożonych podczas kampanii samorządowej. Chodzi o montaż 100 punktów mierzących jakość powietrza, walkę z kopciuchami, obietnice dotyczące zieleni, stworzenia ponad 100 skwerów i małych parków, bezpłatną komunikację miejską dla licealistów, sieć parkingów podziemnych, odbudowę stadionu Skry i dokończenie odbudowy obwodnicy śródmiejskiej. - Kończymy kolejną linię metra, 6 nowych stacji w tych piekielnie trudnych okolicznościach. Największy przetarg na autobusy niskoemisyjne w Europie. Darmowe żłobki. […] Po raz pierwszy Warszawiacy zobaczyli, że wreszcie coś się dzieje w otoczeniu Pałacu Kultury i Nauki, gdzie buduje się Muzeum Sztuki Nowoczesnej.[…] Natomiast oczywiście, że ten program był rozpisany na lata, ale ten program na pewno zostanie dokończony, bo opozycja będzie rządzić w Warszawie i tu Państwa uspokajam. Jeśli chodzi o kopciuchy, to zlikwidowaliśmy ich kilkaset - odpowiedział Trzaskowski.

Wicepremier zdradziła kiedy zostaną otwarte siłownie. Czekaliście na to?Wicepremier zdradziła kiedy zostaną otwarte siłownie. Czekaliście na to?Czytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mąż przypadkiem znalazł zdjęcie żony sprzed 18 lat. Zobaczył jeden szczegół, który totalnie go zmroził
  2. Dawid Kubacki ujawnił swoją nową pasję. Kibice o niej nie wiedzieli, nigdy wcześniej nic nie wspominał
  3. Awantura w samochodzie 17-latek wyciągnął nóż. Doszło do tragedii
  4. Od dziś zmiany w komunikacji miejskiej. Ile osób wjedzie do autobusu i tramwaju?
  5. Przeraźliwa wizja Jackowskiego. Już się zaczęło. Jasnowidz powiedział co stanie się w Warszawie
  6. Przełom w walce z koronawirusem, fantastyczne wieści. Remdesivir zatwierdzony w leczeniu zakażonych przez Europejską Agencję Leków
Data ważnej uroczystości może ulec zmianie. Radni przyjęli projekt uchwałyData ważnej uroczystości może ulec zmianie. Radni przyjęli projekt uchwałyCzytaj dalej

Następny artykuł