wawainfo.pl
Rafał Trzaskowski

UM Warszawa

Trzaskowski powiedział co z Warszawą podczas jego kampanii. Niedługo rusza w Polskę

18 Maja 2020

Autor tekstu:

Alicja Guz

Udostępnij:

Koalicja Obywatelska zmieniła kandydata w tegorocznych wyborach prezydenckich. Małgorzatę Kidawę-Błońską ma zastąpić obecny prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Czy w takiej sytuacji prezydent stolicy weźmie urlop od swoich obowiązków, by prowadzi

Rafał Trzaskowski na prezydenta Polski

Na piątkowej konferencji prasowej Koalicja Obywatelka oficjalnie ogłosiła zmianę kandydata w tegorocznych wyborach prezydenckich. Małgorzatę Kidawę-Błońską ma zastąpić Rafał Trzaskowski, który obecnie pełni funkcję prezydenta Warszawy. - Staje przed Państwem jako kandydat na Prezydenta Rzeczypospolitej. Biorąc na siebie olbrzymią odpowiedzialność walki o demokratyczną Polskę, walki o silne państwo, walki o demokrację - powiedział na piątkowej konferencji KO Rafał Trzaskowski. Poparcia prezydentowi Warszawy udzielił nie tylko zarząd Platformy Obywatelskiej, ale również liderzy wszystkich ugrupowań KO - Nowoczesnej, Inicjatywy Polskiej i Zielonych.

Trzaskowski zmienił zdanie

Jeszcze w środę, 13 maja na konferencji prasowej Rafał Trzaskowski dementował plotki o swoim prawdopodobnym kandydowaniu w wyborach prezydenckich. - Ja się zajmuje Warszawą. Jak Państwo widzą, naprawdę tej pracy jest dużo. Właściwie od rana do wieczora. Jasno też wypowiedział się w tej sprawie przewodniczący naszej partii, kto jest kandydatem na prezydenta. Małgorzata Kidawa-Błońska - mówił. Dwa dni później, był już oficjalnym kandydatem KO na prezydenta Polski.

Co z Warszawą?

Wiele osób zastanawia się, kto obejmie władzę nad stolicą, gdy Rafałowi Trzaskowskiemu uda się wygrać wybory. - PiS będzie mógł wprowadzić komisarza, ale tylko na 3 miesiące, a ja zostaję Prezydentem Miasta Stołecznego do momentu wygrania wyborów prezydenckich, a w 3 miesiące nie pozwolimy PiSowi zniszczyć Warszawy - zakomunikował Trzaskowski. - Po trzech miesiącach w Warszawie na 100 procent wygra kandydat opozycji - dodał i poprosił mieszkańców stolicy o zaangażowanie i pomoc, ale też przede wszystkim o pójście na wybory.

Pierwsze obietnice Rafała Trzaskowskiego

Pierwszą inicjatywą Rafała Trzaskowskiego w razie wygranej w wyborach będzie zwiększenie finansowania służby zdrowia do poziomu 6 proc. PKB. - Pieniądze, które idą dzisiaj na propagandę, na partyjną telewizję powinny zostać przeznaczone właśnie na zdrowie, na nasze szpitale. I dlatego proszę Państwa te pieniądze skierujemy do naszych szpitali -  tłumaczył swój plan Trzaskowski podczas konferencji. - W miejsce obecnej telewizji powstanie nowa telewizja publiczna. Bez TVP Info. Bez "Wiadomości”. Bez publicystyki politycznej. Bez tego wszystkiego, co dzisiaj tak zatruwa nasze życie publiczne - dodawał.

Zdalne zarządzanie Warszawą

Rafał Trzaskowski rusza w Polskę ze swoją kampanią wyborczą. - Ruszamy w Polskę. Będziemy rozmawiali z Polkami i Polakami, oczywiście w taki sposób, na jaki pozwala dzisiejsza sytuacja - mówił podczas konferencji. Czy to oznacza, że zarządzanie Warszawą zejdzie na drugi tor? - Będzie mnóstwo takich dni, kiedy będę musiał być w Warszawie, żeby zarządzać tym, co najważniejsze, bo sytuacja jest absolutnie wyjątkowa. Ale dzisiaj świat się tak zmienił, że wystarczy otworzyć komputer i można zarządzać swoimi współpracownikami niezależnie od tego, a nawet nauczyłem się tego w ostatnich miesiącach, czy oni są po prostu za ścianą, czy oni są w innym budynku,  czy oni są w innym regionie - poinformował prezydent Warszawy.

Urlop Rafała Trzaskowskiego

Na poniedziałkowej konferencji Rafał Trzaskowski podkreślił też, że na potrzeby zadań kampanii wyborczej będzie brał urlop w sytuacji, gdy nie będzie mógł być osobiście w stolicy. Potwierdził również swoje poprzednie zdanie, że w grę wchodzi także zarządzanie zdalne. Jednocześnie zaznaczył, że oficjalnie nie jest jeszcze kandydatem na prezydenta. - Jestem tylko kandydatem potwierdzonym przez partię polityczną i w tej chwili będziemy podejmować dokładne decyzje, jak mają wyglądać kolejne dni. Ale zapewniam, że najważniejsze jest zarządzanie Warszawą w tym bardzo trudnym momencie - tłumaczył. 

Zbieranie podpisów

Pytany podczas konferencji o zbieranie podpisów pod swoją kandydaturą i harmonogram jego kampanii wyborczej Trzaskowski wyraził nadzieję, że "wybory, które prawdopodobnie odbędą się w czerwcu, będą wyborami demokratycznymi, a nie farsą". - Mamy zupełnie nowe wybory. Ten proces rejestracji kandydatów rozpoczyna się na nowo - zaznaczył. - Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, że PiS będzie chciało zrobić z tego farsę i dać dosłownie godzinę na rejestrację, czy zebranie podpisów - dodał Trzaskowski.

Co z obietnicami wyborczymi Trzaskowskiego z poprzedniej kampanii?

Podczas konferencji prasowej 17 maja pojawiło się pytanie od redakcji TVP Info o niewywiązanie się obietnic złożonych podczas kampanii samorządowej. Chodzi o montaż 100 punktów mierzących jakość powietrza, walkę z kopciuchami, obietnice dotyczące zieleni, stworzenia ponad 100 skwerów i małych parków, bezpłatną komunikację miejską dla licealistów, sieć parkingów podziemnych, odbudowę stadionu Skry i dokończenie odbudowy obwodnicy śródmiejskiej. - Kończymy kolejną linię metra, 6 nowych stacji w tych piekielnie trudnych okolicznościach. Największy przetarg na autobusy niskoemisyjne w Europie. Darmowe żłobki. [] Po raz pierwszy Warszawiacy zobaczyli, że wreszcie coś się dzieje w otoczeniu Pałacu Kultury i Nauki, gdzie buduje się Muzeum Sztuki Nowoczesnej.[] Natomiast oczywiście, że ten program był rozpisany na lata, ale ten program na pewno zostanie dokończony, bo opozycja będzie rządzić w Warszawie i tu Państwa uspokajam. Jeśli chodzi o kopciuchy, to zlikwidowaliśmy ich kilkaset - odpowiedział Trzaskowski.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Podobne artykuły

Policja prosi o pomoc

Wiadomości

Kradzież sprzętu medycznego dla niemowląt z wadami słuchu. Policja prosi o pomoc przy odnalezieniu sprawców

Czytaj więcej >
Stołeczne WOPR

Wiadomości

Tragedia na kąpielisku w Zielonce. Tonącego nie udało się uratować

Czytaj więcej >
Jan BIELECKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Wypadek na plaży w Nieporęcie. Trwa akcja ratunkowa

Czytaj więcej >
wawainfo.pl

Wiadomości

Nie żyje mężczyzna reanimowany przez służby na plaży w Nieporęcie

Czytaj więcej >
Straż pożarna w Skysawa

Wiadomości

Tłum strażaków pod wieżowcem Skysawa na Świętokrzyskiej. Czy sprawa jest poważna?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rowerzystka wjechała prosto pod pociąg. Nie żyje

Czytaj więcej >