wawainfo.pl
Tramwaj

um.warszawa.pl

Tramwaj na Gocław zagrożony. Niepokojące słowa Rafała Trzaskowskiego

23 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Natalia Godek

Udostępnij:

Tramwaj na Gocław nie odjedzie? Nad inwestycją po raz kolejny zawisły czarne chmury. We wtorek Rafał Trzaskowski w wywiadzie dla “Radia Kolor" powiedział, że na Pradze łatwiej będzie zbudować metro. Miejscy aktywiści są oburzeni, ponieważ to j

Widmo nad Gocławiem

Tramwaj na Gocław jest wciąż bardzo wyczekiwaną inwestycją. Pierwsze plany z nią związane powstały już cztery lata temu. Tramwaje Warszawskie na sam projekt wydały już ponad sześć milionów złotych. Trasa miała mieć długość prawie czterech kilometrów i siedem przystanków. Roboty budowlane miały rozpocząć się między 2021 a 2023 rokiem, a dojazd z Gocławia do centrum stolicy miał skrócić się do 20 minut. Plany zakładały, że składy kursowałyby w godzinach szczytu nawet co cztery minuty.

W lipcu 2018 r. Urząd Miasta otrzymał dotację na ten projekt z Unii Europejskiej. Było to 62 mln złotych. O tym, że inwestycja jest zagrożona, mieszkańcy dowiedzieli się po raz pierwszy dwa lata później. To wtedy na jaw wyszło, że wiceprezydent stolicy Michał Olszewski w 2019 roku poprosił rząd o przesunięcie dotacji. 62 miliony złotych zamiast na budowę linii tramwajowej zostały przeznaczone na zakup autobusów.

[EMBED-1176]

“Cały czas się zastanawiamy”

Kolejne czarne chmury zawisły nad tramwajem na Gocław we wtorek. Wtedy to prezydent stolicy Rafał Trzaskowski publicznie poinformował, że projekt może nie dojść do skutku. Nie doprecyzował jednak czy chodzi o całkowitą rezygnację z budowy, czy o kolejne przesunięcie terminu jej realizacji. - Jeżeli chodzi o tramwaj na Gocław, to cały czas się zastanawiamy, czy przy opóźnieniu tej inwestycji nie będzie szybciej i skuteczniej budować tam metra - mówił prezydent w programie “Sprawy Warszawy” emitowanym na antenie “Radia Kolor”. Po tych słowach miny mieszkańców stolicy i aktywistów jeszcze bardziej zrzedły.

Karolina Gałecka z Urzędu Miasta broni jednak Trzaskowskiego i w ten sposób wyjaśnia sprawę - Od samego początku informowaliśmy, że jak komisja nie da nam pieniędzy, to postawimy na metro. Najlepiej byłoby mieć i jedno i drugie. Póki co nie została podjęta żadna decyzja w tej kwestii - stwierdziła w rozmowie z Wawa Info.

Zapytaliśmy miejskiego aktywistę Karola Perkowskiego co uważa o takim obrocie sprawy. - To jest mglista obietnica. Włodarze obiecywali w różnych miejscach metro, Gdyby realizować plany mielibyśmy już pięć linii. Tramwaj był konkretem. Wszystko to wrzucamy po latach do kosza. (...) Ja nie widzę podstaw, żeby KE miała odmówić pieniędzy na budowę metra w momencie kiedy ta linia tramwajowa powstanie. Nie wiem skąd oni to wzięli. Mogą z góry wiedzieć, że za ich kadencji metro nie powstanie - podkreślał w rozmowie z WawaInfo Perkowski.

Zmiana planów

Aktualnie budowa gocławskiej linii tramwajowej stoi więc pod znakiem zapytania. Wiadomo na pewno, że jeśli inwestycja zostanie zrealizowana, to ulegnie znacznemu opóźnieniu w stosunku do początkowych planów. Miejscy urzędnicy mają starać się o ponowne dofinansowanie rozbudowy sieci tramwajowej z funduszy UE na lata 2021-2027.

Warto dodać, że pierwotny projekt także zdążył już ulec zmianie. Miasto już teraz zrezygnowało z budowy równoległej drogi dla samochodów, która miała biec wokół torowiska. Ta decyzja akurat ucieszyła mieszkańców, którzy uprzednio protestowali w sprawie rozbudowy jezdni.

Prace nad III linią metra

Równocześnie UM prowadzi studium techniczne dla trzeciej linii metra na Pradze Południe. Jednak prace są jeszcze na początkowym etapie. Celem władz stolicy jest dobre skomunikowanie Pragi Południe tak, aby dojazd z Gocławia do centrum stolicy zajmował około 20 minut. Jaka decyzja zostanie podjęta, dowiemy się w przyszłości, jednak już teraz pewne jest, że zarówno linia tramwajowa jak i III nitka metra byłyby niezwykłym ułatwieniem dla mieszkańców tej części Warszawy.

źródło: wawainfo.plzdjęcie główne: um.warszawa.pl

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Zobacz jak wygląda budowa Południowej Obwodnicy Warszawy:

Podobne artykuły

Policja prosi o pomoc

Wiadomości

Kradzież sprzętu medycznego dla niemowląt z wadami słuchu. Policja prosi o pomoc przy odnalezieniu sprawców

Czytaj więcej >
Stołeczne WOPR

Wiadomości

Tragedia na kąpielisku w Zielonce. Tonącego nie udało się uratować

Czytaj więcej >
Jan BIELECKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Wypadek na plaży w Nieporęcie. Trwa akcja ratunkowa

Czytaj więcej >
wawainfo.pl

Wiadomości

Nie żyje mężczyzna reanimowany przez służby na plaży w Nieporęcie

Czytaj więcej >
Straż pożarna w Skysawa

Wiadomości

Tłum strażaków pod wieżowcem Skysawa na Świętokrzyskiej. Czy sprawa jest poważna?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rowerzystka wjechała prosto pod pociąg. Nie żyje

Czytaj więcej >