Ile kosztował Szpital Tymczasowy? Prezes spółki nie chciał podać informacji, rozpoczęła się kłótnia

Autor Kamil Matuszak - 4 Lutego 2021
Szpital tymczasowy WarszawaŹródło: AGENCJA SE/East News

Podczas konferencji prasowej posłów Koalicji Obywatelskiej w sprawie Szpitala Narodowego doszło do kłótni i przepychanek słownych. Politycy opozycji chcieli dowiedzieć się, jak wydano pieniądze i jak rozliczono wydatki. Prezes PL.2021+, spółki odpowiedzialnej za organizację szpitala tymczasowego nie chciał odpowiadać na pytania, zasłaniając się tajemnicą przedsiębiorstwa.

Posłowie chcą szczegółów

Politycy Koalicji Obywatelskiej - Dariusz Joński i Michał Szczerba - zwołali konferencję prasową przed Szpitalem Tymczasowym w Warszawie. Posłowie domagali się powstania komisji śledczej, która miałaby wyjaśnić sprawę sprzętu medycznego, w tym respiratorów.

Zwracali uwagę również na to, że nie ma żadnych informacji dotyczących tego, ile środków przekazano na działanie szpitala oraz na co zostały wydane. Podczas konferencji niespodziewanie pojawił się Włodzimierz Dola, prezes spółki PL.2012+, która należy do skarbu państwa i odpowiada za funkcjonowanie Stadionu Narodowego, gdzie obecnie znajduje się tymczasowe miejsce przyjmowanie osób zakażonych koronawirusem.

- Panowie wprowadzają w błąd, manipulują faktami. Każda złotówka została wydana z poszanowaniem prawa - przekonywał doniośle Dola. Po chwili między panami niespodziewanie wywiązała się spora kłótnia.

Koszt Szpitala Narodowego

Jak zauważył poseł Szczerba, na konto spółki trafiło 29 milionów złotych od rządu. Nie ma natomiast informacji na temat tego, na co przeznaczono tę kwotę. - Od miesięcy odmawia pan informacji - oświadczył Szczerba.

Kobieta przekazała 600 tys. złotych na leczenie Clinta Eastwooda. Okazało się, że rozmawia z oszustemKobieta przekazała 600 tys. złotych na leczenie Clinta Eastwooda. Okazało się, że rozmawia z oszustemCzytaj dalej

W odpowiedzi prezes Dola zareagował dość stanowczo, ale bez szczegółów - Kontrolowałem i rozliczałem wszystko w transparentny sposób. 18 mln złotych to koszty adaptacji Stadionu Narodowego, a pozostała kwota to koszty funkcjonowania - nie padły żadne konkretne kwoty.

- Chcemy znać wszystkie szczegółowe koszty. Dość zatajania informacji publicznej - apelował Dariusz Joński. Po tych słowach posłów Dola stwierdził, że stawi się przed takową komisją, jeśli kiedykolwiek powstanie, i zrobi to "z największą przyjemnością".

Brak jasnej odpowiedzi

Jednocześnie nie chciał odpowiedzieć nawet na pytanie jednego ze zgromadzonych dziennikarzy, który zapytał o dzienny koszt funkcjonowania Szpitala Narodowego.

Dość szybko, po całym zamieszaniu pojawiło się oficjalne oświadczenie Zarządu spółki PL.2012+, odpowiada jedynie, że informacje podawana przez posłów zostały przedstawione w sposób, który może wprowadzić opinię publiczną w błąd. Dotyczyć ma to racjonalności podejmowanych przez spółkę decyzji, w tym także budowy i funkcjonowania szpitala tymczasowego.

Posłowie postanowili poszukać odpowiedzi na nurtujące ich pytania w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Otrzymali jedynie lakoniczną odpowiedź dotyczącą tajemnicy przedsiębiorstwa, a także poufności umowy. Uzyskali jednak potwierdzenie o wydaniu 29 036 636,77 zł brutto.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: wawainfo.pl, wiadomosci.wp.pl
zdjęcie główne ilustracyjne: eastnews.pl

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News