wawainfo.pl Wiadomości Pierwsza osoba w Polsce zaszczepi się w Warszawie. Wiadomo, kim jest
JACK GUEZ/AFP/East News

Pierwsza osoba w Polsce zaszczepi się w Warszawie. Wiadomo, kim jest

19 marca 2022
Autor tekstu: Julian Bakuła

Przed Nowym Rokiem rozpoczną się szczepiena

Premier Mateusz Morawiecki i Michał Dworczyk odwiedzili Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w związku z planowanym na końcówkę grudnia rozpoczęciem szczepień grupy "0" przeciw COVID-19 .

- Przed nami Święta Bożego Narodzenia. W drugim dniu Świąt przyjadą do Polski pierwsze szczepionki. W 2021 r. musimy zwalczyć wirusa po to, żeby normalnie żyć. Tutaj, w szpitalu MSWiA w Warszawie już za kilka dni zostanie zaszczepiony pierwszy pacjent - mówił premier Morawiecki. Po pierwszej transzy obejmującej niemal 10 tysięcy dawek szczepionki do końca grudnia do Polski ma trafić kolejne 300 tysięcy dawek, a do końca stycznia - 1,5 miliona dawek .

Do zaszczepienia jednej osoby potrzebne są dwie dawki szczepionki, 1,5 miliona dawek pozwoli zatem zaszczepić 750 tysięcy osób . - Szczepionka jest dobrowolna, ale gorąco zachęcamy do tego, żeby ona stała się tym prawdziwym przełomem dla zdrowia publicznego i zdrowia indywidualnego wszystkich ludzi oraz przełomem w życiu gospodarczym. Im szybciej zwalczymy wirusa, tym szybciej będziemy mogli powrócić do gospodarczej normalności - stwierdził premier.

To właśnie w szpitalu MSWiA w Warszawie odbędzie się pierwsze w Polsce szczepienie przeciw COVID-19 . - Tam będzie zaszczepiony pierwszy Polak, to będzie pracownik tego szpitala . Wiem, że jest wielu chętnych, żeby być tym pierwszym - mówił w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, sugerując także, że może to być wydarzenie medialne .

Szczepienia dla grupy "0"

Pierwszeństwo w dostępie do szczepień będą miały osoby należące do wskazanej w Narodowym Programie Szczepień grupy "0". Obejmuje ona przede wszystkim lekarzy oraz pracowników niemedycznych w szpitalach węzłowych . Są to wyszczególnione w każdym województwie szpitale, które zaszczepią nie tylko swój własny personel, ale także personel innych, publicznych i niepublicznych, placówek - szpitali , przychodni czy aptek . W całej Polsce jest ich 509. Jak podaje Gazeta Wyborcza, w Warszawie oprócz Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA należy do nich Wojewódzki Szpital Zakaźny przy ulicy Wolskiej .

Do grupy "0" należą także pracownicy wykonujący działalność medyczną w stacjach sanitarno-epidemiologicznych , pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej , osoby zatrudnione w aptekach , punktach aptecznyc h czy na uczelniach medycznych oraz w izbach lekarskich, pielęgniarskich, położniczych i aptekarskich , jak również diagności laboratoryjni i fizjoterapeuci .

Osoby należące do grupy "0" już teraz mogą zgłaszać się do szczepień przy użyciu specjalnego formularza dostępnego na stronie https://szczepieniakadry.rcb.gov.pl/ . "Szczepienie medyków i pracowników administracyjno-technicznych placówek medycznych i aptek rozpocznie się przed akcją szczepienia populacyjnego " - czytamy na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Termin zgłoszeń mija 28 grudnia .

Polacy przeciw obowiązkowym szczepieniom

Najnowsze sondaże wskazują, że akcja szczepienia populacyjnego może być dla polskiej służby zdrowia kolejnym wyzwaniem w związku ze sprzeciwem dużej części społeczeństwa . Z sondażu Instytutu Badań Pollster przeprowadzonego 12 grudnia dla Super Expressu wynika, że zdaniem 67 procent badanych szczepienia przeciw COVID-19 nie powinny być obowiązkowe.

Za obowiązkowymi szczepieniami opowiada się tylko 19 procent badanych. Z kolei z sondażu przeprowadzonego na początku grudnia przez CBOS wynika, że tylko 36 procent Polaków zamierza przyjąć szczepionkę , gdy pojawi się taka możliwość, 27 procent badanych zdecydowanie nie zamierza jej przyjąć , a 20 procent - raczej się nie zaszczepi. Decyzji w tej sprawie nie podjęło jeszcze 17 procent badanych.

Szczepionka BioNTech/Pfizer

Do Polski i do innych krajów Unii Europejskiej trafić ma szczepionka opracowana przez firmy BioNTech i Pfizer, która w poniedziałek została warunkowo dopuszczona do obrotu przez Komisję Europejską w oparciu o pozytywną opinię naukową  Europejskiej Agencji Leków (EMA), która przeprowadziła " dogłębną analizę bezpieczeństwa, skuteczności i jakości szczepionki ".

- Dzisiaj zapisujemy ważne strony historii europejskiego sukcesu. Zatwierdziliśmy pierwszą bezpieczną i skuteczną szczepionkę przeciwko COVID-19 . Wkrótce pojawi się więcej szczepionek. Dawki szczepionki zatwierdzonej dzisiaj będą dostępne dla wszystkich krajów UE w tym samym czasie i na tych samych warunkach. Zbliżające się rozpoczęcie szczepień będzie również niezwykłym momentem świadczącym o jedności Unii . Jest to dobry sposób na zakończenie tego trudnego roku i stopniowe pokonanie pandemii. Zrobimy to wspólnie -  mówiła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Obserwuj nas w
autor
Julian Bakuła

Interesują mnie lokalne wydarzenia i problemy mieszkańców Warszawy i okolic, które chciałbym nagłaśniać, przyczyniając się do zmian na lepsze.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl
Aktualności dzielnice ulice mazowsze Kultura Dzieje się w Warszawie Kronika Kryminalna rozrywka polecamy