Pierwsza osoba w Polsce zaszczepi się w Warszawie. Wiadomo, kim jest

Autor Julian Bakuła - 23 Grudnia 2020
Wiemy, kto będzie miał pierwszeństwo do szczepień w Warszawie.Źródło: JACK GUEZ/AFP/East News

W drugi dzień świąt do Polski trafi 9750 dawek szczepionki przeciw COVID-19. W ciągu kolejnego tygodnia odbędą się pierwsze szczepienia, którymi objęte zostaną osoby z grupy "0", ze względów zawodowych najbardziej narażone na zakażenie. Będą to między innymi lekarze oraz pracownicy niemedyczni z ponad 70 szpitali węzłowych. Okazuje się, że pierwsza osoba w Polsce zaszczepi się w ... Warszawie.

Przed Nowym Rokiem rozpoczną się szczepiena

Premier Mateusz Morawiecki i Michał Dworczyk odwiedzili Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w związku z planowanym na końcówkę grudnia rozpoczęciem szczepień grupy "0" przeciw COVID-19.

- Przed nami Święta Bożego Narodzenia. W drugim dniu Świąt przyjadą do Polski pierwsze szczepionki. W 2021 r. musimy zwalczyć wirusa po to, żeby normalnie żyć. Tutaj, w szpitalu MSWiA w Warszawie już za kilka dni zostanie zaszczepiony pierwszy pacjent - mówił premier Morawiecki. Po pierwszej transzy obejmującej niemal 10 tysięcy dawek szczepionki do końca grudnia do Polski ma trafić kolejne 300 tysięcy dawek, a do końca stycznia - 1,5 miliona dawek.

Do zaszczepienia jednej osoby potrzebne są dwie dawki szczepionki, 1,5 miliona dawek pozwoli zatem zaszczepić 750 tysięcy osób. - Szczepionka jest dobrowolna, ale gorąco zachęcamy do tego, żeby ona stała się tym prawdziwym przełomem dla zdrowia publicznego i zdrowia indywidualnego wszystkich ludzi oraz przełomem w życiu gospodarczym. Im szybciej zwalczymy wirusa, tym szybciej będziemy mogli powrócić do gospodarczej normalności - stwierdził premier.

To właśnie w szpitalu MSWiA w Warszawie odbędzie się pierwsze w Polsce szczepienie przeciw COVID-19. - Tam będzie zaszczepiony pierwszy Polak, to będzie pracownik tego szpitala. Wiem, że jest wielu chętnych, żeby być tym pierwszym - mówił w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, sugerując także, że może to być wydarzenie medialne.

Szczepienia dla grupy "0"

Pierwszeństwo w dostępie do szczepień będą miały osoby należące do wskazanej w Narodowym Programie Szczepień grupy "0". Obejmuje ona przede wszystkim lekarzy oraz pracowników niemedycznych w szpitalach węzłowych. Są to wyszczególnione w każdym województwie szpitale, które zaszczepią nie tylko swój własny personel, ale także personel innych, publicznych i niepublicznych, placówek - szpitali, przychodni czy aptek. W całej Polsce jest ich 509. Jak podaje Gazeta Wyborcza, w Warszawie oprócz Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA należy do nich Wojewódzki Szpital Zakaźny przy ulicy Wolskiej.

Do grupy "0" należą także pracownicy wykonujący działalność medyczną w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej, osoby zatrudnione w aptekach, punktach aptecznych czy na uczelniach medycznych oraz w izbach lekarskich, pielęgniarskich, położniczych i aptekarskich, jak również diagności laboratoryjni i fizjoterapeuci.

Osoby należące do grupy "0" już teraz mogą zgłaszać się do szczepień przy użyciu specjalnego formularza dostępnego na stronie https://szczepieniakadry.rcb.gov.pl/. "Szczepienie medyków i pracowników administracyjno-technicznych placówek medycznych i aptek rozpocznie się przed akcją szczepienia populacyjnego" - czytamy na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Termin zgłoszeń mija 28 grudnia.

To już pewne, centrum Warszawy będzie nieprzejezdne. Zamkną Aleje Jerozolimskie na czas remontu linii średnicowejTo już pewne, centrum Warszawy będzie nieprzejezdne. Zamkną Aleje Jerozolimskie na czas remontu linii średnicowejCzytaj dalej

Polacy przeciw obowiązkowym szczepieniom

Najnowsze sondaże wskazują, że akcja szczepienia populacyjnego może być dla polskiej służby zdrowia kolejnym wyzwaniem w związku ze sprzeciwem dużej części społeczeństwa. Z sondażu Instytutu Badań Pollster przeprowadzonego 12 grudnia dla Super Expressu wynika, że zdaniem 67 procent badanych szczepienia przeciw COVID-19 nie powinny być obowiązkowe.

Za obowiązkowymi szczepieniami opowiada się tylko 19 procent badanych. Z kolei z sondażu przeprowadzonego na początku grudnia przez CBOS wynika, że tylko 36 procent Polaków zamierza przyjąć szczepionkę, gdy pojawi się taka możliwość, 27 procent badanych zdecydowanie nie zamierza jej przyjąć, a 20 procent - raczej się nie zaszczepi. Decyzji w tej sprawie nie podjęło jeszcze 17 procent badanych.

Szczepionka BioNTech/Pfizer

Do Polski i do innych krajów Unii Europejskiej trafić ma szczepionka opracowana przez firmy BioNTech i Pfizer, która w poniedziałek została warunkowo dopuszczona do obrotu przez Komisję Europejską w oparciu o pozytywną opinię naukową Europejskiej Agencji Leków (EMA), która przeprowadziła "dogłębną analizę bezpieczeństwa, skuteczności i jakości szczepionki".

- Dzisiaj zapisujemy ważne strony historii europejskiego sukcesu. Zatwierdziliśmy pierwszą bezpieczną i skuteczną szczepionkę przeciwko COVID-19. Wkrótce pojawi się więcej szczepionek. Dawki szczepionki zatwierdzonej dzisiaj będą dostępne dla wszystkich krajów UE w tym samym czasie i na tych samych warunkach. Zbliżające się rozpoczęcie szczepień będzie również niezwykłym momentem świadczącym o jedności Unii. Jest to dobry sposób na zakończenie tego trudnego roku i stopniowe pokonanie pandemii. Zrobimy to wspólnie - mówiła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

  • Porażający telefon na 112. Policja ruszyła natychmiast
  • Tragedia w centrum. Kobieta zginęła pod kołami tramwaju
  • Rafał Trzaskowski z Jarosławem Kaczyńskim stawią się na policji

Zobacz jak wygląda budowa Południowej Obwodnicy Warszawy:

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News