wawainfo.pl > Wiadomości > Pierwsza osoba w Polsce zaszczepi się w Warszawie. Wiadomo, kim jest
Julian Bakuła
Julian Bakuła 19.03.2022 03:22

Pierwsza osoba w Polsce zaszczepi się w Warszawie. Wiadomo, kim jest

Wiemy, kto będzie miał pierwszeństwo do szczepień w Warszawie.
JACK GUEZ/AFP/East News

Przed Nowym Rokiem rozpoczną się szczepiena

Premier Mateusz Morawiecki i Michał Dworczyk odwiedzili Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w związku z planowanym na końcówkę grudnia rozpoczęciem szczepień grupy "0" przeciw COVID-19.

- Przed nami Święta Bożego Narodzenia. W drugim dniu Świąt przyjadą do Polski pierwsze szczepionki. W 2021 r. musimy zwalczyć wirusa po to, żeby normalnie żyć. Tutaj, w szpitalu MSWiA w Warszawie już za kilka dni zostanie zaszczepiony pierwszy pacjent - mówił premier Morawiecki. Po pierwszej transzy obejmującej niemal 10 tysięcy dawek szczepionki do końca grudnia do Polski ma trafić kolejne 300 tysięcy dawek, a do końca stycznia - 1,5 miliona dawek

Do zaszczepienia jednej osoby potrzebne są dwie dawki szczepionki, 1,5 miliona dawek pozwoli zatem zaszczepić 750 tysięcy osób. - Szczepionka jest dobrowolna, ale gorąco zachęcamy do tego, żeby ona stała się tym prawdziwym przełomem dla zdrowia publicznego i zdrowia indywidualnego wszystkich ludzi oraz przełomem w życiu gospodarczym. Im szybciej zwalczymy wirusa, tym szybciej będziemy mogli powrócić do gospodarczej normalności - stwierdził premier. 

To właśnie w szpitalu MSWiA w Warszawie odbędzie się pierwsze w Polsce szczepienie przeciw COVID-19. - Tam będzie zaszczepiony pierwszy Polak, to będzie pracownik tego szpitala. Wiem, że jest wielu chętnych, żeby być tym pierwszym - mówił w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, sugerując także, że może to być wydarzenie medialne.

Szczepienia dla grupy "0"

Pierwszeństwo w dostępie do szczepień będą miały osoby należące do wskazanej w Narodowym Programie Szczepień grupy "0". Obejmuje ona przede wszystkim lekarzy oraz pracowników niemedycznych w szpitalach węzłowych. Są to wyszczególnione w każdym województwie szpitale, które zaszczepią nie tylko swój własny personel, ale także personel innych, publicznych i niepublicznych, placówek - szpitali, przychodni czy aptek. W całej Polsce jest ich 509. Jak podaje Gazeta Wyborcza, w Warszawie oprócz Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA należy do nich Wojewódzki Szpital Zakaźny przy ulicy Wolskiej.

Do grupy "0" należą także pracownicy wykonujący działalność medyczną w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej, osoby zatrudnione w aptekach, punktach aptecznych czy na uczelniach medycznych oraz w izbach lekarskich, pielęgniarskich, położniczych i aptekarskich, jak również diagności laboratoryjni i fizjoterapeuci.

Osoby należące do grupy "0" już teraz mogą zgłaszać się do szczepień przy użyciu specjalnego formularza dostępnego na stronie https://szczepieniakadry.rcb.gov.pl/. "Szczepienie medyków i pracowników administracyjno-technicznych placówek medycznych i aptek rozpocznie się przed akcją szczepienia populacyjnego" - czytamy na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Termin zgłoszeń mija 28 grudnia.

Polacy przeciw obowiązkowym szczepieniom

Najnowsze sondaże wskazują, że akcja szczepienia populacyjnego może być dla polskiej służby zdrowia kolejnym wyzwaniem w związku ze sprzeciwem dużej części społeczeństwa. Z sondażu Instytutu Badań Pollster przeprowadzonego 12 grudnia dla Super Expressu wynika, że zdaniem 67 procent badanych szczepienia przeciw COVID-19 nie powinny być obowiązkowe.

Za obowiązkowymi szczepieniami opowiada się tylko 19 procent badanych. Z kolei z sondażu przeprowadzonego na początku grudnia przez CBOS wynika, że tylko 36 procent Polaków zamierza przyjąć szczepionkę, gdy pojawi się taka możliwość, 27 procent badanych zdecydowanie nie zamierza jej przyjąć, a 20 procent - raczej się nie zaszczepi. Decyzji w tej sprawie nie podjęło jeszcze 17 procent badanych.

Szczepionka BioNTech/Pfizer

Do Polski i do innych krajów Unii Europejskiej trafić ma szczepionka opracowana przez firmy BioNTech i Pfizer, która w poniedziałek została warunkowo dopuszczona do obrotu przez Komisję Europejską w oparciu o pozytywną opinię naukową  Europejskiej Agencji Leków (EMA), która przeprowadziła "dogłębną analizę bezpieczeństwa, skuteczności i jakości szczepionki".

- Dzisiaj zapisujemy ważne strony historii europejskiego sukcesu. Zatwierdziliśmy pierwszą bezpieczną i skuteczną szczepionkę przeciwko COVID-19. Wkrótce pojawi się więcej szczepionek. Dawki szczepionki zatwierdzonej dzisiaj będą dostępne dla wszystkich krajów UE w tym samym czasie i na tych samych warunkach. Zbliżające się rozpoczęcie szczepień będzie również niezwykłym momentem świadczącym o jedności Unii. Jest to dobry sposób na zakończenie tego trudnego roku i stopniowe pokonanie pandemii. Zrobimy to wspólnie -  mówiła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.