Pierwsza osoba zaszczepiła się na koronawirusa w Warszawie
Pielęgniarka pierwszą zaszczepioną
Pionierskie szczepienia wykonano w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. Na środku holu został ustawiony ambulatoryjny fotel oraz stolik ze środkami do dezynfekcji. Dyrektor szpitala prof. Waldemar Wierzba i dyrektor Szpitala Tymczasowego na Stadionie Narodowym dr Artur Zaczyński przynieśli w dwóch pojemnikach 10 strzykawek ze szczepionkami przygotowanymi osobiście przez szefa szpitalnej apteki.
Pierwszą osobą, która zasiadła na fotelu, była Alicja Jakubowska, naczelna pielęgniarka szpitala MSWiA. Około godziny 8.30 przyjęła szczepienie z rąk dr Zaczyńskiego. Proces wyglądał jak zwykłe szczepienie i przebiegł bardzo sprawnie - lekarz podszedł do stolika, zdezynfekował dłonie, założył rękawiczki, a następnie wziął do ręki strzykawkę i wbił igłę w lewe ramię pielęgniarki.
Uśmiechnięta kobieta podniosła prawy kciuk do góry. Jak sama przyznała, wcześniej bardzo przeżywała to wydarzenie, ale obyło się bezboleśnie. Kobieta podziękowała też, że jako pielęgniarka została wybrana przez dyrektora Wierzbę i dyrektora Zaczyńskiego, by być zaszczepioną jako pierwszą w kraju. - To jest ukłon w stronę ciężko pracujących pielęgniarek i położnych - wyjaśniła.
Kolejni zaszczepieni
Drugą zaszczepioną osobą w naszym kraju był prof. Waldemar Wierzba, który po zabiegu żartował, że nawet nie poczuł igły. Kolejno zabiegowi poddał się ratownik medyczny Sławomir Butkiewicz. Mężczyzna natomiast podkreślił, że na pewno wszyscy zaszczepieni będą czuć się bezpiecznie. Następną zaszczepioną osobą była Angelika Aplas, diagnosta labolatoryjna. - Myślę, że dla wszystkich ta szczepionka ma duże znaczenie, cały świat czekał od początku pandemii na nią i mam nadzieję, że jeśli Polacy tłumnie i chętnie ruszą na szczepienia, to w końcu wrócimy do normalności - powiedziała kobieta.
Na koniec dr Agnieszka Szarowska dodała, że po każdym szczepieniu należy odczekać 15 minut pod opieką personelu medycznego, ponieważ mogą wystąpić reakcje alergiczne. Dlatego też nowo zaszczepieni udali się na chwilę na zaplecze, a po kwadransie powrócili do miejsca szczepienia.
Po powrocie Jakubowska ponownie podkreśliła, że czuje się dobrze. - Są osoby i w moim środowisku niezdecydowane, myślę, że moją postawą przekazuję, że warto się zaszczepić, żeby wrócić do normalności - przekonywała kobieta. Dodała też, że warto zrobić to dla tych, których się kocha. Osobom, które obawiają się zabiegu warto przytoczyć słowa prof. Wierzby, który tłumaczył, że szczepionka na koronawirusa została bardzo dobrze sprawdzona i że ma ona działać na wszystkie mutacje SARS-CoV-2.
Pierwsza tura szczepień
Pierwsza partia szczepionek przeciw COVID-19 (prawie 10 tysięcy dawek) dotarła do Polski drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia . Preparat został rozprowadzony do 72 szpitali węzłowych w całej Polsce.
Do szpitala MSWiA dotarło 75 fiolek szczepionek . Z jednej dawki tworzy się szczepionki dla 5 osób, co oznacza że w tym szpitalu będzie można zaszczepić 375 osób. Dr Szarowska mówiła, że placówka jest w stanie obsłużyć 1000 osób dziennie. Dodatkowo szczepienia mają odbywać się także w Szpitalu Tymczasowym na Stadionie Narodowym. - Nie ma najmniejszego problemu z dostępnością szczepień dla warszawiaków - powiedziała kobieta.
W tak zwanym "etapie zero" zaszczepieni zostaną: personel medyczny, pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz osoby zatrudnione na uczelniach medycznych, w tym studenci kierunków medycznych.
W Polsce szczepień dokonuje się preparatami firmy Pfizer. Pełną odporność uzyskuje się po przyjęciu dwóch dawek w odstępie 21 dni. Drugi transport szczepionek ma trafić do szpitali 4 stycznia. Pacjenci zaszczepieni w niedzielę zostaną automatycznie zapisani na podanie drugiej dawki szczepionki.
źródło: wawainfo.plzdjęcie główne: Kancelaria Premiera
Czekamy na Wasze informacje
wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.
Zobacz jak wygląda budowa Południowej Obwodnicy Warszawy: