Już za chwilę blokada całej Warszawy. ZTM i miasto właśnie wysłały ostrzeżenia. Kobiety znów wyjdą na ulice

Autor Julian Bakuła - 2 Listopada 2020
Strajk kobietŹródło: Strajk kobiet

W poniedziałek o godzinie 16 w Warszawie rozpocznie się kolejna odsłona strajku kobiet. Stołeczne ulice znów zostaną zablokowane. Podobne blokady mają być ponawiane w każdy poniedziałek aż do spełnienia postulatów wysuwanych przez Ogólnopolski Strajk Kobiet i innych uczestników protestów po orzeczeniu TK.

Atak na kierowcę, trwa akcja policji. Mężczyzna ugodził go nożem, jest rannyAtak na kierowcę, trwa akcja policji. Mężczyzna ugodził go nożem, jest rannyCzytaj dalej

Kolejna odsłona strajku kobiet

W poniedziałek Ogólnopolski Strajk Kobiet ponownie organizuje w Warszawie - jak i w całej Polsce - protesty oraz blokady dróg. Mają się one rozpocząć o godzinie 16, a szczegóły dotyczące konkretnych blokowanych miejsc czy ulic znowu zostaną podane w ostatniej chwili. Miejsca blokad mają być zresztą obierane spontanicznie, a same protesty - organizowane w dużej mierze oddolnie.

"W poniedziałek BLOKADY. Tam gdzie możecie, tam gdzie jesteście, tak jak czujecie. Dotkliwie. Do skutku! Co tydzień!" - czytamy w opisie wydarzenia umieszczonym przez Ogólnopolski Strajk Kobiet na Facebooku. Ulice, wjazdy, wyjazdy, skrzyżowania i ronda mają być blokowane m.in. samochodami i rowerami, ale także pieszo. Organizatorzy zachęcają jednak do dowolności w wyborze sposobu i miejsca strajku, który ma się odbywać "jakkolwiek nam serce dyktuje".

ZTM po godzinie 16 wysłał ostrzeżenie dla mieszkańców Warszawy. - W związku z niezapowiedzianymi zgromadzeniami publicznymi i przemarszami w wielu miejscach mogą występować utrudnienia w kursowaniu pojazdów WTP .Autobusy i tramwaje mogą być kierowane na trasy objazdowe najbliższymi przejezdnymi szlakami komunikacyjnymi. W miarę możliwości autobusy i tramwaje będą dowoziły pasażerów do najbliższych stacji metra jak również stacji kolejowych.Od godziny 15:30 wprowadzono wzajemne honorowanie biletów ZTM-KM w 1 oraz 2 strefie biletowej. Honorowanie biletów obowiązuje do odwołania." - czytamy w komunikacie.

Strajk kobiet trwa. Oto postulaty

Trwający od 22 października strajk kobiet obejmujący cykl protestów, zgromadzeń, marszów i blokad w całej Polsce, a przede wszystkim w Warszawie, ze względu na dużą liczebność nie przemawia jednym głosem, organizatorki wyłoniły jednak - jak twierdzą, w drodze konsultacji z uczestniczkami i uczestnikami protestów - szereg postulatów, od których spełnienia uzależniają ewentualne zaprzestanie blokad i strajków.

Uczestniczki i uczestnicy protestów domagają się zapewnienia kobietom prawa do decydowania o własnym ciele i własnej ciąży, w szczególności zaś o przerywaniu ciąży w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu. Część protestujących kobiet domaga się rozszerzenia prawa do aborcji. Szereg postulatów strajku kobiet dotyczy także rozdziału kościoła katolickiego - opowiadającego się za całkowitym zakazem aborcji - od państwa, w tym zaprzestania finansowania kościoła przez państwo oraz zaprzestania nauczania religii w polskich szkołach.

Dzisiaj grzeje:
1.Atak na kierowcę, trwa akcja policji. Mężczyzna ugodził go nożem, jest ranny
2. Premier pilnie zaapelował do wszystkich Polaków i przeprosił. Słowa zwłaszcza do osób, które planowały wyjazd
3. Decyzja może zapaść jeszcze dziś. Jasnowidz Jackowski nie ma wątpliwości, porażająca wizja

Orzeczenie TK wywołało burzę

Początkiem protestów w ramach strajku kobiet stało się orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 22 października, w którym za niekonstytucyjne uznano obowiązujące dotychczas przepisy zezwalające na aborcję w przypadku ciężkich i nieodwracalnych wad płodu. Delegalizacja przesłanki embriopatologicznej przerywania ciąży stanowi naruszenie obowiązującego od 1993 roku kompromisu aborcyjnego, na mocy którego aborcja jest dozwolona poza tym także w przypadku ciąży zagrażającej życiu matki oraz w przypadku ciąży będącej wynikiem gwałtu.

Skala protestów odbywających się w dobie obostrzeń sanitarnych ograniczających liczebność zgromadzeń publicznych do 5 osób mogła być dla wielu osób zaskoczeniem. Dla wielu protestujących wydanie przez TK orzeczenia w kwestii aborcji w takim momencie stanowi próbę pozbawienia Polek i Polaków prawa do protestu, wobec czego nie należy spodziewać się, że restrykcyjne obostrzenia będą respektowane.

W piątek (30.10) nastąpiła kulminacja protestów

Kulminacja protestów po orzeczeniu TK nastąpiła w Warszawie w piątek 30 października, gdy - według szacunków stołecznego ratusza - w marszu protestacyjnym udział wzięło około 100 tysięcy osób.

Demonstracje wyruszyły o godzinie 17 z Placu Zamkowego, Placu Zawiszy oraz spod KPRM w Alejach Ujazdowskich, po czym połączyły się na Rondzie Dmowskiego, skąd protestujący skierowali się na Żoliborz, pod dom wicepremiera i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Rafał Trzaskowski będzie pracował zdalnie. Miał kontakt z osobą chorą, trafił na kwarantannęRafał Trzaskowski będzie pracował zdalnie. Miał kontakt z osobą chorą, trafił na kwarantannęCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Decyzja może zapaść jeszcze dziś. Jasnowidz Jackowski nie ma wątpliwości, porażająca wizjaDecyzja może zapaść jeszcze dziś. Jasnowidz Jackowski nie ma wątpliwości, porażająca wizjaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Rydzyk ostro o protestach: „Manipulowane i sterowane”. Ostrzega rodziców przed własnymi dziećmi
  2. Przedziwny wypadek. Pociąg metra zatrzymał się dopiero na... ogonie wieloryba
  3. Rafał Trzaskowski będzie pracował zdalnie. Miał kontakt z osobą chorą, trafił na kwarantannę
  4. Miss Warszawy 2020. Tak wygląda kandydatka ze stolicy, która zawalczy o koronę Miss Polski
  5. Po Warszawie od rana jeździ samochód nadający komunikat. O co chodzi?
  6. IKEA zakazała pracownikom noszenia symboli strajku kobiet? Tak, to prawda
  7. Gdy dowiedzieliśmy się, kim był dziadek Agnieszki Radwańskiej, oniemieliśmy. Chodzi o legendę polskiego sportu

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News