wawainfo.pl
Warszawa, 02.11.2020 - blokady drog i skrzyzowań

Piotr Molecki/East News

Będzie kolejna akcja w Warszawie, są już zapowiedzi. Kobietom coraz bardziej puszczają nerwy

5 Listopada 2020

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Ogólnopolski Strajk Kobiet zapowiedział organizację kolejnej akcji protestacyjnej - strajku generalnego. Organizatorki zwracają uwagi na strategię rządu, który liczy na rychłe "wypalenie się" protestów i chce po cichu przepc

Protestujące kobiety zapowiadają strajk generalny

W czwartek (05.11) protestujące kobiety zapowiedziały, że wbrew nadziejom rządu na rychłe wypalenie się protestów będą się one odbywały regularnie, a ponadto zorganizowany zostanie strajk generalny. 

"Bo cel mamy wszyscy jeden: wypierdalać z tym rządem. A wiecie, co jeszcze im zrobimy? STRAJK GENERALNY. Szczegóły niedługo!" - czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez Ogólnopolski Strajk Kobiet na Facebooku. 

"Poniedziałki protestu" mają się odbywać regularnie

Na szczegóły dotyczące zapowiadanego strajku generalnego będziemy musieli jeszcze poczekać, jednak już teraz wiemy, że protestacyjne blokady, marsze i demonstracje powracać mają w każdy poniedziałek. 

"Niech płoną co tydzień PONIEDZIAŁKI PROTESTU. W jakiejkolwiek sprawie wychodzimy, wychodzicie - róbmy to w poniedziałki. I tak, róbmy to razem! I tak, bądźmy solidarnie i solidarni. NIKT nie ma prawa powiedzieć protestującym - NIE WOLNO CI mieć danego postulatu, nie można, można później, masz mieć inne! Po naszym trupie! Każdy idzie w swojej sprawie, wszyscy razem!" - czytamy na stronie Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. 

Kobiety o Morawieckim

Konieczność kolejnych, regularnych protestów przedstawicielki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet motywują postawą rządu.

"Widziałyście i widzieliście Morawieckiego? Tego tchórza bredzącego o tym, żeby protestować, ale jednak nie za bardzo? Sytuacja jest taka, że PiS chciał zakazać aborcji rękoma mgr Przyłębskiej i jej niby Trybunału. Nie udało im się to, bo odpowiedziała ulica. Widzicie, jak się wiją, jak kłamią o publikacji oświadczenia Przyłębskiej? Teraz PiS chce zakazać aborcji poprzez projekt prezydencki złożony w Sejmie" - czytamy na stronie OSK. OSK zachęca też protestujących do mobilizacji na 18 listopada, kiedy to posłowie wracają do Sejmu. Na 18 i 19 listopada zaplanowane jest 21. posiedzenie Sejmu

Propozycja prezydenta Dudy

Trwające od 22 października tłumne protesty - wywołane zostały orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, uznającym tzw. aborcję eugeniczną - dokonywaną w przypadku ciężkich i nieodwracalnych wad lub chorób płodu - za niezgodną z Konstytucją RP.

Zdaniem ekspertów z chwilą opublikowania orzeczenia TK w Dzienniku Ustaw - z czym póki co rząd zwleka - przerywanie ciąży w tych przypadkach stanie się w Polsce nielegalne. Orzeczenie TK nie dotyczy przerywania ciąży będącej wynikiem gwałtu lub kazirodztwa i ciąży zagrażającej życiu matki. 

Ogromna skala protestów po orzeczeniu TK - według rzecznik stołecznego ratusza Karoliny Gałeckiej 30 października na ulicach Warszawy protestowało 100 tysięcy osób - mogła być jedną z przyczyn zaproponowania przez prezydenta Andrzeja Dudę projektu ustawy zakazującej tzw. aborcji eugenicznej z wyjątkiem przerywania ciąży w przypadku wad letalnych. 

Z sondażu przeprowadzonego przez United Serveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” wynika, że większość Polaków nie akceptuje propozycji prezydenta Andrzeja Dudy. 36,2 proc. jest zdecydowanie przeciw, a 24,5 - raczej nie popiera tej propozycji.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Podobne artykuły

Policja prosi o pomoc

Wiadomości

Kradzież sprzętu medycznego dla niemowląt z wadami słuchu. Policja prosi o pomoc przy odnalezieniu sprawców

Czytaj więcej >
Stołeczne WOPR

Wiadomości

Tragedia na kąpielisku w Zielonce. Tonącego nie udało się uratować

Czytaj więcej >
Jan BIELECKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Wypadek na plaży w Nieporęcie. Trwa akcja ratunkowa

Czytaj więcej >
wawainfo.pl

Wiadomości

Nie żyje mężczyzna reanimowany przez służby na plaży w Nieporęcie

Czytaj więcej >
Straż pożarna w Skysawa

Wiadomości

Tłum strażaków pod wieżowcem Skysawa na Świętokrzyskiej. Czy sprawa jest poważna?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rowerzystka wjechała prosto pod pociąg. Nie żyje

Czytaj więcej >