wawainfo.pl
Protest w Warszawie

East News

Centrum Warszawy zablokowane. Chcą iść przed dom Kaczyńskiego, interweniuje policja

13 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Mateusz Dolak

Udostępnij:

Po godzinie 12 w centrum Warszawy rozpoczął się Strajk Kobiet i Strajk Przedsiębiorców. Do protestujących dołączyli też górale. Uczestnicy zebrali się na rondzie Dmowskiego i chcieli iść Marszałkowską w kierunku Żoliborza. Policja zarządziła

Strajk 13 grudnia

Zgromadzeni mają ze sobą transparenty z napisami: "Precz z władzą panów", "Kobiet nie ruszać", "Wyp***". Niektórzy niosą ze sobą flagi - nie tylko biało-czerwone, ale też tęczowe, czy Unii Europejskiej.

Data protestu nie jest przypadkowa. "13 grudnia jest wyjątkowa rocznica. 39 lat temu ogłoszono w Polsce stan wojenny. Tego dnia również na całym świecie szczególnie pamiętamy o ofiarach przemocy policyjnej, bo nigdy nie zapomnimy i nigdy nie wybaczymy tego, co robi nam opresyjne państwo". - napisali organizatorzy w wiadomości rozesłanej przez komunikator Telegram.

Wydarzenie rozpoczęło się w południe. Na miejscu pojawiła się policja, która wzywała do rozejścia się. Funkcjonariusze zablokowali ulicę Marszałkowską i uniemożliwili strajkującym przejście w kierunku Żoliborza. W efekcie strajk cofnął się w kierunku ronda Dmowskiego. Uczestnicy zmienili trasę i bocznymi ulicami próbują ominąć blokady. Część osób ruszyła w kierunku Wisłostrady, inni znaleźli się w okolicy pomnika Smoleńskiego.

W centrum Warszawy były utrudnienia w kursowaniu komunikacji miejskiej. - Z powodu niezapowiedzianego zgromadzenia w rejonie ronda Dmowskiego autobusy i tramwaje kierowane są trasami alternatywnymi najbliższymi przejezdnymi ciągami komunikacyjnymi - podawał Zarząd Transportu Miejskiego. Objazdem kursowały linie tramwajowe o numerach: 4, 15, 18, 35.

Policja: zgromadzenie jest nielegalne

Stołeczna policja twierdzi, że zgromadzenie jest nielegalne. "Policjanci do uczestników kierują komunikaty o zachowanie zgodne z prawem. Wystawiony został kordon, którego celem jest zejście protestujących z jezdni. Protestujący ruszyli z ronda Dmowskiego. Na miejscu działają Zespoły Antykonfliktowe Policji. Wylegitymowano pierwsze osoby. W związku z naruszeniem prawa kierowane będą wnioski o ukaranie do sądu, jak również nakładane są mandaty karne" - czytamy w komunikacie Komendy Stołecznej Policji na Twitterze.

Strajk Kobiet

Protesty organizowanie przez Strajk Kobiet trwają od 22 października. Są następstwem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego kierowanego przez Julię Przyłębską. Chodzi o stwierdzenie, że przepis z 1993 roku zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

Do niedzielnego strajku dołączyli przedsiębiorcy i górale. " PiS prowadzi wojnę z całym światem: z kobietami, z młodzieżą, z nauczycielami, z lekarzami, z pielęgniarkami i położnymi, z przedsiębiorcami, pracownikami budżetowki,  z rolnikami, z samorządowcami, z Europą (itp.). Bez wprowadzenia stanu nadzwyczajnego, tak naprawdę wprowadzili nam faktyczny stan wojenny. A my jesteśmy wolne i wolni i z tej wolności nie zrezygnujemy! Nie chcieli z nami rozmawiać - teraz mają nas wszystkich przeciwko sobie. Chodźmy razem po wolność!" - czytamy na stronie wydarzenia.

Przedsiębiorcy z Podhala wyszli na ulice, bo chcą by rząd cofnął ograniczenia w związku z pandemią. Wielu z nich twierdzi, że z powodu zamknięcia ośrodków turystycznych znaleźli się na skraju bankructwa.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Zobacz jak wygląda Południowa Obwodnica Warszawy:

Mateusz DolakAutor

Jestem redaktorem prowadzącym portal Wawa Info. Trafiłem tutaj z Super Expressu, a wcześniej - pisałem dla portalu tvn24.pl i tvnwarszawa.pl. Swoją przygodę z mediami zacząłem jeszcze w liceum, kiedy współpracowałem z lokalnym radiem i telewizją.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Pexels Rodnae Productions

Wiadomości

E-sport - w czym tkwi jego fenomen?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wawa Info zmienia się w goniec.pl - Warszawa

Czytaj więcej >

Wiadomości

Świąteczna Warszawa. Specjalne metro i choinka na pl. Zamkowym

Czytaj więcej >
Protest pod Sejmem na ul. Wiejskiej

Wiadomości

Protest pod Sejmem. "Aborcja znaczy życie"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Warszawska Karta Miejska za darmo dla osób powyżej 70. roku życia

Czytaj więcej >
Pogrzeb 19-letniego Igora. / fot. WawaInfo

Wiadomości

Pogrzeb 19-letniego Igora. Wzruszające słowa księdza

Czytaj więcej >