wawainfo.pl
Warszawa, 30.10.2020

Jan Bielecki/East News

Kompletnie nie da się przejechać, wszystko stoi. Warszawa sparaliżowana, kobiety na ulicach

2 Listopada 2020

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

W poniedziałek (02.11) na stołecznych ulicach ponownie odbywają się protesty i blokady w ramach strajku kobiet, co prowadzi do paraliżu Warszawy. W kilkunastu miejscach w całym mieście należy spodziewać się utrudnień drogowych.

Strajk kobiet znów prowadzi do paraliżu Warszawy

W poniedziałek w stolicy znów odbywają się protesty i blokady w ramach strajku kobiet mające doprowadzić do paraliżu Warszawy. Utrudnień drogowych można spodziewać się w co najmniej kilkunastu lokalizacjach rozsianych po całym mieście.

Protesty strajku kobiet odbywają się dziś na Placu Bankowym, Placu Zawiszy, Placu na Rozdrożu, Placu Konstytucji oraz Placu Wilsona. Dodatkowo pod Kolumną Zygmunta na Placu Zamkowym odbywa się zaprzyjaźniony strajk środowisk artystyczno-kreatywnych. 

Strajk kobiet na placach, rondach i skrzyżowaniach

Blokady w ramach strajku kobiet odbywają się także na szeregu rond, ulic i skrzyżowań. Zablokowane będzie Rondo de Gaulle'a, Rondo Waszyngtona, Rondo "Radosława", Rondo ONZ oraz Rondo Daszyńskiego.

Utrudnień drogowych - bądź okazji do wyrażenia sprzeciwu wobec rządu oraz orzeczenia TK - należy spodziewać się także na skrzyżowaniu ul. Puławskiej z ul. Narbutta. Protestujący pojawią się także na Pradze, na skrzyżowaniu ul. Targowej z Aleją "Solidarności". 

Protestują także artyści

Do poniedziałkowych protestów w ramach strajku kobiet dołączyło się także środowisko artystyczno-kreatywne, które w tym samym czasie organizuje w Warszawie, ale także w szeregu innych polskich miast, protestacyjne "spacery", domagając się od rządu wsparcia dla artystów, twórców kultury i organizatorów wydarzeń kulturalnych poszkodowanych w wyniku wprowadzenia obostrzeń epidemicznych.

Protestujący ramię w ramię z kobietami artyści domagają się wypłaty rekompensat dla twórców, którzy z powodu obostrzeń sanitarnych ponieśli straty lub stracili źródło dochodów. Domagają się także zwolnienia ze składek ZUS od marca bieżącego roku do końca pandemii.

Protest przeciw TK, rządowi i klerowi

Trwające od 22 października w całej Polsce protesty wywołane zostały co prawda orzeczeniem TK dotyczącym aborcji, ale z każdym dniem lista postulatów wnoszonych przez protestujących wydłuża.

Oprócz liberalizacji prawa aborcyjnego protestujące Polki i Polacy domagają się także definitywnego rozdziału państwa od kościoła, w tym - w szczególności - zaprzestania finansowania kościoła z publicznych pieniędzy oraz likwidacji nauczania religii w szkołach. Wśród postulatów odnajdujemy także żądania bardziej zdecydowanego przeciwdziałania przemocy wobec kobiet, rzetelnej edukacji seksualnej w szkołach, ochrony praw osób LGBT oraz poprawy sytuacji ekonomicznej kobiet.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Julian BakułaAutor

Interesują mnie lokalne wydarzenia i problemy mieszkańców Warszawy i okolic, które chciałbym nagłaśniać, przyczyniając się do zmian na lepsze.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Piotr Molecki / East News

Ulice

Zderzenie dwóch osobówek na Grójeckiej, jedna osoba w szpitalu. Są opóźnienia w komunikacji miejskiej

Czytaj więcej >

Ulice

Ruszają kontrole prędkości na warszawskim odcinku trasy S8

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Ulice

Mieszkańcy Warszawy czekali bardzo długo, ale w końcu jest. Ważne oświadczenie urzędu miasta

Czytaj więcej >

Ulice

Pierwsze skutki nowego prawa drogowego. Coraz mniej ofiar

Czytaj więcej >

Ulice

Fotoradary na Moście Poniatowskiego zaczęły działać, posypią się mandaty

Czytaj więcej >

Ulice

Tłok w komunikacji miejskiej. Miasto Jest Nasze publikuje zdjęcia

Czytaj więcej >