Najnowsze odkrycie naukowców z popularnej uczelni. Przełomowe narzędzie może chronić przed koronawirusem
Filtr z roślin
Prof. dr hab. Mohamed Hazem Kalaji oraz dr inż. Jacek Mojski z Instytutu Biologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, skierowali swoje badania na opracowanie filtra powietrza bazującego na wykorzystaniu wybranych gatunków roślin. Zostały już przeprowadzone wstępne testy, które pokazały, że skuteczność tego filtra w przypadku wirusa grypy jest stuprocentowa. Trwają badania w kierunku możliwości zatrzymania wirusa SARS-CoV-2 przy pomocy opracowanego filtra.
Wyjątkowa maseczka
Maseczka wyprodukowana przez SGGW jest lekka, tania i nie zanieczyszcza środowiska, dodatkowo ma być wielokrotnego użytku. Jej budowa umożliwia pobieranie przez rośliny światła z otoczenia, aby mogły przeprowadzić proces fotosyntezy. - Nawet minimalna ilości światła, np. światła pokojowego jest wystarczająca, aby maseczka "działała" doskonale. Ponadto, maseczka może być również "czynna" w ciemności przez kilkanaście godzin - zapewniają naukowcy z SGGW. Maseczki wyprodukowane przez uniwersytet nie tylko będą chronić przed wirusami, ale mogą również stanowić element systemu oczyszczania powietrza w zamkniętych pomieszczeniach takich jak chociażby szkoły czy szpitale.
Naukowcy potrzebują wsparcia
Naukowcy z uniwersytetu poszukują polskich partnerów z sektora medycyny, biologii i biotechnologii, którzy mają możliwość testowania żywego lub nieaktywnego wirusa SARS-CoV-2. Dzięki temu możliwe będzie zaaplikowanie go na maskę. Uczelnia przy ich tworzeniu poszukuje dotacji w państwowych i prywatnych instytucjach. Dzięki temu będą wstanie dokończyć badania i rejestrację innowacyjnego polskiego produktu w światowym rejestrze patentowym. - Opracowanie oznaczałoby wielki sukces dla Polskiej nauki na światowej arenie - mówią naukowcy z SGGW
Czekamy na Wasze informacje
wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.