wawainfo.pl
Naukowcy z instytutu Biologii SGGW stworzyli innowacyjną maseczkę z roślin

SGGW / Warsaw University of Life Sciences, FB

Najnowsze odkrycie naukowców z popularnej uczelni. Przełomowe narzędzie może chronić przed koronawirusem

18 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Karolina Kraushar

Udostępnij:

Naukowcy z Instytutu Biologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego opracowali filtr stworzony z mieszaniny roślin, który skutecznie chroni przed zarażeniem się wirusami i może zostać wykorzystany jako maseczka ochronna. Trwają badania, kt

Filtr z roślin 

Prof. dr hab. Mohamed Hazem Kalaji oraz dr inż. Jacek Mojski z Instytutu Biologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, skierowali swoje badania na opracowanie filtra powietrza bazującego na wykorzystaniu wybranych gatunków roślin. Zostały już przeprowadzone wstępne testy, które pokazały, że skuteczność tego filtra w przypadku wirusa grypy jest stuprocentowa. Trwają badania w kierunku możliwości zatrzymania wirusa SARS-CoV-2 przy pomocy opracowanego filtra.

Wyjątkowa maseczka 

Maseczka wyprodukowana przez SGGW jest lekka, tania i nie zanieczyszcza środowiska, dodatkowo ma być wielokrotnego użytku. Jej budowa umożliwia pobieranie przez rośliny światła z otoczenia, aby mogły przeprowadzić proces fotosyntezy. - Nawet minimalna ilości światła, np. światła pokojowego jest wystarczająca, aby maseczka "działała" doskonale. Ponadto, maseczka może być również "czynna" w ciemności przez kilkanaście godzin - zapewniają naukowcy z SGGW. Maseczki wyprodukowane przez uniwersytet nie tylko będą chronić przed wirusami, ale mogą również stanowić element systemu oczyszczania powietrza w zamkniętych pomieszczeniach takich jak chociażby szkoły czy szpitale.

Naukowcy potrzebują wsparcia

Naukowcy z uniwersytetu poszukują polskich partnerów z sektora medycyny, biologii i biotechnologii, którzy mają możliwość testowania żywego lub nieaktywnego wirusa SARS-CoV-2. Dzięki temu możliwe będzie zaaplikowanie go na maskę. Uczelnia przy ich tworzeniu poszukuje dotacji w państwowych i prywatnych instytucjach. Dzięki temu będą wstanie dokończyć badania i rejestrację innowacyjnego polskiego produktu w światowym rejestrze patentowym. - Opracowanie oznaczałoby wielki sukces dla Polskiej nauki na światowej arenie - mówią naukowcy z SGGW

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Podobne artykuły

Policja prosi o pomoc

Wiadomości

Kradzież sprzętu medycznego dla niemowląt z wadami słuchu. Policja prosi o pomoc przy odnalezieniu sprawców

Czytaj więcej >
Stołeczne WOPR

Wiadomości

Tragedia na kąpielisku w Zielonce. Tonącego nie udało się uratować

Czytaj więcej >
Jan BIELECKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Wypadek na plaży w Nieporęcie. Trwa akcja ratunkowa

Czytaj więcej >
wawainfo.pl

Wiadomości

Nie żyje mężczyzna reanimowany przez służby na plaży w Nieporęcie

Czytaj więcej >
Straż pożarna w Skysawa

Wiadomości

Tłum strażaków pod wieżowcem Skysawa na Świętokrzyskiej. Czy sprawa jest poważna?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rowerzystka wjechała prosto pod pociąg. Nie żyje

Czytaj więcej >