wawainfo.pl > Wiadomości > Ogromny samolot leci do Polski. We wtorek wyląduje w Warszawie, możesz śledzić jego trasę
Mateusz Kobyłka
Mateusz Kobyłka 19.03.2022 03:25

Ogromny samolot leci do Polski. We wtorek wyląduje w Warszawie, możesz śledzić jego trasę

samolot transportowy
Wikimedia Commons/Alex Beltyukov

Samolot ze sprzętem medycznym leci do Polski

Samolot transportowy, załadowany bardzo potrzebnym sprzętem i środkami ochrony, leci w kierunku Polski. Przewiezionych zostanie siedem milionów maseczek, kilkaset tysięcy kombinezonów i kilkaset tysięcy przyłbic. Z tego powodu transport ten budzi wiele emocji i jest mocno oczekiwany. Informację o jego wylocie przekazał na swoim twitterze prezes KGHM, Marcin Chludziński. Spółka, którą zarządza, odpowiada wraz z Lotosem za organizację tego ogromnego przedsięwzięcia.

Największy samolot świata

Antonow An-225 Mrija, to zaprojektowany i wyprodukowany w Związku Radzieckim olbrzymi samolot transportowy. Jest jedyną taką maszyną na świecie. Pierwotnie zaprojektowany do przewożenia promów kosmicznych, teraz używany jest do transportu nietypowych ładunków na ogromne odległości. Ten sześciosilnikowy gigant obsługiwany jest przez sześcioosobową załogę. Obecnie należy do ukraińskich linii lotniczych Antonov Airlines. 

Kiedy wylądjuje w Polsce?

Ten kolosalny samolot jest już w drodze. Według flightradar24.com (gdzie możecie śledzić jego trasę) Antonow wystartował z lotniska w Tianjin o 11:22 czasu polskiego. W drodze do Polski bedzie musiał odbyć lądowanie na lotnisku w Ałmatach w Kazachstanie. Na Okęciu możemy spodziewać się go we wtorek 14 kwietnia o 9:30.

To nie pierwsze lądowanie tego samolotu w Polsce

Lądowanie An-225 zawsze jest dużym i szeroko komentowanym wydarzeniem. Bedzie to jego trzecie lądowanie w naszym kraju. Poprzednio gościł na naszych lotniskach dwukrotnie. W 2003 r. lądował na lotnisku Ławica w Poznaniu, a w 2005 r. w porcie lotniczym Katowice-Pyrzowice.