wawainfo.pl Wiadomości Rodzice nie chcą religii w szkołach. Mniej uczniów na lekcjach, to dopiero początek kryzysu
pixabay.com/congerdesign

Rodzice nie chcą religii w szkołach. Mniej uczniów na lekcjach, to dopiero początek kryzysu

19 marca 2022
Autor tekstu: Kamil Matuszak

Coraz mniej uczniów na religii

Rodzicie dzieci w wieku szkolnym już wielokrotnie informowali o tym, że lekcje religii przestały mieć wiele wspólnego z kwestią wiary i nauczania, jak być dobrych człowiekiem oraz chrześcijaninem, a bardzo często zaczęły przypominać miejsce indoktrynacyjnej przepychanki, w której więcej jest poglądów politycznych niż Słowa Bożego.

Właśnie dlatego liczba uczniów uczęszczających na lekcje religii zmniejsza się lawinowo na warszawskim Ursynowie. Jak podaje portal haloursynow.pl, w tej dzielnicy w szkołach odnotowano spory spadek dzieci, które chodzą na zajęcia. We wszystkich szkołach na Ursynowie uczy się prawie 12,5 tys. młodych umysłów. Nieco ponad 8 tys. dzieci i młodzieży wciąż regularnie spotyka się w klasach z katechetami.

Rodzice widzą, jak wyglądają lekcje religii i wypisują dzieci

Nauczyciele przyznają, że czegoś takiego jeszcze nie było. To nowość, którą łączą oczywiście bezpośrednio z tym, co dzieje się ostatnio na ulicach polskich miast.

- To namacalny efekt tego, co dzieje się obecnie w polityce. Rodzice mówią, że popierając Strajk Kobiet, zamiast tylko słowami walczyć z ingerencją Kościoła w ich życie, chcą to zamanifestować działaniem. Nie dziwię się, że tak wielu rodziców wypisuje dzieci z religii, bo już dawno w Polsce nie należy ona do sfery ducha, ale polityki - mówiła dyrektorka ursynowskiej podstawówki w rozmowie z Halo Ursynów.

Pedagodzy zauważają, że oliwy do ognia dolał list fundacji "Ordo Iuris", który na początku października dotarł do dyrekcji i społeczności stołecznych szkół. Można w nim przeczytać, że: W polskim systemie prawnym nie ma żadnego przepisu prawa stwierdzającego, że polska szkoła ma charakter świecki, a dyrekcja placówki ma obowiązek przyjąć rolę gwaranta możliwości ekspresji religijnej. To riposta wymierzona w pismo wiceprezydent Warszawy, która informowała placówki oświatowe o tym, że szkoły publiczne i uroczystości przez nie organizowane powinny mieć charakter świecki.

Ubywa uczniów na lekcjach religii

Według danych zebranych w szkołach, od rozpoczęcia roku szkolnego na zajęciach ubyło 316 uczniów. To spadek o prawie 4 procent w zaledwie trzy miesiące. Pokazuje to rzeczywistą tendencję i niezadowolenie społeczeństwa tym, co dzieje się wokół Kościoła Katolickiego.

Rodzice z Ursynowa rozpoczęli we wrześniu masowe wypisywanie dzieci z religii. Dla jednych była to wygoda, dla drugich manifestacja poglądów, a dla innych dopiero pierwszy krok w całkowitym rozstaniu z Kościołem.

Bardzo ciekawe jest to, że nawet dziadkowie wypisywanych z religii dzieci nie protestują. Jest to pokolenie wychowane w wierze i związane z uroczystościami kościelnymi, ale nawet ono rozumie, że religia w szkole ma coraz mniej wspólnego z prawdziwą wiarą.

Co stanie się z katechetami?

Najbardziej w tej sytuacji szkoda nauczycieli, którzy dalecy są od łączenia wiary z polityką. Jest to ogromna grupa, która ucierpi, jeśli dzieci na zajęciach będzie coraz mniej. Stracą oni pracę lub w najlepszym wypadku, ich godziny lekcyjne zostaną ograniczone.

Katecheci mają świadomość trendu i rozumieją, z czego on wynika - każdy ma wolność wyboru, nikogo nie zmuszamy do uczestnictwa w zajęciach. Szanujemy wybór rodziców niepełnoletnich uczniów, którzy nie podają powodów swojej decyzji. - komentuje ks. Kamil Falkowski, duszpasterz młodzieży i katecheta z SP nr 330.

Ursynów nie jest odosobnionym przypadkiem. Obecnie w stolicy na lekcje religii, według Archidiecezji Warszawskiej, uczęszcza 70 procent wszystkich uczniów.

Obserwuj nas w
autor
Kamil Matuszak

Od wielu lat zajmuje się pisaniem o wszystkim, co go pasjonuje. Dotychczas zawodowo zajmował się przede wszystkim marketingiem internetowym, w międzyczasie udoskonalając swój warsztat dziennikarski.

Całym jego światem jest film, serial i muzyka - uwielbia oglądać i słuchać, a może też mówić i pisać o nich całymi dniami.

Fascynuje go życie w dużym mieście, dlatego lubi poznawać zalety i wady codziennej Warszawy. Kiedyś chciał zostać piłkarzem, następnie radiowcem, a teraz - pragnie jak najlepiej relacjonować czytelnikom to, co dzieje się w stolicy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl
Aktualności dzielnice ulice mazowsze Kultura Dzieje się w Warszawie Kronika Kryminalna rozrywka polecamy