wawainfo.pl
Religia w szkole na Ursynowie

pixabay.com/congerdesign

Rodzice nie chcą religii w szkołach. Mniej uczniów na lekcjach, to dopiero początek kryzysu

10 Listopada 2020

Autor tekstu:

Kamil Matuszak

Udostępnij:

Coraz mniej uczniów chodzi na lekcje religii. Tylko w tym roku na warszawskim Ursynowie odnotowano znaczący spadek obecności. Tę decyzję podejmują głównie rodzice, którzy nie chcą, aby ich dzieci były poddawane politycznej indoktrynac

Coraz mniej uczniów na religii

Rodzicie dzieci w wieku szkolnym już wielokrotnie informowali o tym, że lekcje religii przestały mieć wiele wspólnego z kwestią wiary i nauczania, jak być dobrych człowiekiem oraz chrześcijaninem, a bardzo często zaczęły przypominać miejsce indoktrynacyjnej przepychanki, w której więcej jest poglądów politycznych niż Słowa Bożego.

Właśnie dlatego liczba uczniów uczęszczających na lekcje religii zmniejsza się lawinowo na warszawskim Ursynowie. Jak podaje portal haloursynow.pl, w tej dzielnicy w szkołach odnotowano spory spadek dzieci, które chodzą na zajęcia. We wszystkich szkołach na Ursynowie uczy się prawie 12,5 tys. młodych umysłów. Nieco ponad 8 tys. dzieci i młodzieży wciąż regularnie spotyka się w klasach z katechetami.

Rodzice widzą, jak wyglądają lekcje religii i wypisują dzieci

Nauczyciele przyznają, że czegoś takiego jeszcze nie było. To nowość, którą łączą oczywiście bezpośrednio z tym, co dzieje się ostatnio na ulicach polskich miast.

- To namacalny efekt tego, co dzieje się obecnie w polityce. Rodzice mówią, że popierając Strajk Kobiet, zamiast tylko słowami walczyć z ingerencją Kościoła w ich życie, chcą to zamanifestować działaniem. Nie dziwię się, że tak wielu rodziców wypisuje dzieci z religii, bo już dawno w Polsce nie należy ona do sfery ducha, ale polityki - mówiła dyrektorka ursynowskiej podstawówki w rozmowie z Halo Ursynów.

Pedagodzy zauważają, że oliwy do ognia dolał list fundacji "Ordo Iuris", który na początku października dotarł do dyrekcji i społeczności stołecznych szkół. Można w nim przeczytać, że: W polskim systemie prawnym nie ma żadnego przepisu prawa stwierdzającego, że polska szkoła ma charakter świecki, a dyrekcja placówki ma obowiązek przyjąć rolę gwaranta możliwości ekspresji religijnej. To riposta wymierzona w pismo wiceprezydent Warszawy, która informowała placówki oświatowe o tym, że szkoły publiczne i uroczystości przez nie organizowane powinny mieć charakter świecki.

Ubywa uczniów na lekcjach religii

Według danych zebranych w szkołach, od rozpoczęcia roku szkolnego na zajęciach ubyło 316 uczniów. To spadek o prawie 4 procent w zaledwie trzy miesiące. Pokazuje to rzeczywistą tendencję i niezadowolenie społeczeństwa tym, co dzieje się wokół Kościoła Katolickiego.

Rodzice z Ursynowa rozpoczęli we wrześniu masowe wypisywanie dzieci z religii. Dla jednych była to wygoda, dla drugich manifestacja poglądów, a dla innych dopiero pierwszy krok w całkowitym rozstaniu z Kościołem.

Bardzo ciekawe jest to, że nawet dziadkowie wypisywanych z religii dzieci nie protestują. Jest to pokolenie wychowane w wierze i związane z uroczystościami kościelnymi, ale nawet ono rozumie, że religia w szkole ma coraz mniej wspólnego z prawdziwą wiarą.

Co stanie się z katechetami?

Najbardziej w tej sytuacji szkoda nauczycieli, którzy dalecy są od łączenia wiary z polityką. Jest to ogromna grupa, która ucierpi, jeśli dzieci na zajęciach będzie coraz mniej. Stracą oni pracę lub w najlepszym wypadku, ich godziny lekcyjne zostaną ograniczone.

Katecheci mają świadomość trendu i rozumieją, z czego on wynika - każdy ma wolność wyboru, nikogo nie zmuszamy do uczestnictwa w zajęciach. Szanujemy wybór rodziców niepełnoletnich uczniów, którzy nie podają powodów swojej decyzji. - komentuje ks. Kamil Falkowski, duszpasterz młodzieży i katecheta z SP nr 330.

Ursynów nie jest odosobnionym przypadkiem. Obecnie w stolicy na lekcje religii, według Archidiecezji Warszawskiej, uczęszcza 70 procent wszystkich uczniów.

Podobne artykuły

Policja prosi o pomoc

Wiadomości

Kradzież sprzętu medycznego dla niemowląt z wadami słuchu. Policja prosi o pomoc przy odnalezieniu sprawców

Czytaj więcej >
Stołeczne WOPR

Wiadomości

Tragedia na kąpielisku w Zielonce. Tonącego nie udało się uratować

Czytaj więcej >
Jan BIELECKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Wypadek na plaży w Nieporęcie. Trwa akcja ratunkowa

Czytaj więcej >
wawainfo.pl

Wiadomości

Nie żyje mężczyzna reanimowany przez służby na plaży w Nieporęcie

Czytaj więcej >
Straż pożarna w Skysawa

Wiadomości

Tłum strażaków pod wieżowcem Skysawa na Świętokrzyskiej. Czy sprawa jest poważna?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rowerzystka wjechała prosto pod pociąg. Nie żyje

Czytaj więcej >