wawainfo.pl
Opieka zdrowotna w święta

Pixabay

Lekarze przyjmujący w święta w Warszawie. Przychodnie otwarte w Boże Narodzenie

25 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Chociaż w okresie świątecznym wiele usług dostępnych będzie w bardzo ograniczonym zakresie, to jednak mieszkańcy Warszawy potrzebujący opieki czy konsultacji medycznej nie zostaną pozostawieni samym sobie. Do ich dyspozycji pozostawać będą punkty nocnej i

Opieka zdrowotna w święta w Warszawie

Wiceprezydentka Renata Kaznowska opublikowała w środę wpis, w którym przypomina mieszkańcom Warszawy o dostępności usług publicznej służby zdrowia także nocami oraz w okresie świątecznym. "Drodzy mieszkańcy, oby nie przydała się ta informacja, ale gdyby jednak... w razie nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia w okresie świątecznym możecie udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszkacie, i do którego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej złożyliście swoją deklarację" - napisała Kaznowska.

"Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy. (...) Dyżurujący lekarz udziela porad: w warunkach ambulatoryjnych, w domu pacjenta (w przypadkach medycznie uzasadnionych), telefonicznie" - informuje urząd miasta.

Drodzy mieszkańcy, oby nie przydała się ta informacja, ale gdyby jednak...w razie nagłego zachorowania lub pogorszenia...

Opublikowany przez Renatę Kaznowską - Wiceprezydent m.st. Warszawy Środa, 23 grudnia 2020

Pomoc w razie nagłego zachorowania

Jak dowiadujemy się ze strony NFZ, z pomocy lekarza lub pielęgniarki w nocy lub w święta i dni wolne od pracy możemy skorzystać w trzech przypadkach:

  • nagłego zachorowania;

  • nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy;

  • gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

Warszawskie przychodnie czynne w święta

Poniżej publikujemy udostępnioną przez urząd miasta listę punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Warszawie dla poszczególnych dzielnic wraz z telefonami dla pacjentów i godzinami otwarcia.

Święta w dobie pandemii

Ze względu na wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa obostrzenia sanitarne tegoroczne święta będą dla większości z nas różnić się od poprzednich. Na Wigilię będzie można zaprosić nie więcej niż 5 osób spoza danego gospodarstwa domowego.

Ministerstwo zdrowia oraz Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zachęcają do tego, aby w święta zostać w domu i spędzić ten okres w gronie najbliższej rodziny. Podróże w okresie świątecznym będą utrudnione ze względu na ograniczenie działalności branży hotelarskiej. W ograniczonym zakresie funkcjonować będą także galerie handlowe. Niezmiennie obowiązują ponadto limity uczestników zgromadzeń publicznych (do 5 osób) oraz mszy w kościele (1 osoba na 15 metrów kwadratowych). Ograniczenia te obejmą także Sylwestra - kiedy to od godziny 19 do 6 nad ranem obowiązywać będzie zakaz przemieszczania się - i przedłużone zostaną do 17 stycznia.

Szczepienia ruszą tuż po świętach

Drugiego dnia świąt do Polski ma trafić pierwsze 10 tysięcy dawek szczepionki przeciw COVID-19 wyprodukowanej przez firmy BioNTech i Pfizer, która w poniedziałek została warunkowo dopuszczona do obrotu przez Komisję Europejską. Szczepienia mają się rozpocząć jeszcze przed Nowym Rokiem.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował w środę, że jako pierwszy w Polsce zaszczepiony zostanie lekarz z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie będącego jednym z tak zwanych szpitali węzłowych. To właśnie kadra pracownicza tych szpitali będzie szczepiona w pierwszej kolejności, aby następnie przystąpić do szczepienia pracowników innych placówek medycznych i aptecznych oraz ośrodków pomocy społecznej w całym kraju. 

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Podobne artykuły

Policja prosi o pomoc

Wiadomości

Kradzież sprzętu medycznego dla niemowląt z wadami słuchu. Policja prosi o pomoc przy odnalezieniu sprawców

Czytaj więcej >
Stołeczne WOPR

Wiadomości

Tragedia na kąpielisku w Zielonce. Tonącego nie udało się uratować

Czytaj więcej >
Jan BIELECKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Wypadek na plaży w Nieporęcie. Trwa akcja ratunkowa

Czytaj więcej >
wawainfo.pl

Wiadomości

Nie żyje mężczyzna reanimowany przez służby na plaży w Nieporęcie

Czytaj więcej >
Straż pożarna w Skysawa

Wiadomości

Tłum strażaków pod wieżowcem Skysawa na Świętokrzyskiej. Czy sprawa jest poważna?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rowerzystka wjechała prosto pod pociąg. Nie żyje

Czytaj więcej >