wawainfo.pl
Warszawa, 28.10.2020 zgromadzenie na placu Powstancow Warszawy

Jan Bielecki/East News

Zacznie się już o godzinie 17. Protestujący ruszą z trzech miejsc, będą ogromne utrudnienia

30 Października 2020

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

W piątek (30.10) o godzinie 17 rozpocznie się w Warszawie kolejny protest kobiet organizowany przez Ogólnopolski Strajk Kobiet. Protestujące i protestujący ruszą jednocześnie z trzech różnych miejsc w stolicy: z Placu Zamkowego, z Placu Zawi

Dziś ciąg dalszy protestu kobiet

W piątek w Warszawie odbędzie się kolejny protesty kobiet, stanowiący ciąg dalszy demonstracji, przemarszów i blokad trwających w stolicy i w wielu innych miastach w całym kraju, odkąd 22 października Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w sprawie aborcji.

Ogólnopolski Strajk Kobiet zapowiada, że o godzinie 17 w trzech miejscach w Warszawie rozpoczną się marsze protestacyjne. Demonstrujące kobiety i mężczyźni wyruszą wtedy z Placu Zamkowego, Placu Zawiszy oraz spod Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) w Alejach Ujazdowskich. 

"Dałyśmy ultimatum, czas minął"

"Dałyśmy ultimatum: macie czas do środy. Tymczasem straszy się nas prokuraturą, obwinia za pandemię, która zaczęła się w marcu, Kaczyński szczuje na nas media, wysyła na nas policję, a niedługo być może wojsko. Czas minął, dlatego jutro z całej Polski zjeżdżamy się do Warszawy, aby jeszcze głośniej wybrzmiało nasze #wypierdalać" - czytamy w opisie wydarzenia na Facebooku.

Powyższe słowa nawiązują do ostatnich wypowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który we wtorek zarzucił protestującym i organizatorom protestów sprowadzanie "niebezpieczeństwa powszechnego", zarazem nawołując Polaków do "obrony" kościołów przed "atakami", jak również do wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, który z kolei podczas konferencji prasowej nawoływał do zaprzestania protestów ze względu na wzrost liczby zakażeń koronawirusem

Protest kobiet z maseczkami

Organizatorki protestu kobiet apelują do uczestników i uczestniczek demonstracji o przestrzeganie obostrzeń sanitarnych. "Protestując, pamiętaj:- maseczki na naszych wydarzeniach są obligatoryjne- w miarę możliwości dbaj o dystans, pamiętaj o dezynfekcji rąk" - czytamy w opisie wydarzenia na Facebooku.

Udzielają uczestnikom również wskazówek dotyczących bezpieczeństwa w związku z obawami przed atakami bojówek nacjonalistycznych i faszystowskich. "Bądź uważna i uważny: zadbaj o bezpieczeństwo osób wokół siebie, sprawdź, czy czegoś nie potrzebują. Nie wracaj sama/sam, ale w grupie min. 5, a najlepiej 10 osób."

Co w razie zatrzymania?

Ogólnopolski Strajk Kobiet stara się także uświadomić uczestniczki i uczestników protestu kobiet w kwestii ich praw w przypadku zatrzymania przez policję. "Masz prawo milczeć" - czytamy w sporządzonym w tym celu instruktażu - "Nie masz obowiązku ustosunkowywać się do swojego zatrzymania." 

"Masz prawo do adwokata. Ale nikt ci go nie zorganizuje. Sama/sam zadbaj o numer do adwokata, zanim pójdziesz na protest" - czytamy w informatorze rozpowszechnianym na stronach protestu kobiet. Można tam znaleźć także telefony do adwokatów udzielających osobom zatrzymanym podczas protestu kobiet nieodpłatnej pomocy prawnej.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Podobne artykuły

Od poniedziałku plac Bankowy zamieni się w plac budowy, tramwaje rozpoczynają drugi etap prac technicznych

Ulice

Remont torowiska w okolicach placu Bankowego. Zamykanych jest 18 przystanków, a tramwaje będą jeździć objazdami

Czytaj więcej >
KASIA ZAREMBA/AGENCJA SE/East News

Ulice

Wypadek na trasie S8 w kierunku Poznania. Stworzył się gigantyczny korek

Czytaj więcej >

Ulice

Wał Miedzeszyński. Zderzenie dwóch samochodów, są ranni

Czytaj więcej >

Ulice

Wypadek w Warszawie. Z impetem wjechała w pieszego, trwa akcja ratunkowa

Czytaj więcej >
wawainfo.pl

Ulice

Mokotów: wypadek na Puławskiej. Zablokowany jeden pas ruchu

Czytaj więcej >
arembowski / Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Ulice

Wypadek na Stegnach, z samochodów niewiele zostało. Jedna osoba trafiła do szpitala

Czytaj więcej >