Zacznie się już o godzinie 17. Protestujący ruszą z trzech miejsc, będą ogromne utrudnienia

Autor Julian Bakuła - 30 Października 2020
Warszawa, 28.10.2020 zgromadzenie na placu Powstancow WarszawyŹródło: Jan Bielecki/East News

W piątek (30.10) o godzinie 17 rozpocznie się w Warszawie kolejny protest kobiet organizowany przez Ogólnopolski Strajk Kobiet. Protestujące i protestujący ruszą jednocześnie z trzech różnych miejsc w stolicy: z Placu Zamkowego, z Placu Zawiszy oraz spod KPRM w Alejach Ujazdowskich. W związku z przemarszami oraz spodziewanymi kontrmanifestacjami można spodziewać się ogromnych utrudnień na stołecznych drogach.

Hasło Strajku Kobiet na płocie Jarosława Kaczyńskiego. Nie uwierzycie, jak zareagowała policjaHasło Strajku Kobiet na płocie Jarosława Kaczyńskiego. Nie uwierzycie, jak zareagowała policjaCzytaj dalej

Dziś ciąg dalszy protestu kobiet

W piątek w Warszawie odbędzie się kolejny protesty kobiet, stanowiący ciąg dalszy demonstracji, przemarszów i blokad trwających w stolicy i w wielu innych miastach w całym kraju, odkąd 22 października Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w sprawie aborcji.

Ogólnopolski Strajk Kobiet zapowiada, że o godzinie 17 w trzech miejscach w Warszawie rozpoczną się marsze protestacyjne. Demonstrujące kobiety i mężczyźni wyruszą wtedy z Placu Zamkowego, Placu Zawiszy oraz spod Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) w Alejach Ujazdowskich.

OSK

"Dałyśmy ultimatum, czas minął"

"Dałyśmy ultimatum: macie czas do środy. Tymczasem straszy się nas prokuraturą, obwinia za pandemię, która zaczęła się w marcu, Kaczyński szczuje na nas media, wysyła na nas policję, a niedługo być może wojsko. Czas minął, dlatego jutro z całej Polski zjeżdżamy się do Warszawy, aby jeszcze głośniej wybrzmiało nasze #wypierdalać" - czytamy w opisie wydarzenia na Facebooku.

Powyższe słowa nawiązują do ostatnich wypowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który we wtorek zarzucił protestującym i organizatorom protestów sprowadzanie "niebezpieczeństwa powszechnego", zarazem nawołując Polaków do "obrony" kościołów przed "atakami", jak również do wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, który z kolei podczas konferencji prasowej nawoływał do zaprzestania protestów ze względu na wzrost liczby zakażeń koronawirusem.

Dzisiaj grzeje:
1. Hasło Strajku Kobiet na płocie Jarosława Kaczyńskiego. Nie uwierzycie, jak zareagowała policja
2. Niewiarygodne sceny w Wuhan. Jeszcze niedawno zmagali się z pandemią, teraz zapomnieli o zagrożeniu
3. Samochód Krystyny Pawłowicz zderzył się z tramwajem

Rząd wzywa do zaprzestania protestów. Gliński popiera słowa premiera i apeluje: Rząd wzywa do zaprzestania protestów. Gliński popiera słowa premiera i apeluje: "nie gromadźcie się na ulicach"Czytaj dalej

Protest kobiet z maseczkami

Organizatorki protestu kobiet apelują do uczestników i uczestniczek demonstracji o przestrzeganie obostrzeń sanitarnych. "Protestując, pamiętaj:
- maseczki na naszych wydarzeniach są obligatoryjne
- w miarę możliwości dbaj o dystans, pamiętaj o dezynfekcji rąk" - czytamy w opisie wydarzenia na Facebooku.

Udzielają uczestnikom również wskazówek dotyczących bezpieczeństwa w związku z obawami przed atakami bojówek nacjonalistycznych i faszystowskich. "Bądź uważna i uważny: zadbaj o bezpieczeństwo osób wokół siebie, sprawdź, czy czegoś nie potrzebują. Nie wracaj sama/sam, ale w grupie min. 5, a najlepiej 10 osób."

Co w razie zatrzymania?

Ogólnopolski Strajk Kobiet stara się także uświadomić uczestniczki i uczestników protestu kobiet w kwestii ich praw w przypadku zatrzymania przez policję. "Masz prawo milczeć" - czytamy w sporządzonym w tym celu instruktażu - "Nie masz obowiązku ustosunkowywać się do swojego zatrzymania."

"Masz prawo do adwokata. Ale nikt ci go nie zorganizuje. Sama/sam zadbaj o numer do adwokata, zanim pójdziesz na protest" - czytamy w informatorze rozpowszechnianym na stronach protestu kobiet. Można tam znaleźć także telefony do adwokatów udzielających osobom zatrzymanym podczas protestu kobiet nieodpłatnej pomocy prawnej.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Bardzo ważne, mocne słowa uczestniczek Powstania Warszawskiego. Bardzo ważne, mocne słowa uczestniczek Powstania Warszawskiego. "Kościół jest skłócony" - twierdzą, a ich wsparcie wywołuje wzruszenie u młodych PolekCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Orlen, PKO BP, Tauron i inne spółki Skarbu Państwa dostały specjalne zadanie od premiera. Skorzystać mają tysiące Polaków
  2. Wjechał w tłum demonstrantów i wysiadł z kijem bejsbolowym
  3. Krystyna Pawłowicz z samego rana spakowała walizki i wyjechała. Dziś protest przed jej blokiem
  4. Jest ostateczna decyzja w sprawie 1 listopada. Archidiecezja właśnie potwierdziła
  5. Bardzo ważne, mocne słowa uczestniczek Powstania Warszawskiego. "Kościół jest skłócony" - twierdzą, a ich wsparcie wywołuje wzruszenie u młodych Polek
  6. Zaskakująca reakcja IKEA na strajk kobiet. Klienci są oburzeni
  7. Wisła Kraków. Najlepszy polski klub początku XXI wieku

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News