Nowe obostrzenia w Polsce od soboty

Autor Mateusz Dolak - 25 Marca 2021
Źródło: KPRM

Chwilę po godzinie 11 rozpoczęła się konferencja w sprawie nowych obostrzeń. Sytuacja w związku z pandemią koronawirusa w Polsce pogarsza się. W czwartek padł rekord zakażeń. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ponad 34 tysiącach nowych przypadków. 5 tysięcy z nich wykryto na Mazowszu.

Nowe obostrzenia

- Trzecia fala będzie gorsza od drugiej - powiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia i dodał, że znaleźliśmy się w sytuacji kryzysowej, dlatego konieczne jest wprowadzenie dodatkowych obostrzeń.

Nowe restrykcje będą obowiązywały od najbliższej soboty do 9 kwietnia.
Zamknięte będą salony urody, zakłady kosmetyczne oraz fryzjerskie.
Zamknięte będą wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane.

Obostrzenia w handlu

Nieczynne będą też przedszkola i żłobki.
W placówkach handlowych, na targu i poczcie będą obowiązywały nowe limity osób.
Nowy limit osób będzie również obowiązywał w kościołach i miejscach kultu religijnego.

Limity osób

Obiekty sportowe będą otwarte tylko dla zawodowców.

Wbrew niektórym spekulacjom, rząd nie wprowadził zakazu przemieszczania się. Adam Niedzielski zaapelował jednak o spędzenie najbliższych świąt w gronie najbliższych osób. Dodał również, że bardzo ważne jest przejście na pracę zdalną.

Zajęte łóżka

- Polska znajduje się w najtrudniejszym momencie pandemii. Dzisiaj mamy zarejestrowany najwyższy wzrost zakażeń. W tej chwili zajętych jest ponad 70 procent łóżek i 70 procent łóżek respiratorowych. Zbliżamy się jednak do granic wydolności służby zdrowia. Jesteśmy o krok od przekroczenia tej granicy i musimy zrobić wszystko, by uniknąć tego scenariusza - tymi słowami premier Mateusz Morawiecki rozpoczął konferencję.

- To nie sprzęt jest wąskim gardłem, nie łóżka. To dostępność lekarzy, pielęgniarek, służb medycznych, które bardzo ciężko pracują przy pacjentach - wymienił.

Morawiecki dodał, że obecnie jedyną bronią w walce z koronawirusem są szczepionki. - Dostępność szczepionek jest dzisiaj jedynym wąskim gardłem w Polskim procesie szczepienia. Gdybyśmy mieli taką możliwość ściągania szczepionek jak Wielka Brytania, czy Stany Zjednoczone, to osób zaszczepionych byłoby więcej - tłumaczył.

Następnie odniósł się do wprowadzonych obostrzeń. - Ograniczenie mobilności, ograniczenie swobód gospodarczych jest konieczne. Mam nadzieję, że ludzie to rozumieją. Że musimy czasami luzować, a czasami zaostrzać. W tym samym momencie musimy walczyć o kilka spraw: o zdrowie i życie obywateli, a także o miejsca pracy Polaków. Dlatego w lutym, kiedy było to możliwe, poluzowaliśmy trochę obostrzenia, ale dzisiaj musimy je zaostrzyć - kontynuował.

Premier zaapelował o spędzenie najbliższych świąt w gronie najbliższych. Po szefie rządu, głos zabrał minister zdrowia.

Najgorzej na Mazowszu i Śląsku

- Trzecia fala będzie jeszcze większa niż druga. To za sprawą brytyjskiej mutacji koronawirusa. Średni poziom zachorowań w Polsce przekroczył już 24 tysiące. W kolejnych tygodniach będziemy zauważali wzrosty zachorowań, a co za tym idzie liczbę hospitalizacji - powiedział Adam Niedzielski.

Minister Zdrowia wymieniał, że sytuacja w regionach jest różna. Podkreślił, że najgorzej jest na Śląsku i na Mazowszu. - Województwo śląskie w ciągu dwóch tygodni stało się liderem zachorowań pod względem 100 tysięcy mieszkańców - mówił.

- Niezależnie od sytuacji w regionach, najważniejszą kwestią jest zapewnienie wolnych łóżek i personelu w szpitalach - dodał i podsumował, że od wprowadzenia obostrzeń 15 marca powiększono bazę łóżek i respiratorów.

Przedsiębiorcy zapowiadają nalot dronów na WarszawęPrzedsiębiorcy zapowiadają nalot dronów na WarszawęCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: wawainfo.pl,
zdjęcie główne ilustracyjne: wawainfo.pl

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News