wawainfo.pl

KPRM

Nowe obostrzenia w Polsce od soboty

25 Marca 2021

Autor tekstu:

Mateusz Dolak

Udostępnij:

Chwilę po godzinie 11 rozpoczęła się konferencja w sprawie nowych obostrzeń. Sytuacja w związku z pandemią koronawirusa w Polsce pogarsza się. W czwartek padł rekord zakażeń. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ponad 34 tysiącach nowych przypadków

Nowe obostrzenia

- Trzecia fala będzie gorsza od drugiej - powiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia i dodał, że znaleźliśmy się w sytuacji kryzysowej, dlatego konieczne jest wprowadzenie dodatkowych obostrzeń.

Nowe restrykcje będą obowiązywały od najbliższej soboty do 9 kwietnia.Zamknięte będą salony urody, zakłady kosmetyczne oraz fryzjerskie.Zamknięte będą wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane.

Nieczynne będą też przedszkola i żłobki.W placówkach handlowych, na targu i poczcie będą obowiązywały nowe limity osób.Nowy limit osób będzie również obowiązywał w kościołach i miejscach kultu religijnego.

Obiekty sportowe będą otwarte tylko dla zawodowców.

Wbrew niektórym spekulacjom, rząd nie wprowadził zakazu przemieszczania się. Adam Niedzielski zaapelował jednak o spędzenie najbliższych świąt w gronie najbliższych osób. Dodał również, że bardzo ważne jest przejście na pracę zdalną.

Zajęte łóżka

- Polska znajduje się w najtrudniejszym momencie pandemii. Dzisiaj mamy zarejestrowany najwyższy wzrost zakażeń. W tej chwili zajętych jest ponad 70 procent łóżek i 70 procent łóżek respiratorowych. Zbliżamy się jednak do granic wydolności służby zdrowia. Jesteśmy o krok od przekroczenia tej granicy i musimy zrobić wszystko, by uniknąć tego scenariusza - tymi słowami premier Mateusz Morawiecki rozpoczął konferencję.

- To nie sprzęt jest wąskim gardłem, nie łóżka. To dostępność lekarzy, pielęgniarek, służb medycznych, które bardzo ciężko pracują przy pacjentach - wymienił.

Morawiecki dodał, że obecnie jedyną bronią w walce z koronawirusem są szczepionki. - Dostępność szczepionek jest dzisiaj jedynym wąskim gardłem w Polskim procesie szczepienia. Gdybyśmy mieli taką możliwość ściągania szczepionek jak Wielka Brytania, czy Stany Zjednoczone, to osób zaszczepionych byłoby więcej - tłumaczył.

Następnie odniósł się do wprowadzonych obostrzeń. - Ograniczenie mobilności, ograniczenie swobód gospodarczych jest konieczne. Mam nadzieję, że ludzie to rozumieją. Że musimy czasami luzować, a czasami zaostrzać. W tym samym momencie musimy walczyć o kilka spraw: o zdrowie i życie obywateli, a także o miejsca pracy Polaków. Dlatego w lutym, kiedy było to możliwe, poluzowaliśmy trochę obostrzenia, ale dzisiaj musimy je zaostrzyć - kontynuował.

Premier zaapelował o spędzenie najbliższych świąt w gronie najbliższych. Po szefie rządu, głos zabrał minister zdrowia.

Najgorzej na Mazowszu i Śląsku

- Trzecia fala będzie jeszcze większa niż druga. To za sprawą brytyjskiej mutacji koronawirusa. Średni poziom zachorowań w Polsce przekroczył już 24 tysiące. W kolejnych tygodniach będziemy zauważali wzrosty zachorowań, a co za tym idzie liczbę hospitalizacji - powiedział Adam Niedzielski.

Minister Zdrowia wymieniał, że sytuacja w regionach jest różna. Podkreślił, że najgorzej jest na Śląsku i na Mazowszu. - Województwo śląskie w ciągu dwóch tygodni stało się liderem zachorowań pod względem 100 tysięcy mieszkańców - mówił.

- Niezależnie od sytuacji w regionach, najważniejszą kwestią jest zapewnienie wolnych łóżek i personelu w szpitalach - dodał i podsumował, że od wprowadzenia obostrzeń 15 marca powiększono bazę łóżek i respiratorów.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

  • Akcja antyterrorystów przed Biedronką

  • Premier: najpóźniej w czwartek będą nowe obostrzenia

  • Rafał Trzaskowski trafił do szpitala

źródło: wawainfo.pl,zdjęcie główne ilustracyjne: wawainfo.pl

Mateusz DolakAutor

Jestem redaktorem prowadzącym portal Wawa Info. Trafiłem tutaj z Super Expressu, a wcześniej - pisałem dla portalu tvn24.pl i tvnwarszawa.pl. Swoją przygodę z mediami zacząłem jeszcze w liceum, kiedy współpracowałem z lokalnym radie

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Nie żyje profesor Jan Stanienda

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

26 września rusza 43. Maraton Warszawski. Nadchodzą utrudnienia

Czytaj więcej >
Obraz DUOTONE_ z Pixabay

Wiadomości

Nie żyje Hanna Lewandowska, wiceprezes Zarządu Oddziału Warszawa-Śródmieście Związku Nauczycielstwa Polskiego

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Wiadomości

Awaria metra. Na stacji Młociny występują utrudnienia

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Wiadomości

Akcja policji pod domem Rafała Trzaskowskiego. Doszło do obywatelskiego zatrzymania

Czytaj więcej >
imago stock&people/EAST NEWS

Wiadomości

Auchan wprowadza usługi pocztowe. I omija zakaz handlu w niedziele

Czytaj więcej >