wawainfo.pl > Wiadomości > Poziom Wisły spadł poniżej kolejnej bariery. Rzeka jest coraz płytsza, niewiele brakuje do rekordu
Karolina Kraushar
Karolina Kraushar 19.03.2022 03:25

Poziom Wisły spadł poniżej kolejnej bariery. Rzeka jest coraz płytsza, niewiele brakuje do rekordu

Poziom wody w Wiśle wciąż spada
Piotr Molecki/East News

Tylko 49 centymetrów 

Już wcześniej pisaliśmy o niskim stanie wody w Wiśle. Według danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zebranych 27 kwietnia o godzinie 6.00, poziom wody na bulwarach wiślanych wyniósł zaledwie 49 centymetrów. Jak przekazał nam Grzegorz Walijewski z IMGW-PIB, spadek wody w rzece będzie wciąż postępować. - Dziś wynosi on 49 centymetrów, 29 kwietnia Wisła przy bulwarach osiągnie 47 centymetrów, 30 kwietnia ponownie nastąpi spadek, tym razem o centymetr. Poziom wody będzie regularnie maleć, dopóki nie nastąpią opady deszczu - tłumaczy Grzegorz Walijewski z IMGW.

Stan wody niskiej

Na podstawie danych IMGW jest w stanie określić wysoki, średni i niski stan wody. - Dla Wisły średni stan wynosi około 260 centymetrów, a najniższa wartość, tuż przy granicy z niskim to około 165 centymetrów i taki wynik rzeka osiągnęła w tym roku 11 marca. Od tamtego czasu stan wody w rzece regularnie spada. Obecnie jej stan jest niski, czyli wartości jakie odnotowujemy są znacznie niższe od tych, jakie były rejestrowane w ubiegłych latach - mówi Grzegorz Walijewski z IMGW. Już wcześniej pisaliśmy o suszy, której efektem jest między innymi właśnie niski stan wody w Wiśle.

Ratusz namawia do oszczędzania wody

W poniedziałek odbyła się konferencja prasowa prezydenta Warszawy. Trzaskowski został zapytany działania władz stolicy na rzecz ograniczenia skutków suszy. - Podjęliśmy kampanię informacyjną, która ma namawiać warszawiaków do oszczędzania wody. Mimo że sytuacja nie jest jeszcze krytyczna, niestety może się pogarszać. Miasto od lat prowadzi politykę, która ma zapobiegać skutkom suszy. Wspieramy małą retencję czy nasadzamy zieleń - powiedział prezydent.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Powiązane