wawainfo.pl Mazowsze Mazowsze: alarm przeciwpowodziowy w Płocku. Zalane bulwary, mieszkańcy układają worki z piaskiem
Urząd Miasta Płocka

Mazowsze: alarm przeciwpowodziowy w Płocku. Zalane bulwary, mieszkańcy układają worki z piaskiem

19 marca 2022
Autor tekstu: Kamil Matuszak

Stan alarmowy

Sytuacja na Wiśle na odcinku płockim jest naprawdę dramatyczna. Woda wylewa się już na bulwary, nieruchomości przy ul. Gmury zostały podtopione. Najgorzej sytuacja wygląda na osiedlu Radziwie, gdzie poziom wody zbliża się do 1,5 metra ponad stanem alarmowym.

Urząd Miasta Płocka poinformował, że w godzinach porannych, 9 lutego, woda wlała się na Bulwary Wiślane im. Stanisława Górnickiego w rejonie ul. Rybaki, a także portu jachtowego klubu MORKA.

Płock zmaga się z podtopieniami

- Podtopione zostały także nieruchomości i droga na ul. Gmury, na osiedlu Borowiczki. Na bieżąco monitorowane są wszystkie zabezpieczenia przeciwpowodziowe: przegroda boczna Borowiczki oraz wały w rejonie osiedla Radziwie i Popłacina - poinformował Konrad Kozłowski z Referatu Informacji Miejskiej płockiego urzędu miasta.

Dodał również, że służby systematycznie odłączają zasilanie energetyczne w rozdzielniach na terenie nieruchomości, które zagrożone są podtopieniem.

Jak wygląda stan nowy Wisły w Płocku? Mamy informacje z godziny 10:00:

  • Borowiczki – 402 cm (stan ostrzegawczy 315 cm, stan alarmowy 345 cm)

  • Grabówka – 406 cm (stan ostrzegawczy 275 cm, stan alarmowy 340 cm)

  • Brama przeciwpowodziowa port Radziwie – 364 cm (stan ostrzegawczy 207 cm, stan alarmowy 237 cm)

  • Nabrzeże PKN – 770 cm (stan ostrzegawczy 670 cm, stan alarmowy 700 cm).

Alarm przeciwpowodziowy

W związku z osiągnięciem stanów alarmowych na Wiśle, Urząd Miasta Płocka poinformował o tym, że Prezydent Andrzej Nowakowski ogłosił alarm przeciwpowodziowy dla całego miasta. Obowiązuje on od poniedziałku, 8 lutego, godz. 14:00 aż do odwołania.

- Mieszkańców i pracodawców zobowiązuje się do zabezpieczenia przed zatopieniem lub usunięcia ze stref bezpośredniego zagrożenia powodzią substancji zagrażających środowisku - możemy przeczytać na stronie Urzędu Miasta.

Rozmowy o kryzysie

W Urzędzie Miasta Płocka w poniedziałek (8 lutego) odbyło się posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem służb mundurowych i przedstawicieli Wód Polskich oraz Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Podczas spotkania omawiana była sytuacja hydrologiczna i glacjalna na rzecze w rejonie stopnia wodnego Włocławek, na Zalewie Włocławskim, w rejonie Płocka i na rzece na odcinku Włocławek – Płock – Wyszogród – Modlin.

Obserwuj nas w
autor
Kamil Matuszak

Od wielu lat zajmuje się pisaniem o wszystkim, co go pasjonuje. Dotychczas zawodowo zajmował się przede wszystkim marketingiem internetowym, w międzyczasie udoskonalając swój warsztat dziennikarski.

Całym jego światem jest film, serial i muzyka - uwielbia oglądać i słuchać, a może też mówić i pisać o nich całymi dniami.

Fascynuje go życie w dużym mieście, dlatego lubi poznawać zalety i wady codziennej Warszawy. Kiedyś chciał zostać piłkarzem, następnie radiowcem, a teraz - pragnie jak najlepiej relacjonować czytelnikom to, co dzieje się w stolicy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl
Aktualności dzielnice ulice mazowsze Kultura Dzieje się w Warszawie Kronika Kryminalna rozrywka polecamy