wawainfo.pl
Centrum Warszawy może być nieprzejezdne - protestują Polskie Babcie.

Facebook / Polskie Babcie - facebook.com/PolskieBabcie

Nagła manifestacja w centrum Warszawy. To nie Strajk Kobiet, na ulice wyszły babcie

5 Listopada 2020

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

O godzinie 16:30 na rondzie de Gaulle'a w Warszawie Polskie Babcie rozpoczęły manifestację w obronie kobiet. Polskie Babcie to grupa Polek ze starszego pokolenia, które próbują zmienić wizerunek polskich seniorek w świadomości społ

Przez Warszawę przejdą Polskie Babcie

Polskie Babcie rozpoczęły na rondzie de Gaulle'a manifestację w obronie kobiet. To kolejna odsłona protestów trwających w całej Polsce od wydanego 22 października orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, któremu - sądząc po skali protestów, ale także po sondażach i badaniach opinii publicznej - sprzeciwia się duża część społeczeństwa. 

Polskie Babcie to grupa seniorek, które biorąc udział w protestach czy angażując się społecznie, dają wyraz swoim poglądom odbiegającym od tych stereotypowo przypisywanych starszym Polkom. Odcinają się od klerykalizmu czy skrajnego konserwatyzmu i opowiadają się za ochroną praw kobiet oraz osób LGBT+.

Polskie Babcie popierają strajk kobiet

To nie pierwszy raz, gdy Polskie Babcie wychodzą na ulice, solidaryzując się z trwającym i ponawianym w różnych miejscach w Warszawie i w całej Polsce strajkiem kobiet. Seniorki angażowały się już we wcześniejsze protesty. 

Jak podaje portal o2.pl, ruch Polskie Babcie zainicjowany został przez Iwonę Kowalską, Krystynę Piotrowską i Izabellę Koniarską. Protestując w obronie Konstytucji, wolnych sądów czy praw człowieka walczą z mitem "moherowych babć".

Polskie Babcie protestują w imieniu wnuczek i wnuków

"Od dwóch lat protestujemy na ulicy w imieniu naszych Wnuczek i Wnuków (a od pięciu przeciwko rządom pis). Jesteśmy z młodymi i dla nich" - czytamy we wpisie umieszczonym na Facebookowym profilu Polskich Babć.

Członkinie ruchu apelują o unikanie stereotypów i niepotrzebnej polaryzacji społeczeństwa. "Demokrację i wolność odbiera się małymi kroczkami, kropla drąży skałę. To, na co pozwoliła sobie w tej chwili ta "władza" jest efektem przyzwolenia na ich (nie)rządy przez pięć lat. A zatem prosimy, nie generalizujmy i nie polaryzujmy się pokoleniowo" - czytamy na Facebooku.

Manifestacja przykuwa uwagę

Manifestacja organizowana w czwartek na rondzie de Gaulle'a przez Polskie Bacie stanowi wyraz poparcia dla trwającego od 22 października strajku kobiet, który odbił się w świecie głośnym echem, nic więc dziwnego, że także dzisiejsze wydarzenie przykuło uwagę zagranicznych obserwatorów.

"Przez kilka dni panował tu, w Warszawie, spokój. Na szczęście dziś na ulice znowu wyszła moja ulubiona grupa protestujących, Polskie Babcie" - pisze na Twitterze holenderski dziennikarz Kris (@krisoosting).

[EMBED-1002]

"Pięciu policjantów na jedną polską babcię" - komentuje zamieszczone przez siebie zdjęcie, na którym widzimy pięciu funkcjonariuszy zapewne zabezpieczających manifestację.

[EMBED-1003]

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Podobne artykuły

Od poniedziałku plac Bankowy zamieni się w plac budowy, tramwaje rozpoczynają drugi etap prac technicznych

Ulice

Remont torowiska w okolicach placu Bankowego. Zamykanych jest 18 przystanków, a tramwaje będą jeździć objazdami

Czytaj więcej >
KASIA ZAREMBA/AGENCJA SE/East News

Ulice

Wypadek na trasie S8 w kierunku Poznania. Stworzył się gigantyczny korek

Czytaj więcej >

Ulice

Wał Miedzeszyński. Zderzenie dwóch samochodów, są ranni

Czytaj więcej >

Ulice

Wypadek w Warszawie. Z impetem wjechała w pieszego, trwa akcja ratunkowa

Czytaj więcej >
wawainfo.pl

Ulice

Mokotów: wypadek na Puławskiej. Zablokowany jeden pas ruchu

Czytaj więcej >
arembowski / Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Ulice

Wypadek na Stegnach, z samochodów niewiele zostało. Jedna osoba trafiła do szpitala

Czytaj więcej >