Nagła manifestacja w centrum Warszawy. To nie Strajk Kobiet, na ulice wyszły babcie

Autor Julian Bakuła - 5 Listopada 2020
Centrum Warszawy może być nieprzejezdne - protestują Polskie Babcie.Źródło: Facebook / Polskie Babcie - facebook.com/PolskieBabcie

O godzinie 16:30 na rondzie de Gaulle'a w Warszawie Polskie Babcie rozpoczęły manifestację w obronie kobiet. Polskie Babcie to grupa Polek ze starszego pokolenia, które próbują zmienić wizerunek polskich seniorek w świadomości społecznej. Odcinają się od z reguły przypisywanego starszym Polkom klerykalizmu czy skrajnego konserwatyzmu. Ich manifestacja może spowodować utrudnienia w Centrum.

Porażająca wizja. Jasnowidz Jackowski widzi wojsko na ulicach, czy wejdzie do Warszawy?Porażająca wizja. Jasnowidz Jackowski widzi wojsko na ulicach, czy wejdzie do Warszawy?Czytaj dalej

Przez Warszawę przejdą Polskie Babcie

Polskie Babcie rozpoczęły na rondzie de Gaulle'a manifestację w obronie kobiet. To kolejna odsłona protestów trwających w całej Polsce od wydanego 22 października orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, któremu - sądząc po skali protestów, ale także po sondażach i badaniach opinii publicznej - sprzeciwia się duża część społeczeństwa.

Polskie Babcie to grupa seniorek, które biorąc udział w protestach czy angażując się społecznie, dają wyraz swoim poglądom odbiegającym od tych stereotypowo przypisywanych starszym Polkom. Odcinają się od klerykalizmu czy skrajnego konserwatyzmu i opowiadają się za ochroną praw kobiet oraz osób LGBT+.

Polskie Babcie popierają strajk kobiet

To nie pierwszy raz, gdy Polskie Babcie wychodzą na ulice, solidaryzując się z trwającym i ponawianym w różnych miejscach w Warszawie i w całej Polsce strajkiem kobiet. Seniorki angażowały się już we wcześniejsze protesty.

Jak podaje portal o2.pl, ruch Polskie Babcie zainicjowany został przez Iwonę Kowalską, Krystynę Piotrowską i Izabellę Koniarską. Protestując w obronie Konstytucji, wolnych sądów czy praw człowieka walczą z mitem "moherowych babć".

Dzisiaj grzeje:
1. Porażająca wizja. Jasnowidz Jackowski widzi wojsko na ulicach, czy wejdzie do Warszawy?
2. Nareszcie. W całym kraju znikają dorożki konne. Zagraniczne wiadomości radują tysiące. Turyści już ich nie zobaczą
3. Do sieci wyciekła rozmowa z karetki. Ratownicy potrzebowali pomocy, końcówka rozmowy ubawi was do łez

Narodowa kwarantanna możliwa za 7 lub 14 dni. Morawiecki o obostrzeniach podczas konferencji na Stadionie NarodowymNarodowa kwarantanna możliwa za 7 lub 14 dni. Morawiecki o obostrzeniach podczas konferencji na Stadionie NarodowymCzytaj dalej

Polskie Babcie protestują w imieniu wnuczek i wnuków

"Od dwóch lat protestujemy na ulicy w imieniu naszych Wnuczek i Wnuków (a od pięciu przeciwko rządom pis). Jesteśmy z młodymi i dla nich" - czytamy we wpisie umieszczonym na Facebookowym profilu Polskich Babć.

Członkinie ruchu apelują o unikanie stereotypów i niepotrzebnej polaryzacji społeczeństwa. "Demokrację i wolność odbiera się małymi kroczkami, kropla drąży skałę. To, na co pozwoliła sobie w tej chwili ta "władza" jest efektem przyzwolenia na ich (nie)rządy przez pięć lat. A zatem prosimy, nie generalizujmy i nie polaryzujmy się pokoleniowo" - czytamy na Facebooku.

Manifestacja przykuwa uwagę

Manifestacja organizowana w czwartek na rondzie de Gaulle'a przez Polskie Bacie stanowi wyraz poparcia dla trwającego od 22 października strajku kobiet, który odbił się w świecie głośnym echem, nic więc dziwnego, że także dzisiejsze wydarzenie przykuło uwagę zagranicznych obserwatorów.

"Przez kilka dni panował tu, w Warszawie, spokój. Na szczęście dziś na ulice znowu wyszła moja ulubiona grupa protestujących, Polskie Babcie" - pisze na Twitterze holenderski dziennikarz Kris (@krisoosting).

"Pięciu policjantów na jedną polską babcię" - komentuje zamieszczone przez siebie zdjęcie, na którym widzimy pięciu funkcjonariuszy zapewne zabezpieczających manifestację.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Piłkarz Legii przyłapany na karygodnym zachowaniu. Czy poniesie karę?Piłkarz Legii przyłapany na karygodnym zachowaniu. Czy poniesie karę?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wiadomo o ile wzrosną emerytury i renty w 2021 roku. Potwierdziła sama minister
  2. Tragiczna śmierć znanego polskiego sportowca. Potrąciły go dwa samochody
  3. Prawie tysiąc nauczycieli z Warszawy zakażonych koronawirusem. Ratusz właśnie pokazał najnowsze dane
  4. Pilny apel policji, funkcjonariusz nie może dłużej czekać. Potrzebna jest pomoc dla aspiranta
  5. Narodowa kwarantanna możliwa za 7 lub 14 dni. Morawiecki o obostrzeniach podczas konferencji na Stadionie Narodowym
  6. IKEA zakazała pracownikom noszenia symboli strajku kobiet? Tak, to prawda
  7. Tomasz Hajto przygnieciony lawiną hejtu. Po sławetnym wypadku na pasach spokoju nie dają mu nawet 12-letnie dzieci

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News