Podano termin rozpoczęcia procesu podziału Mazowsza. Ujawniono dokładne plany dot. niektórych miast

Autor Kamil Matuszak - 13 Listopada 2020
Podział Mazowsza na dwa województwaŹródło: Jakub Kaminski/East News

Kiedy nastąpi podział województwa mazowieckiego? Znamy kolejne szczegóły, które w rozmowie z RMF FM przekazał wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości, Radosław Fogiel. Informacje dotyczą Warszawy oraz nowego tworu administracyjnego.

Przygotujcie portfele. Po opłatach za śmieci, nadchodzi kolejna ogromna podwyżkaPrzygotujcie portfele. Po opłatach za śmieci, nadchodzi kolejna ogromna podwyżkaCzytaj dalej

Podział Mazowsza na dwa województwa

Pomysł na podział Mazowsza na dwa województwa - warszawskie oraz mazowieckie pojawił się w mediach już kilka miesięcy temu, gdy projekt ustawy poselskiej zaczął zyskiwać zainteresowanie samorządów oraz dziennikarzy. Teraz pojawiły się kolejne informacje na temat tego, kiedy może dość do rozpoczęcia tego procesu oraz jak przypuszczalnie będą wyglądały nowe tereny administracyjne.

W połowie 2020 roku sporo mówiło się w mediach o próbie podziału województwa mazowieckiego na dwa dystrykty - Warszawę oraz pozostałe powiaty. Poseł Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS wrócił do tego tematu w rozmowie z RMF FM.

Okazuje się, że projekt ustawy poselskiej zakłada utworzenie województwa z Miasta Warszawa, a także województwa z pozostałej części, gdzie może znaleźć się więcej niż jedno miasto o statusie wojewódzkim.

Dzisiaj grzeje:
1.Właściciel mieszkania spalonego podczas marszu zabrał głos. Mocne słowa w kierunku narodowców
2. Gwiazda Polsatu rozgrzała fanów do czerwoności. Niczego się nie wstydzi, zdjęcie z rajskiej plaży aż onieśmiela
3. Reporter ranny podczas marszu. Tomasz Gutry został postrzelony

Kiedy dojdzie do podziału?

Kiedy w życie wejdzie podział? Tego na razie nie wiemy. Wiadomo jednak, że posłowie Prawa i Sprawiedliwości bardzo chcieliby, aby projekt ich ustawy trafił do Sejmu jeszcze w tym roku. Choć i tutaj nie ma stuprocentowej pewności. - Chciałbym, żeby było to jeszcze w tym roku, ale nie dam sobie uciąć ręki - powiedział Fogiel w rozmowie z Robertem Mazurkiem w RMF FM.

Poseł Fogiel dodał, że jest to projekt poselski, a prace koordynuje Marek Suski. Istnieje także możliwość, aby w nowym województwie mazowieckim znalazło się więcej niż jedno miast oo statusie wojewódzkim.

Policja apeluje o pomoc. Opublikowała wizerunki podejrzanych wz. z Marszem NiepodległościPolicja apeluje o pomoc. Opublikowała wizerunki podejrzanych wz. z Marszem NiepodległościCzytaj dalej

Więcej niż jedno miasto wojewódzkie

- Myślę, że jesteśmy w stanie to tak zorganizować, że nikt nie poczuje się pokrzywdzony. - z pewnością zaznaczył wicerzecznik PiS. Wskazał on również przykład, w którym wojewoda mógłby mieć swoją siedzibę w innym miejscu niż sejmik. Spowodowałoby to, że więcej miast w obrębie podzielonej jednostki zyskałoby prestiż oraz status miasta wojewódzkiego.

Pytany o konkretne miasta wymienił: Płock, Radom, Siedlce oraz być może Ostrołęka i Ciechanów.

Przypomnijmy: według Prawa i Sprawiedliwości podział Mazowsza jako województwa jest nieunikniony, aby pozostałe mazowieckie miasta mogły się rozwijać. Ta narracja utrzymuje, że obecnie to Warszawa zasysa środki potrzebne do rozwoju, przede wszystkim te z Unii Europejskiej. Inne miasta cierpią przy podziale środków. Właśnie dlatego powstał projekt ustawy poselskiej.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

TVN przekazał tragiczną wiadomość. Była prawdziwym symbolem, niestety nie żyje TVN przekazał tragiczną wiadomość. Była prawdziwym symbolem, niestety nie żyje "Lidka"Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Edyta Górniak trafi do więzienia? Szerzy kontrowersyjne teorie o epidemii, przez co podpadła kilku osobom
  2. 46-letni mężczyzna wracał z grzybobrania. Umierał w męczarniach
  3. Czy Warszawa zamiast narodowej kwarantanny znajdzie się w czarnej strefie? Nowe dane dają jasną odpowiedź
  4. Jasnowidz Jackowski wysyła ostrzeżenie. Najnowsza przepowiednia zapowiada koniec, zostało niewiele czasu
  5. Uczniowie niedługo wrócą do szkół? Podano datę i warunek, który musi zostać spełniony
  6. Wicepremier wygadał się w audycji na żywo. Zdradził, kiedy wszystkie sklepy mogą zostać otwarte
  7. Biedronka chce ponowić ostatni sprzedażowy sukces. Dzisiaj sklepy czeka szturm klientów, czekali na powtórkę

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News