wawainfo.pl > Mazowsze > Podano termin rozpoczęcia procesu podziału Mazowsza. Ujawniono dokładne plany dot. niektórych miast
Kamil Matuszak
Kamil Matuszak 19.03.2022 03:22

Podano termin rozpoczęcia procesu podziału Mazowsza. Ujawniono dokładne plany dot. niektórych miast

Podział Mazowsza na dwa województwa
Jakub Kaminski/East News

Podział Mazowsza na dwa województwa

Pomysł na podział Mazowsza na dwa województwa - warszawskie oraz mazowieckie pojawił się w mediach już kilka miesięcy temu, gdy projekt ustawy poselskiej zaczął zyskiwać zainteresowanie samorządów oraz dziennikarzy. Teraz pojawiły się kolejne informacje na temat tego, kiedy może dość do rozpoczęcia tego procesu oraz jak przypuszczalnie będą wyglądały nowe tereny administracyjne.

W połowie 2020 roku sporo mówiło się w mediach o próbie podziału województwa mazowieckiego na dwa dystrykty - Warszawę oraz pozostałe powiaty. Poseł Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS wrócił do tego tematu w rozmowie z RMF FM.

Okazuje się, że projekt ustawy poselskiej zakłada utworzenie województwa z Miasta Warszawa, a także województwa z pozostałej części, gdzie może znaleźć się więcej niż jedno miasto o statusie wojewódzkim.

Kiedy dojdzie do podziału?

Kiedy w życie wejdzie podział? Tego na razie nie wiemy. Wiadomo jednak, że posłowie Prawa i Sprawiedliwości bardzo chcieliby, aby projekt ich ustawy trafił do Sejmu jeszcze w tym roku. Choć i tutaj nie ma stuprocentowej pewności. - Chciałbym, żeby było to jeszcze w tym roku, ale nie dam sobie uciąć ręki - powiedział Fogiel w rozmowie z Robertem Mazurkiem w RMF FM.

Poseł Fogiel dodał, że jest to projekt poselski, a prace koordynuje Marek Suski. Istnieje także możliwość, aby w nowym województwie mazowieckim znalazło się więcej niż jedno miast oo statusie wojewódzkim.

Więcej niż jedno miasto wojewódzkie

- Myślę, że jesteśmy w stanie to tak zorganizować, że nikt nie poczuje się pokrzywdzony. - z pewnością zaznaczył wicerzecznik PiS. Wskazał on również przykład, w którym wojewoda mógłby mieć swoją siedzibę w innym miejscu niż sejmik. Spowodowałoby to, że więcej miast w obrębie podzielonej jednostki zyskałoby prestiż oraz status miasta wojewódzkiego.

Pytany o konkretne miasta wymienił: Płock, Radom, Siedlce oraz być może Ostrołęka i Ciechanów.

Przypomnijmy: według Prawa i Sprawiedliwości podział Mazowsza jako województwa jest nieunikniony, aby pozostałe mazowieckie miasta mogły się rozwijać. Ta narracja utrzymuje, że obecnie to Warszawa zasysa środki potrzebne do rozwoju, przede wszystkim te z Unii Europejskiej. Inne miasta cierpią przy podziale środków. Właśnie dlatego powstał projekt ustawy poselskiej.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Tagi: Mazowsze Radom