wawainfo.pl
Alarm przeciwpowodziowy w Płocku

UM Płock

Alarm przeciwpowodziowy w Płocku: worki z piaskiem przy Wiśle, na miejscu straż pożarna i wojsko

11 Lutego 2021

Autor tekstu:

Kamil Matuszak

Udostępnij:

W Płocku cały czas obowiązuje alarm przeciwpowodziowy, który został ogłoszony 8 lutego. Stan Wisły jest niepokojąco wysoki, a woda wdarła się na kolejne tereny. Straż pożarna i wojsko próbują opanować sytuację.

Alarm przeciwpowodziowy

Od kilku dni stan Wisły na wysokości Płocka utrzymuje się wysoko powyżej stanu ostrzegawczego. To właśnie dlatego prezydent miasta ogłosił alarm przeciwpowodziowy, który utrzymuje się od 8 lutego. O sytuacji w mieście i tym, jak wygląda stan rzeki informujemy na naszym portalu od kilku dni.

Najnowsze informacje nie są optymistyczne. Oficjalny komunikat mówi obecnie o tym, że mieszkańców i pracodawców zobowiązuje się do zabezpieczenia przed zatopieniem lub usunięcie ze stref zagrożenia powodzią substancji zagrażających środowisku, a alarm przeciwpowodziowy został ogłoszony do czasu jego odwołania.

Stan Wisły w Płocku

Miasto podaje aktualny stan wody co dwie godziny. Obecnie prezentuje się on następująco:

Stan wody Wisły w Płocku o godz. 12.00 dn. 11.02.2021:

  • Borowiczki – 454 cm (stan ostrzegawczy 315 cm, stan alarmowy 345 cm)

  • Grabówka – 394 cm (stan ostrzegawczy 275 cm, stan alarmowy 340 cm)

  • Brama przeciwpowodziowa port Radziwie – 426 cm (stan ostrzegawczy 207 cm, stan alarmowy 237 cm)

  • Nabrzeże PKN – 832 cm (stan ostrzegawczy 670 cm, stan alarmowy 700 cm)

Sytuacja poprawiła się nieco w porównaniu z porannymi komunikatami. Nadal jednak wysokość wód pozostaje znacznie przekroczona.

Sytuacja ciągle niepokojąca

W środę, 10 lutego miasto poinformowało o piętrzącej się krze, która doprowadziła do zalania wodą rejonu Nowego Dunikowa. Droga Krajowa 62 została zalana i całkowicie zamknięta dla ruchu. Obowiązywały objazdy. Poważna sytuacja była również w Woli Brwileńskiej (gmina Nowy Duników). Kra utworzyła zator i napierała w kierunku koryta Wisły. Łamała przy okazji drzewa oraz bariery osłaniające Drogę Krajową 62.

Na miejscu musiała interweniować Państwowa Straż Pożarna, która użyła pił łańcuchowych i tarczowych do rozcięcia lodu. Na szczęście zator lodowy w rejonie Płocka został rozbity przez siły natury. Rzeka ruszyła w środowe popołudnie, 10 lutego, dzięki czemu woda zaczęła opadać w wielu miejscach miasta.

Prezydent Płocka prosi o wsparcie

Na specjalnej konferencji prezydent miasta Andrzej Nowakowski zaapelował do polskiego rządu o podjęcie działań i zgłosił gotowość współpracy władz samorządowych z Wodami PolskimI które miały pomóc w rozwiązaniu sytuacji.

W czwartek o godz. 9:00 rozpoczęło się zabezpieczanie workami z piaskiem i folią obszaru Centrum Konferencyjno-Piknikowego nad Wisłą przy ul. Parowa 10. Na miejsce wysłano osiemdziesięciu strażaków oraz żołnierzy. Sytuację cały czas monitoruje prezydent Płocka, a także dyrektor Miejskiego centrum Zarządzania Kryzysowego Bogusław Sitarski.

Poziom wody opada powoli

Poziom wody w Wiśle opada, ale jeszcze zbyt wolno, aby Płocczanie mogli z optymizmem patrzyć na kolejne dni - na razie spadki wynoszą 1-2 cm na godzinę.

Na poniższym materiale wideo wyraźnie widać, jak wygląda obecna sytuacja w Płocku. Film przygotowała Grupa Ratownicza Specjalistycznego OSP Podolszyce.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: wawainfo.plzdjęcie główne: UM Płock

Tagi:

Kamil MatuszakAutor

Od wielu lat zajmuje się pisaniem o wszystkim, co go pasjonuje. Dotychczas zawodowo zajmował się przede wszystkim marketingiem internetowym, w międzyczasie udoskonalając swój warsztat dziennikarski. Całym jego światem jest film, serial i muzyka - uwielbia oglądać i słuchać, a może też mówić i pisać o nich całymi dniami. Fascynuje go życie w dużym mieście, dlatego lubi poznawać zalety i wady codziennej Warszawy. Kiedyś chciał zostać piłkarzem, następnie radiowcem, a teraz - pragnie jak najlepiej relacjonować czytelnikom to, co dzieje się w stolicy.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Mazowsze

Mazowsze. Od kilkunastu dni nie wpuszczają do szkoły dwóch dziewczynek. Poszło o maseczki, rodzice mówią o terrorze

Czytaj więcej >

Mazowsze

Skrzeszew. Śmiertelny wypadek na DK62

Czytaj więcej >
policja.pl

Mazowsze

Sierpc. Pijany mężczyzna leżał na środku jezdni drogi krajowej nr 10

Czytaj więcej >

Mazowsze

Pomiechówek. Potrącenie pieszego

Czytaj więcej >

Mazowsze

Zderzenie dwóch aut pod Sochaczewem

Czytaj więcej >

Mazowsze

Legionowo. Samochód wbił się w dom. 80-latka myślała, że "wybuchł jej telewizor"

Czytaj więcej >