Pilna akcja RCB na lotnisku Chopina. Karetki przyjechały po polskiego dyplomatę i jego rodzinę

Autor Mateusz Dolak - 25 Kwietnia 2021
Źródło: WawaINFO materiały własne

Akcja służb na lotnisku Chopina. W niedzielę w Warszawie wylądował samolot z polskim dyplomatą, który zachorował na COVID19 podczas pobytu w Indiach. Na płycie lotniska pojawiły się karetki, lekarze i ekipy Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Ratownicy przewieźli dyplomatę i jego rodzinę (ciężarną żonę i czwórkę dzieci) do szpitala MSWiA w stolicy.

Akcja służb na lotnisku Chopina

O akcji poinformował między innymi szef kancelarii premiera, Michał Dworczyk.

"Do Polski dotarł ewakuowany wraz z rodziną z Indii chory (COVID-19) polski dyplomata. Misję zorganizowano, zachowując procedury bezpieczeństwa, w 48h dzięki współpracy wielu instytucji - @MSZ_RP @MZ_GOV_PL @PremierRP @LOTPLAirline. Gratulacje za sprawną koordynację dla @RCB_RP" - napisał na twitterze Dworczyk.

Dyplomatę przywieziono do Polski z powodu dramatycznej sytuacji w Indiach. - Nie ma tlenu, nie ma miejsc w szpitalach, dlatego udało się nam bardzo szybko zorganizować transport medyczny w pełnym zabezpieczeniu stanowiska intensywnej terapii - powiedział na antenie TVN24, Artur Zaczyński z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.

Wszystko pozamykane, a oni bawią się w najlepsze. Targ śniadaniowy w środku pandemiiWszystko pozamykane, a oni bawią się w najlepsze. Targ śniadaniowy w środku pandemiiCzytaj dalej

Polski dyplomata w szpitalu

Operacja udała się dzięki sprawnej koordynacji wielu instytucji. Między innymi: Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Zdrowia, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, PLL LOT, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

- Sekretarz trafił do szpitala zakaźnego. Jego ciężarna żona została otoczona opieką ginekologiczną, a dzieci pediatryczną. Wszyscy przejdą szczegółowe badania. Będą im pobrane wymazy, by sprawdzić czy są zakażeni indyjską mutacją koronawirusa - wymienił Zaczyński.

Koronawirus

Jak podał wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, dyplomata jest ciężko chory. "Bardzo trudna sytuacja w Indiach i brak możliwości pomocy na miejscu zmusił nas do decyzji o ewakuacji" - podkreślił na twitterze.

Sytuacja w Indiach jest dramatyczna. W stolicy - Delhi - mniej niż co cztery minuty umiera osoba zakażona COVID-19. Kryzys jest zauważalny również w innych częściach, a szpitale podają, że nie ma tlenu medycznego.

W Polsce w niedzielę przybyło 7 219 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej na Śląsku - 1085. Drugie miejsce zajęło Mazowsze z wynikiem 993 pozytywnych wyników testów.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

źródło: wawainfo.pl
zdjęcie główne: Twitter

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News