wawainfo.pl > Wiadomości > Pasy bezpieczeństwa nie zagrażają kobietom w ciąży. Ratują im życie podczas wypadku. W Dzień Matki rusza kampania społeczna
Julian Bakuła
Julian Bakuła 19.03.2022 03:39

Pasy bezpieczeństwa nie zagrażają kobietom w ciąży. Ratują im życie podczas wypadku. W Dzień Matki rusza kampania społeczna

Pasy
fotelik.info

W środę rusza ogólnopolska akcja społeczna "Ciąża i pasy" organizowana przez fotelik.info, w ramach której nagłaśniane będą zasady prawidłowego zapinania samochodowych pasów bezpieczeństwa przez kobiety w ciąży.

Chociaż zapinanie pasów bezpieczeństwa przez kobiety w widocznej ciąży nie jest w Polsce obowiązkowe, to jednak zdaniem ekspertów już dawno powinno się to zmienić.

- W tej chwili w Europie tylko Bułgaria, Grecja, Rumunia, Włochy i Polska pozwalają kobietom w ciąży nie zapinać pasów bezpieczeństwa - wyjaśnia Paweł Kurpiewski, biomechanik zderzeń z Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info.

Badania są jednoznaczne

- Wszystkie inne kraje zniosły już ten tragiczny w skutkach przepis, gdy badania przeprowadzone już w 1995 roku, udowodniły, że pasy bezpieczeństwa nie zagrażają kobietom w ciąży, a wręcz ratują im życie podczas wypadku - dodaje Kurpiewski.

Aby prawidłowo korzystać z samochodowych pasów bezpieczeństwa, kobiety w ciąży powinny trzymać się dwóch prostych zasad.

Jak widać na poniższym zdjęciu, pas biodrowy powinien zostać poprowadzony poniżej kolców biodrowych przednich górnych, z kolei pas barkowy - pomiędzy piersiami i przez środek ramienia.

>

Zdarzają się sytuacje, w których ze względu na zaawansowaną ciążę przeprowadzenie pasów zgodnie z tymi instrukcjami nie jest możliwe. Co wtedy robić?

- Wtedy może zajść konieczność użycia specjalnego adaptera. W takich wypadkach również będziemy uczyć go montować - zapowiada ekspert fotelik.info.

- Natomiast należy podkreślić, że adaptery do pasów dla kobiet w ciąży nie są standardem, a wyjątkiem. I nie każda kobieta powinna z nich korzystać - zastrzega Kurpiewski.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.