Za chwilę nie będzie odwrotu, liczby są bezwzględne. Warszawa trafi do czerwonej strefy

Autor Alicja Guz - 11 Października 2020
obostrzenia w WarszawieŹródło: Pixabay

Obostrzenia w Warszawie już niedługo mogą stać się jeszcze surowsze. Z najnowszych danych dotyczących liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wynika bowiem, że stolica kwalifikuje się do strefy czerwonej. Co to oznacza dla mieszkańców Warszawy?

Obostrzenia w Warszawie

Obostrzenia panujące w Warszawie to m.in. obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej również na zewnątrz. Decyzją rządu od soboty stolica, podobnie jak reszta kraju trafiła do strefy żółtej. Najnowsze dane pokazują jednak, że już niedługo może być znacznie gorzej. Warszawa może bowiem znaleźć się w strefie czerwonej, gdzie panują jeszcze bardziej rygorystyczne obostrzenia.

Dzisiaj grzeje:
1. Wracają godziny dla seniorów. Pilna decyzja, znów nie zrobimy zakupów
2. Wolą dostać mandat niż zapłacić pracownikom. Kary są przecież niższe

3. Morderstwo w bloku. Nastolatek leżał na chodniku, zginął podczas awantury. Nie żyje

Niepokojące dane dotyczące Warszawy

Najnowsze informacje dotyczące Warszawy nie napawają optymizmem. Jak podała "Gazeta Wyborcza", strefa czerwona dla miast o liczbie mieszkańców takiej, jaką ma Warszawa, zaczyna się od 2132 zachorowań przez dwa tygodnie. Według danych podawanych przez sanepid w Warszawie, tylko w ciągu ostatniego tygodnia (od 5 do 11 października) odnotowano w stolicy 1262 potwierdzone zakażenia SARS-CoV-2. W poniedziałek było to 61 pozytywnych testów, we wtorek - 178, w środę - 56, w czwartek - 310, a w piątek 332. Z kolei w sobotę odnotowano najwięcej nowych zachorowań - 409, a w niedzielę - 248. W związku z tym, aby uniknąć czerwonej strefy w Warszawie, dzienne zakażenia w najbliższych dniach nie mogą przekraczać 124. Niestety, jeśli trend z wyżej wymienionego tygodnia utrzyma się, stolica z całą pewnością znajdzie się strefie czerwonej.

Obrazy WawaINFO"Stop dyskryminacji na UW". Kolejna zaskakująca akcja Ordo IurisCzytaj dalej

Jakie ograniczenia w strefie czerwonej?

W strefie czerwonej obowiązują bardziej rygorystyczne ograniczenia niż w strefie żółtej. Oprócz obowiązku zasłaniania ust i nosa również na zewnątrz, warszawiaków czeka również m.in. zamykanie lokali gastronomicznych o godzinie 22:00 oraz zakaz organizowania targów i konferencji. Zmieni się również limit osób mogących uczestniczyć w imprezach rodzinnych, np. w weselach. Nie licząc obsługi, limit ten w strefie czerwonej wynosi bowiem 50 osób.

Koronawirus w Polsce

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 4 178 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Najwięcej chorych na COVID-19 odnotowano w województwach: małopolskim (685), mazowieckim (433), wielkopolskim (380) i śląskim (354). Z powodu COVID-19 zmarły trzy osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami odeszło kolejnych 29 pacjentów. Łącznie od początku pandemii potwierdzono w Polsce 125 816 przypadków zakażenia SARS-CoV-2, z czego zmarło 3 004 osób.

Wyjątkowy mural powstał w Śródmieściu. Wyjątkowy mural powstał w Śródmieściu. "To refleksja nad miastem, którego już nie ma"Czytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wszyscy byli w błędzie. Eksperci nie mają wątpliwości i biją na alarm, chodzi o koronawirusa
  2. Jeśli tankowałeś na Orlenie, możesz mieć poważny problem. Klienci zgłaszają wielotysięczne szkody
  3. ZTM zawiesza tramwaje. Będą duże zmiany dla pasażerów. Szykujcie się
  4. Atak szerszeni na Mazowszu. Na karetkę nie było już czasu
  5. Rząd zmienia zdanie w sprawie uczniów. RMF FM nieoficjalnie: wraca nauka zdalna
  6. Czeka nas stan wyjątkowy? Komentarz Ryszarda Terleckiego
Mieszkaniec Ursynowa walczy o zamknięcie katakumb. Powód? Chce chronić nietoperzeMieszkaniec Ursynowa walczy o zamknięcie katakumb. Powód? Chce chronić nietoperzeCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News