wawainfo.pl
obostrzenia w Warszawie

Pixabay

Za chwilę nie będzie odwrotu, liczby są bezwzględne. Warszawa trafi do czerwonej strefy

11 Października 2020

Autor tekstu:

Alicja Guz

Udostępnij:

Obostrzenia w Warszawie już niedługo mogą stać się jeszcze surowsze. Z najnowszych danych dotyczących liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wynika bowiem, że stolica kwalifikuje się do strefy czerwonej. Co to oznacza dla mieszkańców Warszawy?

Obostrzenia w Warszawie

Obostrzenia panujące w Warszawie to m.in. obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej również na zewnątrz. Decyzją rządu od soboty stolica, podobnie jak reszta kraju trafiła do strefy żółtej. Najnowsze dane pokazują jednak, że już niedługo może być znacznie gorzej. Warszawa może bowiem znaleźć się w strefie czerwonej, gdzie panują jeszcze bardziej rygorystyczne obostrzenia.

Niepokojące dane dotyczące Warszawy

Najnowsze informacje dotyczące Warszawy nie napawają optymizmem. Jak podała "Gazeta Wyborcza", strefa czerwona dla miast o liczbie mieszkańców takiej, jaką ma Warszawa, zaczyna się od 2132 zachorowań przez dwa tygodnie. Według danych podawanych przez sanepid w Warszawie, tylko w ciągu ostatniego tygodnia (od 5 do 11 października) odnotowano w stolicy 1262 potwierdzone zakażenia SARS-CoV-2. W poniedziałek było to 61 pozytywnych testów, we wtorek - 178, w środę - 56, w czwartek - 310, a w piątek 332. Z kolei w sobotę odnotowano najwięcej nowych zachorowań - 409, a w niedzielę - 248. W związku z tym, aby uniknąć czerwonej strefy w Warszawie, dzienne zakażenia w najbliższych dniach nie mogą przekraczać 124. Niestety, jeśli trend z wyżej wymienionego tygodnia utrzyma się, stolica z całą pewnością znajdzie się strefie czerwonej.

Jakie ograniczenia w strefie czerwonej?

W strefie czerwonej obowiązują bardziej rygorystyczne ograniczenia niż w strefie żółtej. Oprócz obowiązku zasłaniania ust i nosa również na zewnątrz, warszawiaków czeka również m.in. zamykanie lokali gastronomicznych o godzinie 22:00 oraz zakaz organizowania targów i konferencji. Zmieni się również limit osób mogących uczestniczyć w imprezach rodzinnych, np. w weselach. Nie licząc obsługi, limit ten w strefie czerwonej wynosi bowiem 50 osób.

Koronawirus w Polsce

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 4 178 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Najwięcej chorych na COVID-19 odnotowano w województwach: małopolskim (685), mazowieckim (433), wielkopolskim (380) i śląskim (354). Z powodu COVID-19 zmarły trzy osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami odeszło kolejnych 29 pacjentów. Łącznie od początku pandemii potwierdzono w Polsce 125 816 przypadków zakażenia SARS-CoV-2, z czego zmarło 3 004 osób.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Podobne artykuły

Policja prosi o pomoc

Wiadomości

Kradzież sprzętu medycznego dla niemowląt z wadami słuchu. Policja prosi o pomoc przy odnalezieniu sprawców

Czytaj więcej >
Stołeczne WOPR

Wiadomości

Tragedia na kąpielisku w Zielonce. Tonącego nie udało się uratować

Czytaj więcej >
Jan BIELECKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Wypadek na plaży w Nieporęcie. Trwa akcja ratunkowa

Czytaj więcej >
wawainfo.pl

Wiadomości

Nie żyje mężczyzna reanimowany przez służby na plaży w Nieporęcie

Czytaj więcej >
Straż pożarna w Skysawa

Wiadomości

Tłum strażaków pod wieżowcem Skysawa na Świętokrzyskiej. Czy sprawa jest poważna?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rowerzystka wjechała prosto pod pociąg. Nie żyje

Czytaj więcej >