wawainfo.pl > Wiadomości > Gdzie będą nowe stacje metra? Zapadły kluczowe decyzje, wojewoda wydał komunikat
redakcja info
redakcja info 19.03.2022 03:24

Gdzie będą nowe stacje metra? Zapadły kluczowe decyzje, wojewoda wydał komunikat

II linia metra
Metro Warszawskie Sp. z o.o.

II linia metra

Budowa II linii metra rozpoczęła się w roku 2012. Jej centralny odcinek otwarto trzy lata później. Od tego czasu metro wciąż jest rozbudowywane, czemu towarzyszą jednak liczne trudności i spowodowane nimi opóźnienia. Jak już pisaliśmy na Wawa Info, w budowie przeszkadzają znajdowane w ziemi niewybuchy z czasów II wojny światowej oraz trudne podłoże geologiczne. II linia metra już teraz łączy Warszawę lewobrzeżną z prawobrzeżną. Do 2023 roku ma sięgać od Bródna po Bemowo (Karolin). Techniczne zaplecze II linii metra znajdować się będzie poza terenem Warszawy, w Morach. "Za ostatnią stacją, na 26-hektarowym obszarze ograniczonym torami kolejowymi, zaplanowano Stację Techniczno-Postojową Mory. Na jej terenie znajdą się m.in. budynek administracji, elektrowozownia, hala napraw taboru, myjnia, nastawnia, podstacja trakcyjna, zajezdnia taboru specjalnego, budynek straży pożarnej, magazyn materiałów łatwopalnych i gazów technicznych, oczyszczalnia ścieków, warsztaty służby infrastruktury, hala tokarki podtorowej i lakierni, zajezdnia lokomotyw spalinowych, stacja paliw, tor testowy, pętla zwrotna dla pociągów" - dowiadujemy się z artykułu na portalu transport-publiczny.pl.

Gdzie będą nowe stacje?

W poniedziałek wojewoda mazowiecki wydał decyzje lokalizacyjne dotyczące nowych stacji II linii metra. Chodzi o ostatni odcinek, wiodący przez Bemowo na Karolin. Decyzje pozwolą rozpocząć budowę w wyznaczonych miejscach. Dotyczą one stacji C3 Lazurowa (zobacz na obrazku poniżej) i wentylatorni V2 oraz stacji C1 Karolin wraz z szybem startowym dla tarcz drążących tunele. To oznacza, że na decyzje czeka jeszcze stacja C02 Chrzanów, stacja techniczno postojowa oraz druga wentylatornia. Nowe stacje metra mają być oddane do użytku do 2023 roku. 

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Powiązane