wawainfo.pl > Ulice > Nowe Rondo Dmowskiego? Są już plany dot. przebudowy
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 03:38

Nowe Rondo Dmowskiego? Są już plany dot. przebudowy

Rondo Dmowskiego
Wikimedia Commons/Adrian Grycuk

Rondo Dmowskiego zostanie odmienione. Pojawią się na nim naziemne przejścia dla pieszych, przebudowane zostaną przystanki tramwajowe. Czy oznacza to również zmiany dla kierowców?

Będą musieli na pewno bardziej uważać podczas przejazdu.

Co zmieni się na Rondzie Dmowskiego? Trzaskowski wyjaśnia

Słynny ostatnio stał się projekt przebudowy Al. Jerozolimskich, które miałyby być pierwszym etapem stworzenia w centrum Nowego Centrum Warszawy - miejsca z mniejszą liczbą samochodów i większą przestrzenią dla pieszych i rowerów.

Podobne założenie działa już w okolicach ul. Chmielnej, której przebudowa trwa - całkowicie wycofane zostaną z niej samochody.

Kolejnym krokiem ma być przebudowa Ronda Dmowskiego, które oceniane jest jako stosunkowo nieprzyjazne pieszym ze względu na bardzo oddalone naziemne przejścia dla pieszych i kręte przejście podziemne, w którym gubi się wielu turystów.

Problemem były również stosunkowo wąskie przystanki tramwajowe, na których tłoczyli się oczekujący na swój środek transportu warszawiacy i turyści. To również ma się zmienić.

Trzaskowski zapowiedział, że budowa potrwa 6 miesięcy i już za tyle będziemy mogli cieszyć się nową wersją tej części miasta.

- Ruszamy ze zmianami na rondzie Dmowskiego. Powstaną nowe przejścia naziemne i przejazdy dla rowerów, pojawi się też dużo nowej zieleni. Będzie bardziej estetycznie, wygodnie i zielono. Budujemy Nowe Centrum Warszawy - mówił.

Jak wyglądać będą zmiany?

Wyznaczone mają zostać cztery nowe naziemne przejścia dla pieszych między jezdniami:

- "przez ul. Marszałkowską po północnej stronie, przy ul. Widok. Zaplanowany jest tu także przejazd rowerowy i odcinek drogi rowerowej do ul. Widok (z kontraruchem rowerowym), a z drugiej strony rowerowe połączenie do ul. Poznańskiej";

- "przez Aleje Jerozolimskie po zachodniej stronie, na wysokości ul. Poznańskiej. Tu także powstanie przejazd rowerowy prowadzący w ul. Poznańską (z kontraruchem rowerowym)";

- "przez ul. Marszałkowską po południowej stronie,  na wysokości ul. Nowogrodzkiej, z kolejnym przejazdem rowerowym wzdłuż ul. Nowogrodzkiej (z kontraruchem rowerowym)";

- "przez Aleje Jerozolimskie po wschodniej stronie, na wysokości ul. Parkingowej".

Poszerzone zostaną również przystanki tramwajowe, na które będzie można łatwo się dostać za pomocą rampy.

Zmiany te mają przede wszystkim zwiększyć dostępność dla osób niepełnosprawnych, rodziców z dziećmi, ale również dla poruszających się po Warszawie rowerzystów.

Jak zmiana wyjdzie w praktyce, przekonamy się już za pół roku.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: wawainfo.pl zdjęcie główne: Wikimedia Commons/Adrian Grycuk

Powiązane