wawainfo.pl

wawainfo.pl

Nowe przypadki wścieklizny na Mazowszu. Wojewoda apeluje o ostrożność

6 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Dolak

Udostępnij:

Uwaga na wściekliznę wśród lisów na Mazowszu. Sytuacja robi się coraz bardziej poważna. Wojewoda wydał apel do mieszkańców o zachowanie ostrożności.

Sześć lisów zakażonych

Z najnowszego komunikatu wynika, że wykryto sześć przypadków wścieklizny u lisów na terenie powiatu otwockiego.

- Wścieklizna to bardzo groźna, prawie zawsze śmiertelna choroba zakaźna, więc bądźmy ostrożni i unikajmy kontaktu z dzikimi zwierzętami np. lisami, nietoperzami, wiewiórkami czy jeżami -  przypomina wojewoda Konstanty Radziwiłł.

I apeluje o zastosowanie się do zakazów oraz nakazów na terenach zagrożonych chorobą. Te tereny to: część powiatów mińskiego, otwockiego i rejony dzielnicy Wesoła oraz Wawer w Warszawie.

Zagrożone obszary

Warszawa:

  • w dzielnicy Wawer: część dzielnicy ograniczona od północy Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym, od zachodu ulicą Kwitnącej Akacji, od południa ulicą Izbicką, ulicą Zagórzańską i ulicą Złotej Jesieni;

  • w dzielnicy Wesoła: część dzielnicy na południe od ulicy Trakt Brzeski oraz część dzielnicy ograniczona od północy linią kolejową, od zachodu ulicą I Praskiego Pułku i od południa ulicą Trakt Brzeski;

powiat miński:

  • miasto Sulejówek

  • w gminie Halinów miejscowości: Długa Kościelna – część miejscowości na zachód od ulicy Jana Kochanowskiego, Długa Szlachecka – część miejscowości na zachód od ulicy Prymasa Stefana Wyszyńskiego, Grabina, Halinów – część miejscowości na zachód od ulicy Okuniewskiej, Hipolitów, Józefin, Królewskie Brzeziny, Stary Konik;

  • w gminie Siennica miejscowości: Borówek, Chełst, Grzebowilk, Kośminy;

powiat otwocki:

  • w gminie Wiązowna miejscowości: Boryszew, Emów, Duchnów, Góraszka, Izabela, Majdan, Michałówek, Stefanówka, Wiązowna, Zagórze, Zakręt;

  • w gminie Kołbiel miejscowości: Antoninek, Bocian, Borków, Chrosna, Chrząszczówka, Człekówka, Gadka, Gózd, Karpiska, Kołbiel, Nowa Wieś, Oleksin, Podgórzno, Rudno, Rudzienko, Sępochów, Skorupy, Stara Wieś Druga, Sufczyn, Teresin, Władzin, Wola Sufczyńska.

Wścieklizna

Wojewoda apeluje o zaszczepienie psów i kotów, a także przypomina o zasadach bezpieczeństwa wprowadzonych w wyżej wymienionych strefach.

"Mając na uwadze zachowanie psów i kotów należy ograniczyć możliwość ich kontaktu ze zwierzętami wolno żyjącymi. Obowiązuje nakaz trzymanie psów na smyczy lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu. Jest też zakaz organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt oraz przeprowadzania polowań i odłowów zwierząt mają na celu ochronę zdrowia i życia ludzi, którzy mogą mieć kontakt ze zwierzętami" - czytamy w oficjalnym komunikacie skierowanym do mieszkańców.

Należy pamiętać, że wścieklizna to choroba zakaźna, która atakuje układ nerwowy ludzi oraz zwierząt. Wirus wścieklizny jest odporny na zamarzanie, ale w temperaturze powyżej 60 stopni przeżywa tylko pięć minut. Wścieklizną można się zakazić w skutek pogryzienia przez chore zwierzę. Niestety, prawie zawsze jest to choroba śmiertelna.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

  • Tak wyglądał jeden z ostatnich koncertów Krzysztofa Krawczyka w Warszawie

  • Martwy noworodek znaleziony w sortowni śmieci. Prokuratura umorzyła śledztwo

  • Tragedia w Wielki Piątek. 28-letni motocyklista zginął na miejscu

źródło: wawainfo.plzdjęcie główne: wawainfo.pl

Podobne artykuły

Wypadek w Sokołowie Podlaskim

Mazowsze

Śmiertelny wypadek w Sokołowie Podlaskim. W aucie odnaleziono narkotyki

Czytaj więcej >
Bandyci z Żyrardowa

Mazowsze

Nagła akcja antyterrorystów z dwóch miast. Zatrzymali dwóch napastników związanych z zabójstwem 20-latka w Żyrardowie

Czytaj więcej >
W Budach Michałowskich doszło do pożaru stadniny koni.

Mazowsze

Pożar stadniny. Właściciel próbował ratować zwierzęta. Niestety, sam został mocno poparzony

Czytaj więcej >
W weekend na Mazowszu doszło do dwóch podobnych wypadków.

Mazowsze

17 i 29-latek zginęli tej samej nocy. Policja podała szczegóły, ogromna tragedia

Czytaj więcej >
Zaginęła 23-letnia Karolina Puławska.

Mazowsze

Widzieliście ją? Trwają poszukiwania Karoliny Puławskiej

Czytaj więcej >
tragiczny wypadek na drodze krajowej numer 60

Mazowsze

Silnik wypadł z samochodu, kierowca zginął na miejscu. Tragiczny wypadek w środku nocy, strażacy pokazali zdjęcia

Czytaj więcej >